II Pardes Festival. Spotkania z Kulturą Żydowską

Skomentuj (24)

Zapraszamy na drugą edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską 19-23 sierpnia 2014!

Muzeum Historii Żydów Polskich i Pan Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego objęli patronatem honorowym Pardes Festival 2014.

Sukces ubiegłorocznego Pardes Festival dodał animuszu organizatorowi wydarzenia, Fundacji Spichlerz Kultury, w pracach nad tegoroczną edycją festiwalu. Poszerzyło się grono polskich i zagranicznych partnerów festiwalu a co szczególnie cieszy – festiwal znalazł znakomitych partnerów w Kazimierzu Dolnym i na Lubelszczyźnie.

Pardes Festival zaprosił do współpracy Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Zbiory Muzeum, jego potencjał materialny i intelektualny czynią go doskonałym partnerem festiwalu i stanowią o wyjątkowości formuły Spotkań z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Partnerami festiwalu są także Urząd Miasta Kazimierz Dolny wraz z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki, Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, która sprawuje opiekę na Synagogą kazimierską, Dom Architekta SARP, Willa Ima, Pensjonat Folwark Walencja, Hotel Berberys, Restauracja Bajgiel i puławska firma Elżbieta Skoczylas. Usługi Przewodnickie i Pilockie. Kazimierskim patronem medialnym jest portal KazimierzDolny.pl.

W ramach Pardes Festival w Kazimierzu Dolnym przez trzy festiwalowe dni realizowany będzie edukacyjny projekt Muzeum Historii Żydów Polskich „Muzeum na kółkach” (19-21 sierpnia).

Pardes Festival nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Kazimierza Dolnego. Zgodnie z szeroką formułą festiwal obejmie także szlaki lubelskie i europejskie, aby przywrócić wartość odmienności innych kultur i przybliżyć krajobrazy kulturowe, o których pamięć uległa zatarciu, a niekiedy wręcz wymazaniu.

Szczegółowy program opublikujemy niebawem, ale już zapowiadamy bogate, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne z wieloma prezentacjami multimedialnymi poświęconymi twórcom żydowskim. Zapraszamy na wystawy fotograficzne, wybrane filmy z programu Festiwalu „Żydowskie Motywy”, spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego i dwa znakomite koncerty w Synagodze kazimierskiej.

Program festiwalowy oferuje spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej. Tego roku koncentrujemy się na twórczości urodzonego w Kazimierzu żydowskiego malarza Chaima Goldberga. Tematykę europejskich kolonii artystycznych prezentujemy na przykładzie Dachau i Darmstadt. Podążymy także do Wiednia śladami Gustawa Klimta i jego żydowskich mecenasów. Na wędrówkę szlakiem europejskich kolonii artystycznych zapraszamy w czwartek, 21 sierpnia, do Pensjonatu „Folwark Walencja”.

Organizujemy dwa wydarzenia w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga: prezentację multimedialną poświęconą wątkom żydowskim w dziele Oskara Kolberga oraz koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu rewelacyjnej Kapeli Brodów na finał festiwalu 23 sierpnia (sobota).

Przemierzamy szlaki tradycji i kultury żydowskiej, ale jeden festiwalowy dzień chcemy poświęcać kulturze mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Polsce. Tego roku zabieramy publiczność festiwalową na wyprawę ku tradycji i kulturze romskiej. „Jadą Cyganie wielu wozami…” to blok tematyczny przybliżający tradycję i kulturę romską (piątek, 22 sierpnia). Zapraszamy na spotkania ze sztuką artystów romskich, rozmowę z kulturoznawczynią Agnieszką Caban, redaktorką naczelną „Kwartalnika Romskiego”, minispektakl teatralny oparty na motywach baśni romskich.

W programie rozmowa z Elżbietą Ficowską i czytanie prozy Jerzego Ficowskiego w Willi Ima. Ukoronowaniem dnia romskiego na Pardes Festival będzie koncert słynnego zespołu Çaci Vorba w kazimierskiej Synagodze.

Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę 23 sierpnia, zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki na blok tematyczny poświęcony Zagładzie w kontekście regionalnym i europejskim. Organizatorzy festiwalu zaprosili wybitnych znawców problematyki z prezentacjami multimedialnymi. A potem wspólnie wybierzemy się z Joanną Krauze z Fundacji „Nomem omen” na spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym.

Wieczorem 23 sierpnia na tarasie Willi Ima posmakujemy kuchni żydowskiej. Nie zabraknie karpia po żydowsku, bo karp to tegoroczny leitmotiv graficzny festiwalu. Autorką oprawy graficznej festiwalu jest tego roku młoda wybitna artystka Antonina Konopelska.


Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe nieodpłatny, poza koncertem Kapeli Brodów w synagodze. Bilety wstępu (nieodpłatne) na koncert Caci Vorba oraz bilety na koncert Kapeli Brodów w cenie 35 zł w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 27, tel. 81/88 10 709, codziennie w godz. 9.00-17.00, a w dniu koncertu w Synagodze.


Tekst: Aleksandra Markiewicz

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (24)

 • zenon bark
  pani Joanno oczywiscie ze odrzuono, a nie spotkala sie pani z zadnym wyznawca reformacji religi mojzeszowej zwanej chrzescijanstwem?
 • Joanna Bura
  To zadzwoń i zapytaj Ojca Prowadzącego :)
 • pijany znad Grodarza
  @ Joanna Bura>
  Sadzisz, że "TRWAM" wie co to CHACHAR""
 • pijany znad Grodarza
  @ Wiesław.
  Czekam co powie @ Emilia Póżniej zwrócę sie do Elżbiety.
 • Joanna Bura
  I Tefałen!!!
 • Wiesław
  Chachar to po śląsku. To taki zawadiaka, łobuz. "Ty, pieronie wis co? Taki jeden chachar podpizdił mi trombu". Są jeszcze haziaje, ale to z innej grupy. Tak więc Panie Pijany Z... musisz Pan udać się do Londynu i tam w Metropilitan Museum dowiesz się Pan więcej. Tutaj wszyscy kłamią, a szczególnie Wyborcza.
 • Joanna Bura
  Czy w takim razie teorię o pochodzeniu ludzi od małpy zarzucono? ;)
 • lysy blondyn
  Niektory badacze genetyki haplogrup wysywaja kontrowersyjna teze, ... wszyscy Żydzi aszkenazyjscy (stanowiący znaczną większość wszystkich Żydów na świecie) są potomkami Chazarów, natomiast jedynie Żydzi sefardyjscy i mizrachijscy wywodzą się od prawdziwych starożytnych Izraelitów... tyle cytaty
 • pijany znad Grodarza
  Czuję, że @ Emilia nie zniży się, by ze mną polemizować. Zacząłem szukać i proszę:
  "# bezxywy 2012-01-01

  A moja hipoteza jest taka, że słowo to bierze swą etymologię od chazarów (zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/Chazarowie )
  Lud ów już kompletnie zapomniany, onegdaj panował w Europie wschodniej metodą bata i pałki panując na t.zw. jedwabnym szlaku i wyznającym...żydostwo.
  Temu kto chciałby na ów temat poczytać więcej, odsyłam do książki zapomnianego historyka Maksymiliana Gumplowicza Początki religii żydowskiej w Polsce.
  Historyk ów, na nasze nieszczęście, popełnił młodo samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości do...Marii Kono-
  pnickiej"
 • pijany znad Grodarza
  I badz tu mądry. Jeno @ Emilia zrozumie, dlatego też stawiam Jej pytanie.
  Czy tamtejsu Chazarowie to dzisiejsi Chacharzy?
  Swojego czasu śpiewałem / wraz z innymi/:
  a Chachary żyją, żyją i gorzałę piją, piją , z góry spogladaja , wszystkich w ...... mają, mają.
 • Wiesław
  Brawo za wiedzę Panie Lysy z Londynu. Dołączę nieco z kilku encyklopedii:
  The Jewish Encyclopedia:
  ..."Chazarowie, nie-semicki, azjatycki, mongolski lud plemienny, przybył do Europy Wsch. około I w., jako naród przeszli na judaizm w VII w. przez rozwijający się naród rosyjski, który wcielił całą populację chazarską, i który wyjaśnia obecność we wsch. Europie wielkiej liczby mówiących jidysz Żydów w Rosji, Polsce, Litwie, Galicji, Besarabii i Rumunii...”
  New Grolier Encyclopedia:
  „Chazarowie, turecki lud, stworzył imperium handlowe i polityczne, które dominowało w istotnej części płd. Rosji przez większą część VII - X w. W VIII w. Kagan (król) i chazarska arystokracja przeszli na judaizm. Chazarowie ustanowili swoją stolicę w Itil (lub Atil), w delcie Wołgi, i przez następnych 400 lat to żydowskie cesarstwo utrzymywało równowagę sił między chrześcijańskim Imperium Bizantyjskim i muzułmańskim Kalifatem. Warowne chazarskie miasto Sarkil w dolnej części rzeki Don zostało zbudowane z pomocą Bizancjum i służyło jako skrzyżowanie na szlaku wiodącym do Azji Środkowej. Chazarowie rządzili wieloma szlakami handlowymi na Wschód; niektórzy Radhanites (żydowscy kupcy z Galii), na przykład, byli przyzwyczajeni do przekraczania imperium chazarskiego w czasie podróży do i z Chin i Indii. Pod koniec X i na początku XI w. sojusz Bizancjum i Rusi Kijowskiej złamał potęgę Chazarów na Krymie. W 965 roku, Światosław I, książę kijowski, zdecydowanie pokonał armię Chazarów. Dalej na wschód nowe fale tureckich najeźdźców zajęły pozostałości po państwie Chazarów.
  Wnikliwe badania ustaliły jako prawdę, że właściwie „Żydów” z Europy Wsch. w żadnym momencie ich historii nie można uznawać za bezpośrednich potomków legendarnych zagubionych „dziesięciu plemion” z Biblii.
  W historii współczesnej „Żydzi” w Europie Wsch., nie mają prawa do wskazania nawet jednego starożytnego przodka, który kiedykolwiek postawił choćby stopę na palestyńskiej ziemi w erze historii biblijnej..."
  O tym, że Żydzi kazimierscy wywodzą się z Chazarii i że są potomkami Chazarów we wszystkich publikacjach jest cisza. Taka sama cisza, że królestwo Chazarii opierało swoje istnienie na przemocy, a ich armia podbijała kolejno słowiańskie plemiona w celu zawłaszczenia ich owoców pracy. Chazarowie bogacili się na łupieskich wyprawach. W końcu jednak i ich złupiono. Zostali pokonani przez przybywające ludy słowiańskie i rozproszeni na tereny Europy środkowej, gdzie byli znani jako Żydzi. Pod koniec X i na początku XI w. sojusz Bizancjum i Rusi złamał potęgę Chazarów na Krymie. W 965 roku, Światosław I, książę kijowski, zdecydowanie pokonał armię Chazarów. Dalej na wschód nowe fale tureckich najeźdźców zajęły pozostałości po państwie Chazarów.

 • lysy blondyn
  Etnograf - to stare, semici pochodza z pld Kaukazu gdzie sie przemieszali z neadneartelczykami co wykazal w ksiazce inny profesor - amerykanski badajacy haplogrupy genetyczne,wg niego semici maja najwiekszy wklad genetyczny neadnertalczykow co wg tego badacza przejawia sie min. obiswla warga persiastymi kobietami i instynktem stadnym jakiego nikt inny. Semitami sa nie tylko Zydzi ale i Palestynczycy i inni, czy to prawda czy nie, coz mi wnikac, z innych badan genetycznych wynika, iz nasza slowianska haplogrupa powstala w Azji, gdzies na pograniczu dzisiejszych Indi i najblizsi nasi krewni to Hidnusi, co zreszta pokrywa sie z badaniami jezykowymi - sanskrtyt i staroslowianski sa bardzo zblizone. Weda czyli wiedza to sa nasze wspolne zrodla budowy mentalnosci historycznie przerwane. Gdy owi Chazarzy stali sie nomadami pasacymi kozy, po opuszczeniu Kaukazu zetkneli sie z kultura babilonu i stamtad podebrali sobie bozka Jahwe niskiej rangi. opiekuna wlasnie pastuchow, z tym bozkiem i kozami zawedrowali nad morze srodziemne i tam ostali budujac wlasna kulture przez pokolenia, tworzac religie mojzeszowa (czyli nabywajac umiejetnsci pisania) i sobie zyli dopoki ich Rzym nie podbil. Wtedy nie mogac ani wywalczyc niezaleznsci ani nie godzac sie z stanem faktycznym grupa zaangazowanych zaczela tworzyc chrzescijanstwo - reformacje religi mojzeszowej z Jahwe w roli glownej, spisali swoje mity (w wiekszosci adaptacja mitologi innych wczesniejszych kultur). I powstal konglomerat sprzecznych idei i przeslan dziwacznych, ktory mial pogodzic ludzi z losem przegranego. Gdyby nie cesarz Konstantyn i sobor nicejski w 325 roku, na ktorym powstalo: 1.- kosciol rzymski by imperium ratowac, 2.-uprzywilejowana klasa spoleczna kaplanstwo, majace legitymowac wladze absolutna poprzez nadanie jej rangi boskiego pochodzenia, 3.-redakcja i adaptacja wszytskich zapisow i stworzenie czegos co mniej wiecej prztrwalo jako Biblia po licznych ulepszeniach.
  Dzis nikogo by to nie obchodzilo gdyby nie rozpelzy sie te idee i nie dotarly do nas. Niestety to zniszczylo nasze Wedy - kult wiedzy, zycia w zgodzie z natura i w rownych prawach dla wszystkich - wczesniej nie bylo u nas niewolnictwa, podzialu stanowego, spolecznosci, kaplani roznych bozkow sami uprawiali swoje pola i nalezeli do spolecznosci jak wszyscy, kobiety mialy prawa rowne. Wedy, ktore w licznych artefaktach sie obecnie odczytuje i znajduje wskazuja na bardzo duza wiedze praslownian interesujacych sie sprawami ziemskimi i kosmicznymi, i ta wiedza przepadla. Szkoda, dzis jako cywilizacja bylibysmy gdzie indziej. Przypome, prawa rowne to dorobek po I wojnie. W tym roku mija 100 lat od zniesienia kary smierci za odejscie od religi rzymskiej, od owej I wojny powszechnosc edukacji norma, a juz ca 55 lat pozniej czlowiek laduje na ksiezycu, obserwowny w TV przez ludzi wychowanych na transporcie konnym i bez elektrycznosci, etc. Kiedy szlachecka polska demokracja przyjela Zydow ratujac ich przed pogromami w katolickiej Hiszpanii i przesladowaniami na zachodzie Europy to miala na mysli nie tylko wspolczesna jej wspolnote kuturowa jaka wynikala z religi ale zwykla rowniez ludzka empatie. Minelo kilka stuleci, kolo histori krwawo sie przetoczylo przez nasze ziemie, elity nam przetrzebiono, a demokracja z 10% stala sie powszechna. I ku zdziwnieniu obserwuje sie obecnie nawrot, postepujaca dengrengolada mentalna powoduje powstawanie dyktatury proletariatu ale nie tego komuszego tylko tego mentalnego, prostacko religijnego, z domieszka kultury podmiejsko wieziennej (rozmowy naszych politykow do rozmow obywatli, ze szczegolnym uwzglednieniem jezyka mlodziezy). Spotyka sie wszedzie, na portalu kazimierskim co chwila. To smuci i przygnebia, zgublismy wede, gubimy wiedze, i jeszcze nam (czyli tym ktorzy mysla i maja empatie) kaze sie temu przyklaskiwac. A takiego wala!!! Co do wystawy to interesujaca dla myslacych.
  Dziekuje.
 • pijany znad Grodarza
  @ Etnogfaf
  Daj pokoj z poszukiwaniem KORZENI. Słyszałś o niejakim Himmlerze i jego poszukiwań zaczatkow rasy aryjskiej.
  Chłopie. Nie zmieniaj nazwy , bo to po prostu nie przystoi.
 • etnogfaf
  @Łysy Blondyn jak przystało na człowieka wykształconego, a za takiego się przecież uważasz, zapewne czytałeś książkę prof.Shlomo Sanda pt. "Kiedy i jak wymyślono naród żydowski" Czytałeś?

  Pan prof. uważa, że jest to naród sztucznie wymyślony.

  85-90% osób uważających się obecnie za Żydów, to Żydzi Aszkenazyjscy pochodzący w prostej linii od Chazarów zamieszkujących środkową Azję, którzy uzurpując sobie pochodzenie od 13 zaginionego plemienia Jakubowego, z semitami nie mają nic wspólnego.

  Zatem jak to się ma do twego wyświechtanego pełnego frazesów języka o antysemityzmie? Wychodzi na to, że też został wymyślony, jak wspomniany przez pana profesora naród...Pytanie tylko po co?

  Reasumując właściwa nazwa festiwalu Pardes powinna brzmieć- Festiwal Kultury Chazarskiej.
 • pijany znad Grodarza
  Słyszałem, że Eskimosi jedzą surowe mięso z wielorybow.
 • Tadek
  Czy to znaczy, że największymi antysemitami są Eskimosi?
 • lysy blondyn
  przstudiowalem dzis publikowana mapke gmin wg kryteriow ilosci lazienek, zdziwilem sie otoz sa gnimy o jeno 30% nacyceniu lazienkami, duzo o 50% a rekordzisci maja 97%, tknelo mnie i zestawilem ta mapke z maka gmin gdzie zwycierzylo PIS i kolejna fdzie najwiekszy zaobserwowany antysemityzm jak tu sie objawia i eureka!!! to sie pokrywa zatem myjscie sie czesciej a bedziecie uzdrowieni - nie tylko na ciele ale mentalnie i na duszy, brud was zaslepia!!!!
 • pijany znad Grodarza
  @ Irmina Koszel
  Jeżeli ten " jad" mnie przypisujesz to wiedz, że jestem fanem kultury, a szczegolnie muzyki, żydowskiej. Rzecz w tym, że kiedy kończy sie Festiwal Kultury Ludowej, kiedy wyczytywani sa Laureaci, a przy tym nagrody, czuję WIELKIE zażenowanie." Robi" mi się SMUTNO.
  ps. tak. Żydzi w Kazimierzu to zasłużeni mieszkańcy grodu.Ich kultura to rownież kultura Kazimierza i niby dlaczego nie jest to akcentowane podczas czerwcowego Festiwalu?
 • Irmina Koszel
  Dlaczego tak często tyle jadu na forum?Daks. z Warszawy: a gdzie widzisz dyskryminację kultury polskiej?Twoje słowa są puste...Każdy (jaki by on nie był) festiwal lansuje pewną twórczość.Ten akurat promuje kulturę żydowską, z którą nierozłącznie związany jest Kazimierz.Czy to tak trudno zrozumieć?Pozdrawiam i życzę dużo pracy nad sobą.Zaznaczam, że moja odpowiedź jest podyktowana marzeniem, aby ludzie szanowali się bez względu na wyznania. Pozdrawiam I.K.
 • Jan Chojnacki
  Alkohol spożywany wieczorem i to w nadmiernych ilościach wywołuje przypływy agresji.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę