Aktualności dla "synagoga Kazimierz"

Aż dziewięć dni odpoczynku może nas czekać w najbliższej przyszłości, jeśli tylko odpowiednio uda nam się połączyć czerwone kartki z kalendarza z urlopem. Synoptycy przewidują, że tegoroczna majówka będzie słoneczna i gorąca, więc pakujmy się i… do Kazimierza! Na pewno nie pożałujemy! ATRAKCJE NA WEEKEND.

Kolejny weekend upłynie nam w atmosferze V Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Co jeszcze przed nami na dwóch filmowych brzegach Wisły?

Na dworze pochmurno, chociaż słońce raz po raz przypomina o swoim istnieniu, przebijając się przez warstwę chmur. Ale już w niedzielę ma nam świecić słońce. Taka pogoda jest w sam raz na wiosenne spacery. Zapraszamy do Kazimierza. Nasz temat na weekend: ulica Lubelska.

Za tydzień Święta Bożego Narodzenia. Zbliżający się weekend będzie więc ostatnim "zwyczajnym" tegorocznym weekendem. Zapraszamy do Kazimierza! Tu możecie Państwo zarówno odpocząć, jak i kupić prezenty dla najbliższych.

Trzeci dzień Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej upłynął pod znakiem muzyki. Nie zabrakło miejsca na drugi festiwalowy element – klezmerską tradycję. W kazimierskiej synagodze wystąpili artyści z Teatru Żydowskiego w Warszawie. Kto tam nie był, niech żałuje.

Jest autorem ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, z których wiele stało się przebojami. „Jesienne róże”, Całuję twoją dłoń, madame”, „Ja się boję sama spać”, „U cioci na imieninach” „Tango mmilonga” – któż ich nie zna? Piosenki Andrzeja Własta w koncercie „Żydowskie talenty okresu międzywojennego – Grafoman Włast” przypomniał w kazimierskiej synagodze Marek Ravski.

Monodram Witolda Dąbrowskiego „Opowieści z Bramy – ostatni demon” to kolejna część cyklu, w którym literatura miesza się z legendą i historią, gromadzoną w Bramie Grodzkiej. Totalna asceza formy – bez scenografii i rekwizytów. W Kazimierzu – podczas IV Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej – była to sztuka na jednego aktora i synagogę.

Wakacje z muzyką

Są wakacje. Czas wolny wypełnia - Kazimierz. Na różne sposoby. Wieczorami – muzyką. Klezmerską. Weselną – porywającą do tańca. Zawsze nagradzaną gromkimi brawami. Bo ludzie chcą się bawić. A Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej jest po temu okazją najlepszą.

Ach, te Cyganki, Tylko z Tobą i dla Ciebie, o Key – te i wiele innych piosenek polskiego międzywojnia wyśpiewał łącznie z publicznością Marek Ravski podczas recitalu „Jak drogie są wspomnienia”. A synagoga była wypełniona po brzegi…

Synagoga znów ożyła

Sierpień w Kazimierzu upłynął znów – jak za dawnych dobrych lat – pod znakiem filmu. Wrzesień także. Za sprawą Fundacji Ochrony Dziedzictwa i Kultury Żydów „Wspólne korzenie” ruchomymi obrazami ożyła synagoga a wraz z nią żydowski przedwojenny Kazimierz w filmach takich jak choćby „Dybuk” czy „Judeł gra na skrzypcach”.
W kazimierskiej synagodze w najbliższy wekeend odbędzie się II edycja Festiwalu Kultury Jidysz - po raz pierwszy w Kazimierzu nad Wisłą. Poniżej - program.
Festiwal Dwa Brzegi stara się łączyć mimo różnic. Tak stało się w przypadku Kazimierza i Janowca – miast bliskich sobie i dalekich zarazem. Tak stało się również przypadku fary i synagogi. Obie świątynie zaistniały w czasie kazimierskiego festiwalu także jako świątynie sztuki.
Pod koniec lipca br. w Kazimierzu już po raz drugi odbędzie się Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów w ramach Festiwalu Kultury Jidysz.
Pokaż stopkę