Wieczorne Kino Perła

Wampiry Jima Jarmuscha, kultowa „Ida”, niezwykła „Papusza”, w końcu uhonorowana Złotym Niedźwiedziem „Pozycja dziecka” – do tych filmów wracamy na Dwóch Brzegach. W ramach sekcji „Wielkie kino ma Małym Rynku” pod osłoną nocy przypominamy tytuły, o których nie można zapomnieć.

W nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem (2013) „Pozycji dziecka” (reż. Calin Peter Netzer) młody mężczyzna, Barbu, staje się sprawcą tragicznego wypadku. Jego matka, zamożna i szanowana Cornelia, używa wszystkich swoich wpływów, znajomości i pieniędzy, aby uchronić jedynaka przed więzieniem. W Kazimierzu zobaczymy też nominowanego do Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale „Obywatela Roku” ze Stellanem Skarsgårdem („Thor: Mroczny świat”, „Dziewczyna z tatuażem”, „Nimfomanka”) w jednej z głównych ról. Komedia kryminalna Molana porównywana jest z „Fargo” braci Coen. Kolejna propozycja to „Locke” Stevena Knighta – film od pierwszej do ostatniej sceny grany jest tylko przez jednego aktora – Toma Hardy’ego.

Na Małym Rynku nie zabraknie również polskich tytułów. Po „Lekcji kina” z Janem Kantym Pawluśkiewiczem widzowie przypomną sobie „Papuszę”. W podróż do lat 60., barwnej epoki dzieci kwiatów, hipisów i bigbitu zabiera publiczność Jacek Bromski. Jego „Bilet na księżyc” to opowieść o młodości, przyjaźni i miłości w czasach, gdy człowiek stawiał pierwsze kroki na Księżycu, na ulicach stały saturatory, a tranzystory pulsowały rock’n’rollem. Film w pewnym sensie wraca do Kazimierza, ponieważ część ujęć kręcono właśnie w tej okolicy.

W Polsce obsypano ją nagrodami, za oceanem „Ida” znokautowała zarówno głośną „Nimfomankę” Larsa von Triera, jak i „The Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona. Na Dwóch Brzegach film zobaczymy raz jeszcze, w malarskim otoczeniu letniego Kazimierza. Film Pawła Pawlikowskiego był pokazywany w sekcji Spotlight podczas tegorocznego Sundance razem z obrazem „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha, który również zobaczymy w Kinie Perła na Małym Rynku.

Na Festiwal robiony „mimo wszystko”, czyli przede wszystkim mimo braku kina w Kazimierzu Dolnym, zapraszamy od 2 do 10 sierpnia!

 

Tekst i foto: DwaBrzegi.pl

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę