Wierszobranie w Domu Kuncewiczów

Skomentuj (3)

zobacz więcej (21)

W wyborowym towarzystwie i niepowtarzalnym klimacie minęło sobotnie popołudnie wszystkim uczestnikom „Kazimierskiego wierszobrania”. Taras Kuncewiczów znów tętnił życiem.

Przez cały miniony tydzień, w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym gościli przedstawiciele warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. I choć przyjechali oni do nadwiślańskiego Miasteczka, by popracować nad swoim warsztatem i tworzyć, znaleźli także czas, by poprowadzić warsztaty literackie z udziałem dzieci i młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu oraz z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec.

- Były to zajęcia niekoniecznie związane z poezją, ale jak się okazało, do poezji prowadzących – mówi Monika Januszek – Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego. – Były warsztaty recytatorskie, dziennikarskie, z całkiem poważnych zagadnień starej literatury. Co ważne, prowadzący stanęli na wysokości zadania i mimo sporej różnicy wielu, i ci starsi, i ci młodsi, znaleźli wspólny język. To było fascynujące, przyglądanie się temu, co się dzieje podczas takich spotkań, bo bywało czasem tak, że młodzież wcale nie chciała z tych zajęć wychodzić.

Przez cztery dni w Domu Kuncewiczów odbyło się 15 spotkań warsztatowych. Zwieńczeniem pobytu literatów w Miasteczku był otwarty konkurs literacki pt. „Kazimierskie wierszobranie”.

- Wszyscy zawodowo i amatorsko parający się piórem mogli zgłosić do konkursu jeden wiersz – mówi Monika Januszek – Surdacka. – Uczestnicy odczytali je publicznie, a konkursowy tekst wchodził do puli utworów, z których po zakończeniu wszystkich prezentacji ten najlepszy wyłoniony został poprzez głosowanie publiczności.

Najlepszym wierszem okazał się ten, autorstwa Julii Walencik z kazimierskiego gimnazjum. Nagrodą w konkursie jest weekend dla dwóch osób w apartamentach Domu Kuncewiczów, w dowolnie wybranym terminie.

Warto wspomnieć również o tym, że w sobotnim spotkaniu z poezją na tarasie Kuncewczów wzięła udział Alicja Barton, poetka, autorka bajek i animatorka kultury, która w kwietniu 2017 r. odebrała "Order Uśmiechu" za społeczną działalność na rzecz najmłodszych.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • klient764609
    To natchnione miejsce powinno tętnić poezją i bogactwem słowa pisanego... które uskrzydla duszę i wznosi ją na wyżyny duchowego uniesienia... Pozwala na odkrycie piękna świata... ulotności wrażenia... ujrzenie emocji tam... gdzie pozornie zatapiamy się w ciemnościach... Przede wszystkim Dom Kuncewiczów... On ma nieść nadzieję na rozwój młodych i nieznanych talentów... Wiele lat temu byłam tu i zamierzam wkrótce powrócić... poetka Beata K.
  • Tadeusz Goebel
    Bądźcie i rozwijacie się. To tak potrzebne w dzisiejszych świecie.
  • Tlen
    Nieustannie podziwiam jak przez wiele lat ówczesna dyrekcja skrywała Kuncewiczówkę przed miejscowymi i turystami. Niby była, a tak by jak najmniej osób się po niej plątało. Od jakiegoś czasu coś się wreszcie dzieje i to prawdziwa dobra zmiana.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę