I Bóg stworzył... Andrzeja Chyrę

Skomentuj (1)

Demoniczny Gerard z „Długu”, przechodzący przemianę „Komornik”, zakochany w Magdalenie Cieleckiej internauta z „Samotności w sieci” – Andrzej Chyra będzie bohaterem tegorocznej odsłony cyklu „I Bóg stworzył aktora…” podczas 8. Edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Do czołówki polskich aktorów Chyra trafił piętnaście lat temu przy okazji „Długu”, do tej pory jej nie opuszczając. Dzięki wcieleniu się w rolę budzącego grozę Gerarda Nowaka, gangstera szantażującego dwóch młodych biznesmenów, został nie tylko doceniony przez krytyków, ale na długo zapamiętany przez widzów. Swoją karierę następnie rozwijał w nie mniej ciekawych rolach w „Komorniku”, ”Wszystko, co kocham”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Pracował u boku największych aktorskich gwiazd oraz z najwybitniejszymi reżyserami m.in. z Feliksem Falkiem, Andrzejem Wajdą czy Jerzym Stuhrem.

Mimo sukcesów kinowych Andrzej Chyra nie zrezygnował z teatru, gdzie pracował m.in. z Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim i Grzegorzem Jarzyną.

To aktor, który nie boi się wyzwań i podejmowania ryzyka. Udowodnił to, m.in. współpracując z Konradem Niewolskim przy kontrowersyjnej „Symetrii” i równie mocno zapadającym w pamięć „Palimpseście”. W 2011 roku był jedną z gwiazd "Sponsoringu", pierwszej zagranicznej produkcji Małgorzaty Szumowskiej. Współpraca z nią przyniosła mu również najlepszą rolę ostatnich lat w filmie „W imię…"(obraz zostanie pokazany na Dwóch Brzegach w ramach retrospektywy reżyserki).
 Bohaterami cyklu „I Bóg stworzył aktora…” na Dwóch Brzegach są artyści, którzy swoimi rolami zachwycali widzów w kinie, telewizji lub teatrze. W poprzednich edycjach w Kazimierzu gościliśmy m.in. Stanisławę Celińską, Krystynę Jandę, Marka Kondrata, Janusza Gajosa czy Jerzego Stuhra.

 

Tekst:DwaBrzegi.pl

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Barti
    Jak dla mnie, Andrzej Chyra należy do czołówki polskich aktorów. Fajnie, że będzie można go spotkać na Dwóch Brzegach. Kiedy dokładnie będzie spotkanie z nim?

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę