Aktualności dla "Święto Trzech Króli"

W tym roku podczas święta Trzech Króli po raz pierwszy od wielu lat nie odbył się Kazimierski Orszak Trzech Króli. Zamiast tego msza święta o godzinie 12:00 zyskała szczególną oprawę.
Po raz ósmy w klasztorze ojców franciszkanów wystawiono Jasełka Kazimierskie. W wykonaniu młodszych i starszych kazimierzaków zobaczyliśmy przedstawienie oparte o Pastorałkę Leona Schillera w reżyserii Ewy Wolny.
W Kazimierskim Orszaku Trzech Króli wzięli udział mieszkańcy, ale także turyści. Mali i duzi. Przyodziani w piękne, kolorowe korony oraz okolicznościowe stroje. Fotoreportaż.

Mimo mroźnej pogody w Orszaku Trzech Króli, który wyruszył z fary, wzięło udział mnóstwo ludzi. Z koronami na głowach i kolorowymi balonami w rękach, wierni kolędując obeszli wokół kazimierski rynek.

Święto Trzech Króli obchodzone jest w Kazimierzu na bogato. Nie tylko w dwóch z trzech istniejących kościołów, ale także na rynku.

Anioły, królowie, święta Rodzina, zwierzątka i pasterze. Jasełka Kazimierskie po raz kolejny sprawiły, że sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej w sobotni wieczór Trzech Króli pękało w szwach.

Kazimierski Orszak Trzech Króli wyruszył dziś z Fary wokół Rynku w pięknej, prawie wiosennej, aurze. W tym roku trzej królowie przybyli do Kazimierza z Europy, Afryki i Azji, a wraz z nimi ich poddani w strojach o charakterystycznych barwach czerwieni, błękitu i zieleni. Nowością były też scenki biblijne rozgrywane podczas przemarszu przez Rynek. Więcej – w fotoreportażu Marcina Pisuli.

Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Było obchodzone dużo wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. Trzech Króli. Od blisko siedmiu lat w Polsce jest to dzień wolny od pracy i odbudowuje swoją tradycję. Orszaki Trzech Króli organizowane są w wielu polskich miastach, w tym także w Kazimierzu.

Mimo mrozu i zimna, kazimierska Fara w Święto Trzech Króli wypełniona była po brzegi. Z koronami na głowach wierni najpierw modlili się podczas południowej mszy świętej, potem zaś ruszyli w Kazimierskim Orszaku Trzech Króli na spacer po mieście…

Trzej Królowie w tradycji chrześcijańskiej niosą małemu Jezusowi dary: mirrę, kadzidło i złoto. Co mieli w szkatułach kazimierscy monarchowie, dokładnie nie wiadomo, na pewno jednak przynieśli do Miasteczka złoto – pogodę iście wiosenną – słoneczną, w sam raz na spacer.

Odkąd na Trzech Króli mamy w kalendarzu czerwoną kartkę, w Kazimierzu to święto traktowane jest szczególnie uroczyście. W tym roku zobaczymy w nowej odsłonie „Pastorałkę” w wykonaniu przedstawicieli społeczności kazimierskiej. A w wigilię święta przejdziemy uliczkami Miasteczka I Kazimierskim Orszakiem Trzech Króli.

Święto Trzech Króli w Kazimierzu miało w tym roku w Kazimierzu wyjątkowy charakter. Nie tylko dlatego, że po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat był to dzień wolny od pracy. Tego wieczoru w dwóch kazimierskich świątyniach miały miejsce wydarzenia kulturalne kończące okres Świąt Bożego Narodzenia: koncert kolęd „Affabre Concinui” i „Pastorałka” Leona Schillera w wykonaniu miejscowego środowiska artystycznego.

Pokaż stopkę