Pardes Festiwal już w sierpniu

Skomentuj (2)

zobacz więcej (10)

Fundacja Spichlerz Kultury oraz wszyscy partnerzy festiwalu zapraszają od 19 do 23 sierpnia na wyjątkowe wydarzenie kulturalne, Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym.

Patronat honorowy nad festiwalem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich i Pan Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego.

Mecenasami Pardes Festival są tego roku Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Tegoroczny program Pardes Festival jest tak bogaty, że jego prezentacji poświęcamy dwa teksty na portalu. Powędrujemy tego roku szlakiem tradycji i kultury żydowskiej, ale chcemy się także przyłączyć do taboru cygańskiego i poświęcamy odrębny blok tematyczny tematyce romskiej i Romom jako mniejszości etnicznej.

Choć festiwal na dobre zaczyna się 19 sierpnia, to już 18 sierpnia, w poniedziałek zapraszamy na romski prolog festiwalu, czyli wernisaż fotografii Macieja Byczkowskiego „Yatra – Dromenca. Śladami Nomadów”. Godz. 17.00, Willa Ima, ul. Czerniawy 33. W trakcie wernisażu niespodzianka, ale skoro to niespodzianka, nie zdradzimy nic więcej…

19 sierpnia zapraszamy już o godz. 10.00 na prezentację pocztówek dawnego Kazimierza Dolnego w Domu Architekta SARP przy Rynku 20. O godz. 11.00 planujemy spacer po polsko - żydowskiej kolekcji malarstwa w Kamienicy Celejowskiej. A stąd kilka kroków do głównej siedziby Muzeum Nadwiślańskiego i tu o godz.12.00 odbędzie się wernisaż fotografii Menachema Kipnisa, jednego z najsłynniejszych przedwojennych fotografów żydowskiego życia w Polsce.

Na uroczystą inaugurację Pardes Festival zapraszamy do Synagogi o godz. 17.00. W programie prezentacja multimedialna „Miasteczko żydowskie” przygotowana przez dr Hannę Węgrzynek z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Pierwszy festiwalowy dzień zakończymy spotkaniem z profesor Bożeną Muszkalską, która opowie o wątkach żydowskich w dziele Oskara Kolberga. Wydarzenie wpisane w obchody Roku Oskara Kolberga odbędzie się w Folwarku Walencja, ul. Góry 16.

Program festiwalowy oferuje spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko - żydowskiej kolonii artystycznej. Koncentrujemy się tego roku na twórczości urodzonego w Kazimierzu żydowskiego malarza Chaima Goldberga. Drugiego dnia festiwalowego, 20 sierpnia, zapraszamy od godz. 10.00 na wydarzenia festiwalowe w siedzibie Muzeum Nadwiślańskiego: spacer po wystawie Chaima Goldberga i prezentację kolekcji judaików ze zbiorów Muzeum Złotnictwa, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

O godz. 16.00 w siedzibie Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki zaplanowana jest prezentacja multimedialna „Malarstwo jest odejmowaniem – percepcja pejzażu w twórczości Henryka Haydena”. Autorem prezentacji twórczości słynnego artysty z kręgu Ecole de Paris jest Artur Winiarski, kurator zbiorów w Muzeum Villa la Fluer w Konstancinie. Kolejne wydarzenie festiwalowe 20 sierpnia odbędzie w Domu Architekta SARP przy Rynku 20, o godz. 17.30: „Miasto, miasteczko, wieś” to prezentacja multimedialna albumu „Świat utracony” wydawnictwa Boni Libri z udziałem profesora Konrada Zielińskiego z UMCS i Leszka Dulika wydawcy albumu. Prezentacji towarzyszy kameralna wystawa zdjęć z albumu.

20 sierpnia zapraszamy na niezwykły wieczór filmowy! Pokażemy dwa wyjątkowe filmy w ramach pokazów pofestiwalowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie motywy”. Godzina 20.30, Folwark Walencja: „Pani spod szóstki” (39 min., Kanada, USA, GB 2012) i „Regina” (64 min., GB, Węgry, Niemcy 2013). A na deser ciasto śliwkowe, a dla ochłody lemoniada!

Czwartek, 21 sierpnia, to dzień na wskroś międzynarodowy. Zapraszamy na wędrówkę po Europie szlakiem wybitnych mistrzów pędzla i kolonii artystycznych. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się w Folwarku Walencja, ul. Góry 16. O godz. 10.00 zapraszamy na prezentację multimedialną „Gustaw Klimt i jego żydowscy mecenasi” dr Roberta Holzbauera z Leopold-Museum w Wiedniu oraz pokaz filmowy „Klimt am Attersee”. Spotkanie pod patronatem Austriackiego Forum Kultury z tłumaczeniem konsekutywnym. O godz. 12.00 prezentacja multimedialna „O estetyzacji rzeczywistości – historia kolonii artystycznej w Darmstadt do 1914 r.”  dr Philippa Gutbroda z Institut Mathildenhöhe (tłumaczenie konsekutywne). „Dachau. Światło i cień – historia kolonii artystycznej” to tytuł prezentacji multimedialnej Moniki Wolf z Dachau (tłumaczenie konsekutywne) zaplanowany na godz. 16.00. A o godz. 17.30 kolejny pokaz filmowy „Intruz” (16 min. Izrael 2012), który poprzedzi zaplanowaną na godzinę 18.00 prezentację multimedialną "Państwo (nie tylko) Żydowskie. Różnorodność kulturowa Izraela" Joanny Krauze z Fundacji Nomen Omen.

 

Tego nie można przegapić! Prezentacja pocztówek dawnego Kazimierza Dolnego 19 sierpnia godz.11.00 Dom Architekta SARP Rynek 20. Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Anety Babiarz.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe nieodpłatny, poza koncertem Kapeli Brodów w synagodze. Bilety wstępu (nieodpłatne) na koncert Caci Vorba oraz bilety na koncert Kapeli Brodów w cenie 35 zł w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 27, tel. 81/88 10 709, codziennie w godz. 9.00-17.00, a w dniu koncertu w Synagodze.

Zapraszamy już od 18 sierpnia!


Tekst: Aleksandra Markiewicz,
dyrektor programowy Pardes Festival
– Spotkań z Kulturą Żydowską.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • pijany znad Grodarza
    Dlaczego moje pytanie odnośnie placka ze śliwkami i lemoniadą zostało okpione? / wymazane/
  • pijany znad Grodarza
    " Wstęp na wszystkie spotkania festiwalowe 18, 19, 20 i 21 sierpnia bezpłatny!"
    a to ciasto śliwkowe i lemoniada w " Walencji'?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2024! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę