Dwa Brzegi mimo wszystko

zobacz więcej (13)

Tylko kilka dni dzieli nas od Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Przygotowania idą więc pełną parą. Jaka będzie tegoroczna edycja imprezy? Opowiada Zbigniew Dobrosz, producent festiwalu.

Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny-Janowiec n/Wisłą rozpocznie się już 2 sierpnia. Czasu do otwarcia imprezy jest więc niewiele. Za to pracy w bród. Nie jest bowiem łatwo w mieście, w którym na co dzień nie ma kina, stworzyć filmowe Miasteczko…

Organizatorzy festiwalu goszczą w Kazimierzu Dolnym już od 14 lipca. W chwili obecnej namioty, w których za kilka dni odbywać się będą seanse filmowe i różnorodne spotkania, już są gotowe. W ostatnich dniach powstały widownie. Od przyszłego tygodnia w nadwiślańskim Miasteczku pojawią się specjaliści od nagłośnienia, oświetlenia itd. Ważnym elementem jest także montaż dużej sceny na Rynku, na której będą odbywać się koncerty.

- Obiekty festiwalowe pozostają w zasadzie bez zmian, będą to te same miejsca, co w latach poprzednich – mówi Zbigniew Dobrosz, producent festiwalu. - Nową rzeczą będą spotkania w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, gdyż tam jeszcze nie byliśmy, a jest to przecież idealne miejsce do spotkań literackich. Zapraszamy więc wszystkich chętnych do udziału w tych wydarzeniach.

Kolejną zmianą będą koncerty, które w przeciwieństwie do poprzednich edycji, w tym roku odbywać się będą na kazimierskim Rynku, nie w Domu Architekta. I co ważne wstęp na te wydarzenia będzie wolny.

- W tym roku w ogóle nie dostaliśmy pieniędzy na muzykę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co nas bardzo zabolało – mówi Zbigniew Dobrosz. - A mimo tego robimy tą serię koncertów na Rynku. I w tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Tomkowi Małolepszemu, bo dzięki jego pracy i rozległych znajomościach, mimo braku pieniędzy udało się tą stronę muzyczną festiwalu jakoś zorganizować.  

Ta zmiana sprawi, że prawie codziennie na Rynku coś będzie się działo. Tym bardziej, że w Kawiarni Rynkowa stworzony zostanie miniaturowy Klub PGE, gdzie odbywać się będą spotkania i wywiady z twórcami.

A co z drugim brzegiem festiwalu? Czy w Janowcu Dwa Brzegi również zagoszczą?

- Nasza współpraca z Janowcem w ostatnich latach troszkę kulała – mówi Zbigniew Dobrosz. – W tym roku sytuacja nie uległa jakiejś znacznej poprawie, co jest spowodowane między innymi brakiem funduszy. W ostatnich dniach odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyłem razem z burmistrzem Kazimierza Dolnego Grzegorzem Dunią oraz wójtem Janowca i określiliśmy sobie zasady współpracy. Nie chcę jednak teraz zbyt dużo na ten temat zdradzać, gdyż jest na to za wcześnie.

W tym roku podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, w Janowcu prezentowane będą filmy fabularne, zarówno dla widzów młodszych, jak i starszych. Seanse będą miały miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury.

Więcej informacji, na temat programu tegorocznego festiwalu, znaleźć możemy na oficjalnej stronie internetowej Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI, gdzie codziennie zamieszczane są coraz to nowsze informacje. Tam również uruchomiony został nowy, pełny, system przedsprzedaży biletów na seanse filmowe. Kasy festiwalowe, w Miasteczku Festiwalowym, przy ul. Nadwiślańskiej 9, ruszą od piątku (1 sierpnia), od godziny 12.00.

- Serdecznie dziękuję mieszkańcom i władzom miasta Kazimierza za ciepłe przyjęcie oraz wsparcie organizatorów i ekip festiwalowych – mówi Zbigniew Dobrosz. - Dziękuję za lokalne inicjatywy programowe, które uatrakcyjniają ofertę artystyczną festiwalu. Razem oczekujemy na liczne grono miłośników dobrego filmu, na moment, gdy Kazimierz Dolny zamieni się w tętniące życiem, radosne Miasto Festiwalowe. Obiecuję, że wiele będzie się działo. „Robimy festiwal mimo wszystko” … w miejscu, gdzie nie ma kina, po raz ósmy odbędzie się naprawdę duży, już o zasięgu międzynarodowym, festiwal filmowy. Zapraszamy.

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę