Aktualności dla "dom kuncewiczów"

„Popołudnie wspomnień o niezapomnianej Reni" to nic innego jak spotkanie z malarką Mają Raszewską, uczennicą Ireny Lorentowicz. Odbędzie się ono już w najbliższą sobotę w Domu Kuncewiczów. Wstęp wolny.

Gościem Kuncewiczówki była w sobotę Monika A. Oleksa autorka książki „Spacer nad rzeką”, którą prezentowaliśmy Państwu na portalu tego lata. Autorka opowiadała o kulisach powstawania książki, jej bohaterach i o swoich planach literackich.

Za nami kolejne Święto Marii w Kuncewiczówce. Jak zwykle nie obyło się bez prezentów. Największym z nich jest planowany wkrótce remont Kuncewiczówki.

Kuncewiczówkę odwiedził niezwykły gość – aktorka Ewa Wiśniewska odtwórczyni roli Róży z „Cudzoziemki”. W rozmowie z Moniką Januszek – Surdacką wspomina kazimierskie spotkania z Marią Kuncewiczową.

Ona i On (wideo)

W 28. rocznicę śmierci Marii Kuncewiczowej w Kuncewiczówce wystawiono spektakl słowno – muzyczny „Ona i On” oparty na poezji Elik Aimée, czyli Elżbiety Olszewskiej Schilling – historyk, dziennikarki radiowo-telewizyjnej, poetki i prozatorki.

W wyborowym towarzystwie i niepowtarzalnym klimacie minęło sobotnie popołudnie wszystkim uczestnikom „Kazimierskiego wierszobrania”. Taras Kuncewiczów znów tętnił życiem.

W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w ramach Dnia Wolnej Sztuki odbyły się warsztaty… malowania kafli.

Czy to nie przypadkiem dowcip z okazji Dnia Śmiechały? – pytają miłośnicy Kuncewiczówki na wieść o zlikwidowaniu funpage’a Domu Kuncewiczów na Facebooku. Sprawdziliśmy. Nie, to nie dowcip.

Spotkanie w Domu Kuncewiczów z pisarką Mają Wolny, poświęcone było jej najnowszej książce pt. „Księgobójca”. Autorka, która jeszcze niedawno mieszkała w Belgii, a od niedawna mieszka w Kazimierzu Dolnym, przedstawia w swojej powieści kryminalnej historię o miłości, starości i zbrodni.

Zapraszamy Państwa do udziału w konkursie na utwór sławiący uroki Kazimierza w formie… limeryku.

Jan Brzechwa stał się w Kuncewiczówce pretekstem do spotkania z literaturą i teatrem. Młodzież z Zespołu Szkół w Niemcach zaprezentowała efekty pracy podczas warsztatów recytatorskich pod kierunkiem aktorki teatralnej i filmowej Katarzyny Ptasińskiej.

Chociaż związany był z Lubelszczyzną i często wracał do rodzinnego Biłgoraja, a w Lublinie umieścił akcję swojego najbardziej znanej powieści „Sztukmistrza z Lublina”, to w Kazimierzu… chyba raczej nie był. Nie licząc oczywiście wizyt pośrednich – dzięki swoim opowieściom. Jednym z takich pośredników w ich przekazywaniu jest Witold Dąbrowski.

Singer Dąbrowskiego

Siła jego woli tkwi w naturalności, w niewymuszeniu, w wyczuwanej przez publiczność radości z grania, a ta – energetyzuje spektakl – pisał o jego monodramach Grzegorz Józefczuk. O kim mowa?

Wystawę ekslibrisów Zbigniewa Jóźwika można oglądać w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wydarze-niem towarzyszącym wystawie będą warsztaty tworzenia ekslibrisów.

Zapraszam cię do kina

Grażyna Torbicka, festiwal „Dwa Brzegi”, aktorzy i gwiazdorzy, czyli zapraszamy Was do kazimierskiego kina. No i tu pojawia się problem, bo … gdzie jest to kino? 

W sobotę 21.09.2016 r., pomimo jesiennej pogody, odbyło się w naszym Miasteczku długo wyczekiwane otwarcie siłowni w plenerze. Wstęgę przecięli: burmistrz Kazimierza pan Andrzej Pisula, wiceburmistrz Kazimierza Dolnego pan Hubert  Banaszek, pani radna Ewa Wolna i pan radny powiatowy Marcin Pisula.

Leśne spotkania

Przyszła już jesień. Zwierzęta zaczynają intensywne przygotowania do zimy. Postanowiłam zapytać wiewiórkę, czy gromadzi już zapasy.

Od kilku lat pod domy ludzi coraz bliżej  podchodzą dziki, które do tej pory zamieszkiwały okoliczne lasy.

Niedzielne spotkanie ze Stanisławem Turskim – krajoznawcą, wieloletnim szefem lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, autorem licznych przewodników turystycznych, miłośnikiem Kazimierza właśnie połączone było z inauguracją Szlaku Marii Kuncewiczowej.

28 sierpnia Kuncewiczówka zaprasza na kolejną „Niedzielę Literacką”. Tym razem tematem będzie głośna książka Michela Houellebecqa „Uległość”.

Pokaż stopkę