Rusza Kino w Mieście-Bez-Kina! (video)

zobacz więcej (12)

 - Drodzy Państwo! Zaczynamy! O 16.30 rusza otwarcie. Pierwszy, drugi, potem trzeci, czwarty, piąty, szósty i tak do setnego, bo 107 filmów pełnometrażowych, bardzo dużo, bo 61 filmów krótkometrażowych w konkursie, ale także inne filmy dokumentalne w sekcji „Na krótką metę”. Zaczynamy! – mówi Grażyna Torbicka na zakończenie konferencji prasowej pierwszego dnia festiwalu.

- To zostajemy! – tuż obok słyszę słowa komentarza jednego z turystów. – 107 filmów?  Cóż to jest?

I nie może być innej reakcji. Miasteczko festiwalowe wypełniają przecież miłośnicy filmu i sztuki. W płóciennej hali tuż obok trwa oblegane wprost spotkanie z Karoliną Korwin – Piotrowską. Powoli formuje się kolejka przed namiotem kina PGE na seans otwarcia. Festiwalowi goście przeglądają z zainteresowaniem programy.

- Jeszcze nie przestudiowałam dokładnie programu, ale przyjechałam na festiwal jak co roku od czterech – pięciu lat, na weekend – mówi pani Małgorzata z Mielca – i liczę, że jak zwykle zobaczę bardzo ciekawe filmy, których nie będzie można obejrzeć gdzie indziej.

- Bywam tu co dwa lata. Który raz? Już nie zliczę. Co mnie przyciąga? Kazimierz przede wszystkim, który uwielbiam, poza tym kontakt z kinem, kulturą, muzyką, której tu jest dużo zawsze. Czego się spodziewam? Tego, co zwykle: interesującego kina i ciekawych ludzi kina, których będzie można tu spotkać – mówi pani Ewa z Mielca, która już zakupiła bilety na dziesięć filmów.

- Tu zawsze się dużo dzieje. Spodziewam się znakomitych filmów jak również interesujacych spotkań z reżyserami aktorami. Już wiem, że pójdę na spotkanie z Allanem Starskim, z Katarzyną Miller w Empiku i jeszcze nie wiem, na co – mówi pani Ewa z Lublina, która planuje spędzić w kazimierskim świecie kina 4-5 dni.

W czerni namiotu kina PGE trwa ceremonia otwarcia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

- Bardzo się cieszymy, że to nasze kino, które budujemy tutaj specjalnie na wasz przyjazd jest wypełnione po brzegi – mówi Grażyna Torbicka. – Dziś jest gorąco, ale gorąco jest zawsze, jak powiedział klasyk: „Sorry, taki mamy klimat!”. Już się tutaj do tego przyzwyczailiśmy.

Ceremonii otwarcia dokonuje nowo powołana minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

- To niezwykły festiwal w niezwykłym miejscu – warto może przy okazji pobytu tutaj uświadomić sobie, że Kazimierz podczas I wojny światowej został niemal starty z powierzchni ziemi i wielkim wysiłkiem mądrych ludzi i zaangażowaniem w kulturę tego obszaru został przywrócony do życia. Poza tym wtedy zaczęła się wtedy wielka kariera Kazimierza jako mekki artystów, którzy na wiele dziesięcioleci zawładnęli tu każdym drewnianym domkiem schowanym gdzieś na wzgórzach i każdym spichlerzem. Przyjeżdżali tu malarze, rzeźbiarze, pisarze, a w XXI wieku przyszedł czas na wielkie kino. Co też warto pamiętać, to kino nie ruguje innych sztuk – powiedziała minister Omilianowska. – Rezygnuję z zarzucania Państwa statystykami, ale naprawdę filmowi rośnie! W ciągu ostatnich 9 lat publiczność w polskich kinach i na polskich filmach wzrosła o milion. Muzeum rośnie i filmowi rośnie! – podkreśla minister kultury. – Wszystkim sponsorom i współtwórcom festiwalu bardzo głęboko się pokłonię i podziękuję, ale jedno nazwisko jest tutaj kluczowe – Grażyna Torbicka! Charyzmatyczna znawczyni kina, która dorobiła się już pokolenia swoich wychowanków dzięki fantastycznemu cyklowi Kocham kino, na którym wielu z nas wyrastało i kształtowało swoje gusta. Stworzyła i wymyśliła ten festiwal, który po raz ósmy skupił tak ogromną widownię. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Państwu fantastycznego tygodnia, udanych wrażeń, wytrzymałości na temperatury i wielu, wielu magicznych przeżyć, jakich człowiekowi tylko kino może dostarczyć: płaczu, śmiechu, wzruszeń, strachu, przerażenia, zadumy, zamyślenia i może znalezienia jakichś odpowiedzi na pytania, które nas dręczą? Szanowni Państwo! Ósmy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi uważam za otwarty!

 

PROGRAM FILMOWY

 

PROGRAM WYDARZEŃ POZAFILMOWYCH

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę