Aktualności dla "wąwozy lessowe"

Miejsce to rzeczywiście urokliwe, chociaż wciąż widać niezaleczone jeszcze rany: podcięte skarpy lessowe, pustka po nielegalnie wyciętych drzewach, bajorko po dawnym stawie rybnym. Miały tu stać trzy nielegalnie postawione drewniane dacze. Nie stoją. A natura powoli dochodzi do siebie.
Od Kazimierza oddalam się coraz bardziej. Bo wąwozów wokół naprawdę jak w „Panu Tadeuszu” grzybów: w bród! Tym razem Wierzchoniów i głębocznica na Miturę.
Zapraszam na wędrówkę kolejnym wąwozem, który otwiera się na Doły. To wąwóz Wieżowy. W drogę!
Pandemia koronawirusa sprawia, że Kazimierz nam dotychczas znany, jest niedostępny. Zamknięte są muzea, galerie, kawiarnie serwują kawę co najwyżej na wynos, podobnie działają restauracje. Co w takim razie robić w Kazimierzu? Zapraszamy, by spacerkiem poznawać Miasteczko i jego okolice. Pamiętajmy, że gdy los zamyka nam jedne drzwi, zwykle otwiera inne. Warto za nie zajrzeć.
Chociaż w głosowaniu na tegoroczny Budżet Obywatelski projekt ten przepadł, jego pomysłodawcy nie składają broni. Organizują zbiórkę społeczną, by go zrealizować. Warto bowiem walczyć o piękno kazimierskich wąwozów.
Rozpoczęły się prace nad projektem planu ochrony dla Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, który powstał  w 1979 r. jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Przed czym należy go chronić?
Jesień to idealny czas na spacery. Szczególnie wtedy, gdy dopisuje nam pogoda. Gdzie warto się wybrać? W Kazimierzu Dolnym i okolicy możliwości jest naprawdę wiele. My tym razem proponujemy spacer Plebanką. Jest cicho i spokojnie, nawet w weekend. Zobaczcie sami.
Ponad 50 osób zgromadziła impreza biegowa Wielka Integracja - Zakończenie Lata w Parchatce. Miłośnicy biegania zmagali się ze sobą i miejscowymi wąwozami, polami i bezdrożami na trasach 14 i 7 km.
Zbędowice niewielka wieś w gminie Kazimierz. Położona malowniczo na wzgórzach nad Parchatką wśród pól i bardzo licznych wąwozów, które skrywają wiele tajemnic także z czasów ostatniej wojny. Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z partyzancką historią oddziału Kmicica, która dla mieszkańców Kolonii Zbędowice zakończyła się tragicznie. Odwiedzimy też miejsce bitwy w Lesie Stockim z czasów tzw. II okupacji. Jej bohaterem będzie z kolei inny partyzant mjr Marian Bernaciak ps. Orlik.
Kazimierskie wąwozy. Kto z Was przemierzył wszystkie? Mam wrażenie, ze im więcej ich przemierzam, tym więcej przede mną. Do zobaczenia. Do usłyszenia. Do poznania. Dziś Parchatka. Gdzie rośnie dąb, który niedługo zostanie uhonorowany mianem pomnika przyrody?
Kazimierskie wąwozy. Zachwycające i urokliwe. Uznawane za najpiękniejsze w Polsce. Ale także nieustannie niszczone przez rozjeżdżanie. Debata na temat rozwiązań, jakie można wprowadzić by uniknąć dalszej dewastacji wąwozów, trwa nieprzerwanie od lat. Jednak żadne decyzje w tej kwestii nie zapadają. Czy jest to problem, którego zwyczajnie nie da się rozwiązać? A może jednak...?
Czas pandemii służy rodzinnym spacerom po okolicy. Można zobaczyć, gdzie jeszcze króluje dzika przyroda, jak zawłaszcza niedawno opanowane przez człowieka miejsca. Można sprawdzić, dokąd jeszcze prowadzą polne drogi, a jest ich na szczęście wciąż niemało. Dziś spacer w okolicach Skowieszynka. I to okolicach szeroko pojętych.
W ten weekend ani w następny nie pójdziemy już niestety na spacer, nawet za miasto. Lasy Państwowe od 3 do 11 kwietnia włącznie wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Kazimierskie wąwozy – w tym łączący Bochotnicę ze Skowieszynkiem Toboła – też musiałby będą poczekać…
Bochotnica to nie tylko romantyczna historia miłości króla Kazimierza i Esterki. To także wąwozy i głębocznice zachęcające do wędrówek o każdej porze roku. Teraz to właściwie ostatni moment by poznać zakamarki naturalnych wąwozów, zanim ich tajemnice zakryje do kolejnej bezlistnej pory wybujała roślinność. W drogę więc!
- Każda aktywność fizyczna z dala od skupisk ludzkich jest zalecana. Spacery  na świeżym powietrzu można polecić każdemu - pisze Jan Bondar rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitranego w odpowiedzi na nasze pytanie, czy możemy polecić Państwu w czasie epidemii spacery po wąwozach z dala od skupisk ludzkich. Polecamy więc z czystym sumieniem wąwóz Na Graboczka łączący Bochotnicę z Górami Trzecimi. Przed nami 6 kilometrowa pętla z dala od cywilizacji.
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki pracuje nad mapą okolicznych wąwozów lessowych. Ukaże się ona początku sezonu.
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki na początku sezonu planuje wydać mapę kazimierskich wąwozów. Tyle się o nich w ostatnich czasach mówi, ale kto widział więcej niż… Korzeniowy Dół, do którego jeżdżą busiki?
Na wędrówki po kazimierskich wąwozach każda pogoda jest dobra, nawet taka, kiedy pada lekki śnieżek bez nadziei na zimę, nawet taka, kiedy mży niewielki deszczyk. Trzy kilometry to przecież niewielki spacer, a człowiek od razu czuje się lepiej, zwłaszcza gdy spaceruje w miłym towarzystwie. No to w drogę!
Utwardzono dno głębocznicy Na Przychodnia. Media ogólnopolskie piszą o wybetonowaniu wąwozu. Jaka jest prawda?

Kazimierz to nie tylko rynek. Kazimierz to zadanie. Nieśpieszne, bez przymusu, dla przyjemności. Kazimierz to ruch, spacer. A jak tak, to ważne pytanie: dokąd pójść, żeby dojść do istoty tego miejsca?

Pokaż stopkę