Geo Park Przełomu Wisły

Skomentuj (11)

Edukacyjne geocentra, udostępnienie kopalń i jaskiń, kolejka gondolowa łącząca Kazimierz z Janowcem, renowacja janowieckiego zamku, kazimierskich spichlerzy, Rynku czy ruin zamku Esterki w Bochotnicy – brzmi to niczym pobożne życzenia? Być może i tak, jednak jest szansa na ich spełnienie.

Dzięki pozyskanym funduszom europejskim, na Lubelszczyźnie już wiele udało się zdziałać. Odnowiono zabytki, wybudowano drogi, zmodernizowano oczyszczalnie ścieków, wybudowano różnego rodzaju obiekty. Kazimierz Dolny również bardzo dużo zyskał dzięki pozyskanym funduszom i zrealizowanym projektom. Jednak wszystko wskazuje na to, że na tym nie koniec. Otóż wychodząc na przeciw przyjętym założeniom, które ujęto w propozycji inwestycji kluczowych na lata 2014-2020, siedem lubelskich gmin wraz z Muzeum Nadwiślańskim rozpoczęło prace związane z procedurą rejestracji Geo Parku w Światowej Sieci UNESCO.
 
- Geo Park może stać się kołem zamachowym lokalnej gospodarki w gminach nadwiślańskich na Lubelszczyźnie i jednocześnie atrakcją turystyczną w skali europejskiej – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Takie przesłanie ma zarys projektu pod nazwą. „Utworzenie Geo Parku Przełomu Wisły”, który został złożony przez samorządowców z lubelskiego Powiśla do Strategii Województwa Lubelskiego jako propozycja inwestycyjna o znaczeniu priorytetowym.
 
Liderem całego przedsięwzięcia jest gmina Kazimierz Dolny, która zaprosiła do współpracy inne nadwiślańskie gminy: Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków. Do grona zainteresowanych dołączyło także Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”.
 
Patronat nad całym przedsięwzięciem objęły środowiska naukowe z Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie (Instytut Nauk o Ziemi), Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Geologii i Hydrogeologii Inżynierskiej) oraz Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, które na zlecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska przygotowały dokumentację pod nazwą „Geo Park Małopolskiego Przełomu Wisły”.
 
Wyżej wymienione gminy w odpowiedzi na ogłoszenie naboru przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego już w październiku tego roku podjęły odpowiednie działania. 
 
- Stoimy w przededniu możliwości pozyskiwania funduszy w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego, Grzegorz Dunia. – Aby móc skorzystać z tych funduszy, musimy mieć dobry pomysł i wspólnie podjąć konkretne działania tak, aby było to konkurencyjne wobec innych projektów.
 
W sprawie utworzenia Geo Parku odbyły się już kilka spotkań, w których uczestniczyli przedstawiciele samorządów i środowisk akademickich oraz eksperci do spraw strategii.
 
- Wierzę, że realizacja tego projektu przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego – tłumaczy Grzegorz Dunia. – Z czasem lista podmiotów współpracujących w ramach projektu może poszerzyć się o dodatkowe gminy czy też lokalnych przedsiębiorców, organizacje.
Bez wątpienia jest to bardzo obszerny i wielowątkowy projekt, który wymaga wiele pracy, zarówno ze strony samorządów, jak i wielu innych instytucji i osób.
 
Według dotychczasowych ustaleń, projekt ten obejmować będzie m.in. przygotowanie i udostępnienie turystom kopalń, jaskiń, kamieniołomów oraz oznakowanie 50 geopunktów wraz z budową punktów widokowych, utworzenie edukacyjnych geocentrów w Kazimierzu Dolnym i Annopolu czy też budowę kolejki gondolowej łączącej dwa brzegi Wisły na odcinku Kazimierz Dolny – Janowiec. Oprócz tego w planach jest także budowa systemu parkingów park&ride, urządzenie przystani rzecznych na Wiśle, renowacja obiektów kulturowych takich jak zamek w Janowcu wraz z rynkiem, spichlerze i Rynek w Kazimierzu Dolnym, zalew i zamek w Bochotnicy, rynek w Józefowie nad Wisłą oraz zagospodarowanie rzeki Chodelki i Bystrej.
 
Teraz wszystko w rękach Władz Województwa. Jeśli inwestycja ta zostanie uznana za strategiczną, wówczas nadwiślańskie gminy będą mogły liczyć na wielką pomoc finansową z Unii Europejskiej. Szacunkowe wydatki na te inwestycje wynoszą w sumie ponad 245 mln zł, z tego przewidywane dofinansowanie ze środków pomocowych to kwota 196 mln zł.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Grzegorz
  coś podobnego przejazd kolejki gondolowej http://www.tvn24.pl/wiadomosci-wroclaw,44/wroclaw-z-perspektywy-gondoli-polinka-sunie-nad-odra,354106.html
 • laik
  DROGA REDAKCJO -dziękuje za usunięcie wpisu,po trzech dniach-zobaczymy teraz-niech nam rządzi sto lat burmistrz DUNIA,...czyba mnia nie usuną...?
 • Jacek
  ...kolejna geościema ekipy będącej u władzy (zbliżają się wybory)...
 • Lubelak
  @(Pan?)Laik nie jest usuwany za krytykę tylko za farmazony.
  Choćby dzisiejszy wpis cyt."Co ma do tego Muzeum Nadwiślańskie...?"
  Ano ma gdyż:
  Zamek w Janowcu jak również Grodzisko Żmijowiska to oddziały Muzeum.
  Poziom wiedzy żenujący,za to ego jego...


 • pijany znad Grodarza
  @ Laik. " Krytyczny", nigdy nie jest "byle"
  Co innego pochlebstwo. Ono może być "byle"
 • laik
  @Pijany...-jeżeli redakcja za byle krytyczny wpis wobec władzy ciebie czy mnie usuwa ,to jest daleko czy blisko?
 • pijany znad Grodarza
  @ Krzynio
  Aleś małostkowy. Tu chodzi o WIELKIE sprawy chociaż - nie wiedzieć dlaczego - Redakcja napisała: brzmi to niczym pobożne życzenia".
  Proszę o wyjaśnienie, jakimi to przesłankami kierowała się Redakcja. Czyżby byli blisko Władzy?
 • krzynio
  mysle ze najpierw trzeba ponaprawiac przerwane opaski,zniszczone podkowy i porozrywane tamy na wisle.to jak to teraz wyglada to masakra.
 • laik
  Co ma do tego Muzeum Nadwiślańkie,chyba że następna grupa kolesiów wietrzy pieniądze.
 • Turysta
  Tak zastanawiam się, co należy rozumieć przez udostępnienie turystom kamieniołomów? Zostaną wycięte chaszcze i uprzątnięte śmieci?
 • pijany znad Grodarza
  Abym dożył, czego i Wam życzę.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2020/2021? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę