Aktualności dla "Bartłomiej Pniewski"

Na Placu Bohaterów getta w Krakowie stoi 70 pustych krzeseł. Upamiętniają żydowskich mieszkańców, którzy z tego miejsca trafiali do obozów zagłady. Stoją w rzędach, tak jak w rzędach stali oni przed wyjazdem na apelu. Ten wymowny pomnik stał się inspiracją dla australijskiej artystki Felicity Peters do stworzenia pierścienia – piramidy z krzeseł, w której w najbardziej eksponowanym punkcie są dwie postacie: polski chłopiec osłaniający żydowską dziewczynkę.

- Strony parków europejskich są odwiedzane przez miliony osób, szukających czegoś nowego. A tutaj naprawdę jest co pokazać. Jest to jeden z naszych skarbów, wciąż bardzo mało wykorzystany albo może nawet źle wykorzystany do tej pory - dowodzono podczas spotkania poświęconego „Goeohitom planowanego Geoparku Małopolski Przełom Wisły”.

W obronie kapliczki

Wywodzący swą świetność ze średniowiecza Kazimierz decyzją prezydenta RP jest pomnikiem historii. Tym bardziej zabytki, które się tu znajdują powinny być objęte ochroną. Dlaczego w takim razie XVI – wieczna kapliczka z Chrystusem Frasobliwym przy ulicy Szkolnej okazuje się „persona non grata” przy nowej szkole, której jeszcze nie ma?

Pokaż stopkę