Powstaje mapa kazimierskich wąwozów

zobacz więcej (10)

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki na początku sezonu planuje wydać mapę kazimierskich wąwozów. Tyle się o nich w ostatnich czasach mówi, ale kto widział więcej niż… Korzeniowy Dół, do którego jeżdżą busiki?
Kazimierskie wąwozy lessowe. Jary, głębocznice, parowy. 11 km długości na kilometr kwadratowy powierzchni. Przejść wszystkie – prawdziwe wyzwanie. I przygoda. Bo każda wędrówka niesie z sobą nie tylko doznania estetyczne. Co więcej? O tym trzeba się przekonać osobiście w terenie.
Pomoże nam w tym wkrótce specjalna mapa kazimierskich wąwozów przygotowywana  przez Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki. Właśnie zakończyły się trwające od stycznia prace w terenie.
- Teraz najlepiej widać strukturę wąwozów – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Teraz też widać, jak bardzo są one rozjeżdżone. My na naszych mapach do turystyki samochodowej polecamy tylko dwa: Na Wiktora w Kazimierzu i Matysowy Dół w Parchatce. Oba są utwardzone. Reszcie towarzyszy na naszej mapie przekreślona ikona auta: nie zalecamy zwiedzania wąwozów pojazdami mechanicznymi.
Efektem prac będzie krótka prezentacja 40 wąwozów położonych w Kazimierzu i okolicy. Każdemu towarzyszyć będzie zdjęcie i krótki opis.
- To subiektywny wybór wąwozów wokół niebieskiego szlaku – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek. – Chcemy rozbudzić apetyt turystów na kazimierskie wąwozy, bo Kazimierz Dolny ma do zaoferowania znacznie więcej niż widać to z perspektywy rynku.
Mapa ma charakter informacyjno – turystyczny.
- Zalecamy przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – mówi dyrektor KOKPiT. – Na wędrówkę trzeba się przygotować tak, jakby się szło w góry.
Obecnie mapa jest opiniowana przez specjalistów. Zanim się pojawi w sprzedaży, Centrum Informacji Turystycznej będzie prezentować na Facebooku zdjęcia każdego z wąwozów, który zaznaczono na mapie. Jako pierwszy pokazano Kamienny Dół, do którego wejść można od strony ulicy Puławskiej w okolicy Spichlerza pod Żurawiem. Teraz – gdy drzewa są bezlistne – najlepiej widać potężną kamienną ścianę, od której pochodzi nazwa tego miejsca. To tutaj znaleziono unikatowy na skalę europejską kostny szczątek 6 – metrowego krokodyla, który żył tu wkrótce po tragicznym wymieraniu, spowodowanym upadkiem meteorytu 65 mln lat temu.
Kazimierski Portal Internetowy będzie prezentował te zdjęcia także na swoich łamach.

Fot. KOKPiT

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę