Pamięci kazimierskich Żydów

Skomentuj (3)

zobacz więcej (18)

Modlitwa na kirkucie prowadzona wspólnie przez proboszcza fary ks. Tomasza Lewniewskiego i gwardiana klasztoru franciszkanów o. Eliasza, marsz milczenia  z licznym udziałem młodzieży ze szkół całej gminy i mieszkańców, światła pamięci, kwiaty i słowa. Społeczność Kazimierza upamiętniła zagładę swoich żydowskich sąsiadów, którzy przed wojną stanowili połowę mieszkańców Miasteczka.

Wiosną 76 lat temu – jak wspomina  Szmuel Lejb Sznajderman, autor wspomnień „The River Remembers” – 31 marca 1942 r. szarym świtem Niemcy załadowali na furmanki ostatnich 300 pozostałych w kazimierskim getcie Żydów i wywieźli do Bełżca.

 Porośli ziemią
bez pogrzebu
nieopłakani
przez nikogo

– wiersz „Izbickim Żydom” lubelskiej poetki Ewy Pilipczuk odczytany przez autorkę podczas uroczystości nawiązuje do tamtych dni.  Los kazimierskich Żydów był przecież taki sam. I chociaż „nie masz, już nie masz w Polsce żydowskich miasteczek” – jak pisał cytowany przez młodzież z Gminnego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza także podczas uroczystości Antoni Słonimski, ważne jest, by pamięć o nich przetrwała.

Tej pamięci służyć ma właśnie uroczystość 76. rocznicy zagłady żydowskiej społeczności Kazimierza. Podobnie jak rok temu uczestniczyli w niej duchowni, przedstawiciele władz samorządowych z gminy z burmistrzem Andrzejem Pisulą i przewodniczącą komisji edukacji Rady Miejskiej Ewą Wolną,  przedstawiciele władz powiatu, mieszkańcy, młodzież.
Przy tablicy pamiatkowej na ścianie synagogi upamiętniającej społeczność Żydów kazimierskich złożono wieńce i wiązanki żółtych kwiatów, zapalono znicze.

Podczas przemówień podkreślano ważną rolę pamięci, która ma być nauczycielką życia, by w czasach odradzających się w Polsce i Europie fascynacji faszyzmem nie powtórzył się więcej los, jaki był udziałem kazimierskich Żydów. 

- Szanowni Państwo, dziękujemy za Państwa obecność - powiedziała na koniec jedna z organizatorek uroczystości Joanna Stefańska. - Dziękuję w imieniu naszego komitetu Anny Sorii,  Mai Wolny-Peirs,  Marcina Pisuli oraz moim. Dziękuję też w imieniu ludzi, których z nami już nie ma, których życie zostało przerwane nagle, którzy w jednej chwili stracili wszystko. W ciągu tych kilku tragicznych lat nasza społeczność straciła dziadków, babcie, ojców, matki, dzieci, wnuków, sąsiadów. Chcemy dać im ten dzień, ten czas, nasze myśli, słowa, modlitwy i łzy, by być bliżej nich. Chcemy przywracać pamięć o nich co roku. Tą trudną historię każdy z nas przeżywa na swój sposób. Bierze z niej naukę dla siebie, swojego życia. Jednak nasza wspólna intencja pamiętania tu i teraz daje nadzieję na przełamanie - choćby na moment - ogromnej pustki, która została po nich...  Spotkajmy się tu w przyszłym roku.

Relacja wideo

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • klient553996
  Serdeczne dzieki wszystkim organizatorom tej uroczystosci, a przede wszystkim Pani Soria😊 Jolanta Emch-Zielinska
 • sprawiedliwy
  Chodziłem do szkoły w Kazimierzu gdy w latach pięćdziesiątych zniszczono stary kirkut obok i zrobiono boisko szkolne. Widzieliśmy odsłonięte kości i czaszki. Niestety, taki był wówczas barbarzyński stosunek do grobów. Jednocześnie wznoszono cmentarz - mauzoleum żołnierzy radzieckich, Do dzisiaj panuje w przestrzeni medialnej chaos myślowy: co jest dobre, co jest złe, a to jest przecież proste: człowiek od poczęcia, za życia, i po śmierci - jest istotą godną najwyższego szacunku. Tylko barbarzyńcy myślą inaczej.
  • Zdzisław Król.
   To prawda sam jako uczeń tej szkoły prawdopodobnie na lekcji WF-u wybieraliśmy kości, pamiętam to do dzisiaj, wprawdzie pisałem o tym jakiś czas temu ale ktoś stwierdził ,że to niemożliwe.Nie pamiętam co to była za osoba dalej nie drązyłem tematu . Te kości zostały prawdopodobnie pochowane na nowym kirkucie.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę