Pardes Festival tuż tuż...

zobacz więcej (10)

Już we wtorek, 20 sierpnia, o godz. 17.00 zapraszamy do kazimierskiej synagogi na inaugurację Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską.

W bogatym programie festiwalu zwracamy uwagę na projekt szczególny, projekt Artystki silnie związanej z Kazimierzem: Akustyczny Spacer po Miasteczku, Którego Już Nie Ma pt.: „To mogło wydarzyć się także i teraz" (www.akustycznyspacer.pl) wypełnił przestrzeń Kazimierza Dolnego latem 2011 r. Artystka, choć z dala od Kazimierza, bo właśnie pracuje twórczo w Pradze, zawita do Kazimierza z nową odsłoną projektu.

 

Akustyczny Spacer po Miasteczku, Którego Już Nie Ma stanie się stałym punktem programu Pardes Festival, bo przywracanie pamięci o unicestwionej podczas Zagłady społeczności żydowskiej Miasteczka może przybierać różne formy ekspresji artystycznej. Festiwal stworzy ramy dla nowych kreacji Artystki - tym samym projekty Jaśminy Wójcik przywołają zatartą przeszłość i wpiszą się w teraźniejszość, skłonią do refleksji nad utraconym światem wielu wyznań i kultur. Prezentacja projektu Jaśminy Wójcik odbędzie się 24 sierpnia, godz. 16.00, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Kultury, ul Lubelska 12. Zapraszamy!

 

tekst: Aleksandra Markiewicz

 

 

List Jaśminy Wójcik - Artystki obecnej i nieobecnej

 

Mieszkałam w Kazimierzu przez większą część mojego życia i w sposób nieodwracalny zrosłam się z tym miasteczkiem. Naturalną koleją rzeczy było dla mnie zrealizowanie tutaj jednego z bardziej osobistych projektów.

 

Akustyczny Spacer po Miasteczku, Którego Już Nie Ma pt.: „To mogło wydarzyć się także i teraz" (www.akustycznyspacer.pl) zaistniał w przestrzeni Kaizmierza w 2011 r. dzięki bezinteresowności i przychylności - naprawdę - wielu osób. Projekty w przestrzeniach miejskich nigdy nie zależą jedynie od pomysłu i dobrej woli artysty – potrzeba ich wiele ze wszystkich stron wokół. Spacer wymagał wielomiesięcznych przygotowań, uzgodnień, środków i pokładów sił. Udało się, był obecny przez dwa letnie miesiące w Kazimierzu. Pozostawił po sobie niedosyt nie tylko u odwiedzających miasteczko turystów, ale także u mnie samej. Pomysły na jego rozbudowę, ewolucję, poszerzenie ciągle cisną mi się do głowy, wciąż nie dają spokojnie zamknąć tematu.

 

Spotkana przeze mnie w Warszawie Aleksandra Markiewicz okazała się Osobą doskonale rozumiejącą potrzebę i skalę możliwości Spaceru. Cieszę się, że Ją spotkałam i, że dzięki naszemu wspólnemu niegasnącemu zapałowi uda się zrealizować kolejne odsłony Projektu. W tym roku Spacer powróci co prawda jedynie we wspomnieniu, ale także zachęci przyszłą wizją jego rozbudowy.

 

Pomimo, że teraz z daleka (jestem poza Polską przez kilka miesięcy), zawsze bliski mi Kazimierz rozświetli się w tym roku na kilka dni podczas Pardes Festiwal. Zagoszczą wspaniali Ludzie, a Miasteczko znowu ożyje przywołanymi Duchami, które są tutaj zawsze wszechobecne. Tak jak i moja obecność jest na stale wpisana w to nieodgadnione miasteczko.

 

Jaśmina Wójcik

www.jasminawojcik.pl

 

 

Fot. Z kolekcji Jaśminy Wójcik

 

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę