Pardes Festival - gawęda o Żydach polskich

zobacz więcej (18)

Prezentacją Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczął się I Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. To okazja do zgłębienia tajemnic tysiącletniej bytności Narodu Wybranego na ziemiach polskich, także w Kazimierzu.

Przyjeżdżając do Kazimierza, wielu turystów ogarnia tęsknota za przeszłością, za Miasteczkiem „Dwóch księżyców”, Miasteczkiem Pruszkowskiego, Kuncewiczowej, Żydów kazimierskich. Niby czas się tu zatrzymał, ale jednak piasek w klepsydrze przesypuje się wciąż nieubłaganie. Pozostają więc tylko powroty sentymentalne. Jednym z nich jest Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. To swoista próba przywrócenia pamięci o świecie kazimierskich Żydów, choć w aspekcie dużo szerszym – także pozakazimierskim.

Ta podróż w przeszłość rozpoczęła się właśnie w kazimierskiej synagodze we wtorkowe popołudnie 20 sierpnia prezentacją poświęconą nowo powstałemu Muzeum Historii Żydów Polskich. Jednym z eksponatów, jakie będzie można podziwiać wkrótce w  warszawskim Muzeum, będzie więźba dachowa i sklepienie nieistniejącej już drewnianej synagogi z Gwoźdźca zrekonstruowane podczas specjalnych warsztatów stolarsko – malarskich w latach 2011 – 12, jakie odbywały się w wielu polskich miastach – także w Kazimierzu. Pod ważącym 23 tony dachem z piękną dekoracją malarską na sklepieniu stanie także odrestaurowana w skali 1:1 bima – podwyższenie, z którego w synagodze odczytywano fragmenty Tory. 

Jedną z atrakcji wieczoru festiwalowego była wizyta w słynnej willi Tadeusza Pruszkowskiego – profesora warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, miłośnika Kazimierza i jego pierwszego honorowego obywatela. Była to okazja do obejrzenia nie tylko pięknej panoramy z tarasu willi, ale także poznania wnętrz restaurowanego właśnie budynku. Wydarzenie to potraktować można jako zapowiedź festiwalowego cyklu poświęconego malarstwu i koloniom artystycznym, które tworzone były także przez artystów żydowskich.

Co jeszcze w programie?

 

Fot. AS/ Mateusz Stachyra

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę