Meadow Quartet w Kazimierzu

Skomentuj (10)

Zapraszamy na koncert Meadow Quartet, niezwykłe misterium muzyczne w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską!


Zapraszamy na koncert Meadow Quartet, niezwykłe misterium muzyczne w ramach Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską!

W kazimierskiej Synagodze 23 sierpnia, w piątek, o godz. 19.00 wystąpi zespół Meadow Quartet.

Meadow Quartet powstał w 2009 r. w Gdańsku. Muzyka komponowana przez lidera zespołu, Marcina Malinowskiego i wykonywana przez czwórkę muzyków (Marcin Malinowski, klarnet; Michał Piwowarczyk, altówka; Piotr Skowroński, akordeon; Jarosław Stokowski, kontrabas) to tygiel ścierających się nurtów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki ilustracyjnej oraz nawiązań do skal stosowanych w muzyce aszkenazyjskiej, ale rozwijanych dość swobodnie. To przede wszystkim próba podążania ścieżką, która wymyka się prostym klasyfikacjom stylistycznym. Każdy z członków zespołu eksponuje swoją indywidualność, ale bez nadmiernej dominacji, w sposób naturalny, wsłuchując się w siebie nawzajem i pozostawiając przestrzeń na odczucia publiczności.

W lutym 2012 r. ukazała się m.in. pod patronatem radiowej Dwójki debiutancka płyta zespołu – „Unexpected”. A kilka dni temu wszedł na rynek kolejny album Meadow Quartet „The Erstwhile Heros” z udziałem gościa specjalnego z Litwy, Tomasa Dobrovolskisa.

Tomas Dobrovolskis z Wilna to perkusjonista, multiinstrumentalista, performer i kompozytor. Wynalazca i konstruktor nowych instrumentów (the glass oraz the brass globe), który potrafi łączyć w jedno różnego rodzaju techniki gry na instrumentach perkusyjnych z całego świata (m.in. djembe, tabla, darabuka). Artysta bierze udział w różnorodnych stylistycznie projektach muzycznych: jazzowych, eksperymentalnych, muzyki świata. W ciągu kilku ostatnich lat współtworzył takie projekty m.in. na Litwie, w Polsce, Danii, Szwecji, Anglii, Belgii, Francji, na Wyspach Alandzkich, w Islandii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Meadow Quartet, jedna z najbardziej obiecujących formacji nowej muzyki żydowskiej, zaprezentuje w Kazimierzu Dolnym utwory z drugiego studyjnego albumu. Laureaci II Nagrody na XVI Festiwalu „Nowa Tradycja 2013”, organizowanym przez radiową Dwójkę, wprowadzą słuchaczy w niezwykłe misterium muzyczne. Dzięki udziałowi znakomitego litewskiego perkusjonisty brzmienie kwartetu nabrało nowego, niepowtarzalnego blasku - to ponadczasowa muzyka na miarę początków XXI wieku.

Patronat honorowy nad koncertem objęła Pani Ambasador Republiki Litwy w Polsce, Loreta Zakarevičienė. W liście Pani Ambasador do Fundacji Spichlerz Kultury, organizatora Pardes Festival, możemy m.in. przeczytać: „Mam nadzieję, że kontakty pomiędzy instytucjami kulturalnymi Litwy i Polski jak również artystami naszych krajów będę nie tylko się rozwijać, ale też przyniosą wiele pomysłów na temat przyszłych wspólnych projektów kulturalnych.“

Patronat honorowy Pani Ambasador Lorety Zakarevičienė nabiera szczególnego wymiaru w kontekście właśnie rozpoczętej Prezydencji Republiki Litwy w Radzie UE.

Telefoniczna rezerwacja biletόw w godz. 10.00 –18.00 – tel. 81881 08 94 lub 692 578 677)

 

Tekst: Aleksandra Markiewicz

Skomentuj


Dodane komentarze (10)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę