Singer Dąbrowskiego

Skomentuj (2)

Siła jego woli tkwi w naturalności, w niewymuszeniu, w wyczuwanej przez publiczność radości z grania, a ta – energetyzuje spektakl – pisał o jego monodramach Grzegorz Józefczuk. O kim mowa?

Wywodził się z Polski, gdzie spędził młodzieńcze lata swojego życia, pisał głównie w jidysz, także w Ameryce, gdzie rzucił go los. Isaac Bashevis Singer w barwny sposób przywoływał do życia nieistniejący już świat Żydów, a zwłaszcza chasydów, jaki zapamiętał z Polski. Do arcydzieł literatury należą jego opowiadania, w których ujawnia się talent pisarza – jego kunszt narratorski, często stylizatorski, wnikliwość portretowaniem postaci. Nagroda Nobla, którą otrzymał w 1978 r. była tego najlepszym potwierdzeniem.

To właśnie twórczość Singera przybliży w Kuncewiczówce spektakl teatralny "Singerowskie inspiracje" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.


- Witold Dąbrowski nie stosuje zawodowych, skądinąd – ogranych chwytów mimicznych i gestów, nie odgrywa serii etiud; siła jego woli tkwi w naturalności, w niewymuszeniu, w wyczuwanej przez publiczność radości z grania, a ta – energetyzuje spektakl. Swą grą naszkicował postacie wyraźnie odróżnialne, przede wszystkim przez język i przez mowę […]. Dąbrowski jest bardzo mimiczny i w tym tkwi podstawa sukcesu monodramu – pisał Grzegorz Józefczuk o Witoldzie Dąbrowskim, który interpretacją tekstów singerowskich zajmuje się od 2001 r.

Spektakl "Singerowskie inspiracje" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego odbędzie się w Kuncewiczowce w najbliższą sobotę 26 listopada o godzinie 16.00 w ramach projektu „Multimedialna Książka Życia: tradycyjny elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim” i jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp wolny.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę