Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem
Data: 1 maja
Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.
Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem
Data: 2 maja
Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.
Kazimierz Dolny z przewodnikiem i humorem
Data: 3 maja
Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.
Wycieczka z przewodnikiem i humorem
Data: 10 maja
Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.
Aktualności Kazimierz Dolny
„Przyszłość naszej gminy i naszych mieszkańców to nasza wspólna sprawa” – pod takim tytułem odbyło się spotkanie z senatorem prof. dr hab. Józefem Zającem.
Czy uczestnikom listopadowego pleneru zorganizowanego w ramach Kazimierskiej Akademii Fotografii udało się odnaleźć i uchwycić egzotykę Kazimierza? Odpowiedź kryje się w ich zdjęciach.
„We wrześniu 1939 roku, kiedy duże bomby zaczęły spadać na maleńki Kazimierz, w tym jedna na moją rodzinną dzwonnicę, babcia Zosia ze swoimi chłopaczkami i mężem uciekła na wysiedlenie na pobliskie Wylągi. W jednej małej izbie spać miało kilkanaścioro uciekinierów. Nie spał nikt, bo całą noc w małe okienko coś drapało.” Czy to kolejna kazimierska legenda?
Folwark Walencja zaprasza na bowlingowe andrzejki w Kazimierzu Dolnym. W listopadowo – grudniowy weekend rozegrany zostanie I Kazimierski Turniej w Bowling Sportowy.
Jeszcze tylko do 6 grudnia można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych „Odkryj przeszłość dla przyszłości” organizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Polecamy tę formę spędzenia czasu przede wszystkim miłośnikom malarstwa i kultury żydowskiej.
Mówią o niej, że jej głos w niskich rejestrach jest tajemniczy, szeroki i aksamitny. Znana ze szklanego ekranu z takich programów jak „Bitwa na głosy” czy „The Voice of Poland” Kaja Tyzehhauz 30 listopada wystąpi w Kwadransie.
Miała to być akcja odwetowa za działalność ruchu oporu w okolicach Kazimierza. Zginęło na miejscu co najmniej 140 osób, około 300 wywieziono do obozów koncentracyjnych, skąd wrócili nieliczni. Od wydarzeń Krwawej Środy na tzw. lubelskim Powiślu minęło już 71 lat.
Budowle i krajobrazy, tradycje i zwyczaje i na tym tle rdzenni mieszkańcy. Piękne fotografie Mateusza Stachyry, wzbogacone o anegdoty z podróży do Indii, Birmy, Tajlandii i Indonezji złożyły się na niezwykle barwną opowieść o Azji, która stała się punktem wyjścia do rozmowy o fotografii w ramach Kazimierskiej Akademii Fotografii.
Na kartach kalendarza, jak i za oknami jesień. I choć póki co o nadchodzącej zimie niewiele wiadomo, każdy z nas powoli się do niej przygotowuje. A jak wygląda sytuacja na okolicznych stokach narciarskich? Przygotowania idą pełną parą!
Uwaga! Dzisiaj, teraz, siedząc wygodnie w fotelu, leżąc na kanapce, gotując, biesiadując czy też spacerując leniwie, głosuj na „Tur de Kazimierz”. Kochasz Kazimierz? Głosuj! Z dziesiątego jesteśmy już na trzecim i biegniemy po złoto – tak w sieci fani zespołu zachęcają do głosowania na piosenkę Dziadów Kazimierskich.
Problemy z opracowaniem studium zagospodarowania przestrzennego dla gminy Kazimierz Dolny będą jednym z tematów poruszanych podczas spotkania z senatorem RP prof. Dr hab. Józefem Zającem. Parlamentarzysta przybędzie do Kazimierza 20 listopada na zaproszenie samorządowców i przedsiębiorców.
Przed nami andrzejkowy weekend, który daje świetną okazję spędzenia aż trzech dni w Kazimierzu Dolnym! Malownicza sceneria Miasteczka najlepiej podkreśli noc pełną wróżb i czarów, więc naprawdę warto świętować tu tegoroczne Andrzejki.
Blisko 80 prac autorstwa 40 artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki będzie można oglądać na wystawie w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie.
„ Została pochowana [...] w Kazimierzu, ale […], przeniesiono ją do Janowca. Tam nadal się pojawia[…]. Przy niej kroczy czarny baran […]. Nieszkodliwa to para, ale nogi każdego, kto spojrzy w czerwone oczy bydlątka, same dostają „rowerka”. Tę i inne historie związane z okolicami Kazimierza odnotowuje legendarz Pawła Zycha i Witolda Vargasa „Duchy polskich miast i zamków”.
Z każdym dniem szkoły ubywa. Znikają stare mury. Pozostaje tylko morze gruzu, sukcesywnie zresztą uprzątane. Plac musi być przezcież przygotowany pod budowę nowych budynków. Fotoreportaż Mateusza Stachyry.
Edukacyjne geocentra, udostępnienie kopalń i jaskiń, kolejka gondolowa łącząca Kazimierz z Janowcem, renowacja janowieckiego zamku, kazimierskich spichlerzy, Rynku czy ruin zamku Esterki w Bochotnicy – brzmi to niczym pobożne życzenia? Być może i tak, jednak jest szansa na ich spełnienie.
W najbliższą sobotę 16 listopada kolejne spotkanie Kazimierskiej Akademii Fotografii. Tym razem zajęcia poprowadzi nasz redakcyjny kolega – fotoreporter Mateusz Stachyra.
W Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oglądać możemy wystawę pt. „Wojciech Gerson. Wspomnienie z wycieczki wodno-piechotnej do Kazimierza Dolnego”. Jest to zbiór prac o tematyce historycznej oraz niezwykłe pejzaże.
Tradycyjnie mszą świętą za ojczyznę, przemarszem przez Rynek i złożeniem wieńców pod pomnikiem Piłsudskiego uczczono 95 rocznicę odzyskania niepodległości w Kazimierzu Dolnym.
„Patriotyczne śpiewanie” – to pomysł na radosne świętowanie Święta Niepodległości. W ten sposób jedną z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju uczcili wraz z kazimierzakami młodzi chórzyści z „Canto” i „Cantare”.