O tym, co było, jest i będzie

zobacz więcej (6)

O perspektywach rozwoju gminy Kazimierz Dolny dyskutowano podczas spotkania w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki w Kazimierzu Dolnym. Z burmistrzem miasta spotkali się organizatorzy kazimierskich festiwali, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy.

Spotkanie w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki w Kazimierzu Dolnym miało charakter informacyjny. Na zaproszenie burmistrza Kazimierza Grzegorz Dunia 8 października pojawili się między innymi: producent Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Zbigniew Dobrosz oraz jeden z organizatorów nowego festiwalu Kazimiernikejszyn Michał Niewęgłowski. Obaj zgodnie podkreślali, że ich imprezy będą nadal w Miasteczku organizowane.

- Mam nadzieję, że przyszłość tego miasta jest w tego rodzaju imprezach jak Dwa Brzegi czy Kazimiernikejszyn – powiedział Zbigniew Dobrosz. – Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi osiadł w Kazimierzu. Jest imprezą stąd. Na ten festiwal ludzie specjalnie planują urlopy, przyjeżdżają całymi rodzinami, ze znajomymi. Rośnie sprzedaż biletów – podczas siódmej edycji odnotowaliśmy wzrost o 30 %, co się utrzymało i w tym roku.

- Na nasz festiwal przyjechała bardzo fajna publika, ludzie bardzo kolorowi, ale kulturalni w wieku od 25 do 50 lat, rodziny z dziećmi – tak jak to sobie wytargetowaliśmy – powiedział Michał Niewęgłowski, organizator Kazimienikejszyn. – Docelowo chcemy na naszej imprezie 7 – 8 tysięcy ludzi, nie więcej, żeby było intensywnie, kolorowo, zabawowo, ale żeby nie stracić charakteru Kazimierza.

O osiągnieciach Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, na czele ze współorganizacją Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych, mówił nowy dyrektor Mariusz Płoszaj Mazurek.

Burmistrz Grzegorz Dunia wyrażał chęć kontynuacji wszystkich odbywających się dotychczas w Miasteczku imprez – zarówno o charakterze artystycznym jak i sportowym, gdyż wszystkie one stanowią o unikalnym charakterze miasta, budują jego markę i promują je.

- W ostatnim czasie w Kazimierzu dzieje się bardzo wiele. Włączają się w to restauracje, hotele i pensjonaty, które nierzadko same są organizatorami imprez – mówił radny Rady Powiatu – Marcin Pisula. – Przed kilku laty mieszkańcy protestowali przeciw imprezom w mieście. Teraz to się zmienia. Mieszkańcy szybko zrozumieli, że wszyscy z tej turystyki żyjemy.

Mimo dużej ilości imprez w czasie spotkania pojawiły się głosy, że tych imprez jest wciąż za mało, a kalendarz powinien być bardziej nasycony.

I tych imprez rzeczywiście będzie więcej. Kawiarnia Rynkowa w następnym sezonie zaproponuje cotygodniowe imprezy weekendowe, być może do Kazimierza zawita też Międzynarodowa Noc Tanga Argentyńskiego.

Ciekawym rozszerzeniem oferty kulturalnej Kazimierza będzie projekt Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły, w którym gmina Kazimierz pełni rolę koordynatora. Bierze w nim udział 7 gmin – oprócz Kazimierza: Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków. Jeżeli projekt uzyska dofinansowanie unijne, turyści będą mogli zwiedzać kamieniołomy, groty i kopalnie. Odnowiony zostanie Zamek w Janowcu, a także rynki w Kazimierzu, Janowcu i Józefowie nad Wisłą, Wzgórze Zamkowe z kaplicą Oleśnickich i grotami w Bochotnicy. W planach jest budowa przystani rzecznych na Wiśle oraz tras rowerowych, pieszych i parkingów w systemie "parkuj i jedź”, tak by turyści mogli łatwo przemieszczać się z jednej miejscowości do drugiej.

Inwestycją atrakcyjną, choć budzącą kontrowersje, jest budowa na wzór Centrum Nauki Kopernik – Centrum Ziemi w kazimierskich kamieniołomach. Jej zwolennicy podkreślają, że może ona przedłużyć sezon turystyczny w Miasteczku na cały rok, ściągnąć turystów różnym wieku, także z zagranicy. Wizytówką kazimierskiego królestwa skamieniałości mogą być odnalezione przez Marcina Zarskiego w lipcu 1995 r. w Kamiennym Dole szczątki kostne krokodyla sprzed prawie 64 mln lat.  W tej chwili to znalezisko na miarę europejską jest eksponowane w Muzeum Ziemi PAN, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kazimierski krokodyl wrócił do Kazimierza, gdzie w dolnym paleocenie prowadził lądowo-morski tryb życia.

Mimo niewątpliwej atrakcyjności tego projektu kontrowersje budzi koszt tej inwestycji. Jej przeciwnicy obawiają się, że miasta przy obecnych potrzebach, gdzie priorytetem jest kosztowna budowa szkoły, i przy niewielkim budżecie nie będzie stać nawet na wkład własny do tej wielomilionowej inwestycji.

- Należy myśleć, że pieniądze będą – mówiła prowadząca projekt Joanna Biłyk z firmy EkoGeo. – Realizację projektu możemy przecież etapować. Być może pieniądze, o które na ten cel można się będzie ubiegać, będą nie tylko w regionie, ale też i na poziomie kraju.

Na razie projekt jest na etapie koncepcji i jako taki wpisany został na listę 49 priorytetowych inwestycji dla województwa lubelskiego. Oznacza to, że gminy mogą liczyć na ok. 270 mln zł unijnej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Miasto planuje przeprowadzenie swoistych konsultacji społecznych, gdzie zwróci się do mieszkańców o opinię w sprawie inwestycji w ramach Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły w formie ankiety.

Jak podkreślał gospodarz zebrania burmistrz Grzegorz Dunia, trwające ponad dwie godziny spotkanie nie miało charakteru wyborczego, ale wyłącznie informacyjny.

 

W związku z okresem przedwyborczym nie ma możliwości komentowania.

 

 


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę