Dwa Brzegi: Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły

Skomentuj (7)

- Strony parków europejskich są odwiedzane przez miliony osób, szukających czegoś nowego. A tutaj naprawdę jest co pokazać. Jest to jeden z naszych skarbów, wciąż bardzo mało wykorzystany albo może nawet źle wykorzystany do tej pory - dowodzono podczas spotkania poświęconego „Goeohitom planowanego Geoparku Małopolski Przełom Wisły”.

W czwartek w KOKPiT odbyło się spotkanie „Goeohity planowanego Geoparku Małopolski Przełom Wisły”. Zorganizowane zostało przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Wykład poprowadził dr Andrzej Pawłowski.

 

Podczas spotkania, odbywającego się w ramach Festiwalu Dwa Brzegi, bardzo szczegółowo zaprezentowane zostało bogactwo geologiczne Małopolskiego Przełomu Wisły. Obszar ten rozciąga się od Zawichostu do Puław i występują liczne obiekty takie jak: kamieniołomy, wąwozy groty czy kopalnie. Te niezwykłe okazy przyrody nieożywionej są unikatowe na skalę europejską a nawet światową.

 

- Celem geoturystyki są często obiekty zdegradowane, dawne kamieniołomy, kopalnie kruszywa – wyjaśnia Andrzej Pawłowski. - Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu i udostępnieniu takich obiektów, można się przyczynić do ich rewitalizacji. Mogą one stać się atrakcją turystyczną. Można więc postawić tezę, że geoturystyka przywraca i nadaje wartość obiektom zdegradowanym.

 

Geoparki cieszą się dużym zainteresowaniem w Polsce i na świecie.

– Taki obiekt znajduje w Kielcach – podaje dla przykładu prowadzący. - W ostatnich latach powstało tam w wyrobisku dawnych kamieniołomów Centrum Geoedukacji - Wietrznia. Obiekt jest imponujący i korzystają z niego tysiące turystów.

 

Uczestniczący w spotkaniu prof. Marian Harasimiuk dodał:

- Doświadczenia geoparków w świecie wskazują jednoznacznie, że w ciągu kilku lat po utworzeniu parku, znacząco rośnie liczba turystów zainteresowanych takimi stanowiskami. Strony parków europejskich są odwiedzane przez miliony osób, szukających czegoś nowego. A tutaj naprawdę jest co pokazać. Jest to jeden z naszych skarbów, wciąż bardzo mało wykorzystany albo może nawet źle wykorzystany do tej pory.

Jak więc idą prace nad zrealizowaniem tego przedsięwzięcia?

- Projekt Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły jest w fazie zaawansowanej, ale wciąż początkowej – wyjaśnia spotkania prezes Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Bartłomiej Pniewski. - Jest po pierwszym rozpoznaniu naukowym i merytorycznym.

 

- Konsorcjum Geoparku przygotowało opracowanie wskazujące wszystkie walory Małopolskiego Przełomu Wisły, w szczególności walory przyrody nieożywionej. Wskazano ponad 200 obiektów szczególnie cennych, tzw. geostanowisk – dodaje Andrzej Pawłowski. - Opracowanie znajduje się obecnie w Ministerstwie Środowiska oraz otrzymały je samorządy wojewódzkie w Warszawie, Kielcach i Lublinie. Są tam wskazane bardzo interesujące trasy służące turystyce przyrodniczej i geologicznej.

 

Inwestycja ta znajduje się również na liście projektów o znaczeniu strategicznym dla regionu i czynione są starania o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

 

Bartłomiej Pniewski zapowiedział także konferencję naukową poświęconą geoparkowi. Jest ona planowana na wiosnę przyszłego roku.

 

- Prof. Marian Harasimiuk i prof. Bogusław Szmygin będą dwoma liderami naukowymi tej konferencji – mówi prezes Towarzystwa. - Po zakończeniu festiwalu Dwa Brzegi przystąpimy do wstępnych rozmów programowych, tak by już jesienią przedstawić plan merytoryczny konferencji i ewentualnie występować o środki i pomoc finansową dla jej zorganizowania.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • stefan
  Czy prezes TPKD pan Bartłomiej Pniewski nie zna stanu gminnych finansów? Czy prezes TPKD chce dalszego zadłużania gminy na mrzonkowe inwestycje? Pan Bartłomiej już zachwalał budowę nowej szkoły. Skutki widać- duża szkoła dla 200 uczniów i kupa długów, a burmistrz już planuje zaciąganie kolejnych długów żeby tylko dokończyć szkołę. Panie Bartku chce pan puścić gminę w skarpetkach?
  • pijany znad Grodarza
   O co Ci idzie?. Jakie inwestycje?. Chodzi o rewitalizację, a wiec o rzecz KTORA JUZ ISTNIEJE.
   " Doświadczenia geoparków w świecie wskazują jednoznacznie, że w ciągu kilku lat po utworzeniu parku, znacząco rośnie liczba turystów zainteresowanych takimi stanowiskami. Strony parków europejskich są odwiedzane przez miliony osób, szukających czegoś nowego. A tutaj naprawdę jest co pokazać. Jest to jeden z naszych skarbów, wciąż bardzo mało wykorzystany albo może nawet źle wykorzystany do tej pory."
  • stefan
   @pijany... pamiętam jak żeś pan odgrywał rolę "pożytecznego idioty przy ubiegłorocznym niewpuszczeniu mieszkańców Okala na organizowany przez pana Bartka koncert Budki Suflera. NO i nic się nie zmieniło, dalej pan "rżniesz głupa"
  • pijany znad Grodarza
   @ Drogi Stefanie.
   To potwarz. Przeprosisz ?
 • pijany znad Grodarza
  "Prof. Marian Harasimiuk i prof. Bogusław Szmygin będą dwoma liderami naukowymi tej konferencji - mówi prezes Towarzystwa. - Po zakończeniu festiwalu Dwa Brzegi przystąpimy do wstępnych rozmów programowych, tak by już jesienią przedstawić plan merytoryczny konferencji i ewentualnie występować o środki i pomoc finansową dla jej zorganizowania."

  No i zaraz posypia sie GROMY. Pniewski ?. Bartłomiej Pniewski ?
  Dodam , że fakt bycia Mięćmierza miejscem wpisanym w geografię Dwóch Brzegów to rownież , przede wszystkim, zasługa tego pana.
  • dodawacz
   Sprawa Zana House, to też zasługa tego Pana, skargi na studium także, a przede wszystkim zszarganie wizerunku Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego.
 • Z miasta
  A co burmistrz nasz robi z tym Geoparkiem. W końcu to szansa na turystów na kilka dni? Może by przemówił!

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę