Singer Dąbrowskiego

Skomentuj (2)

Siła jego woli tkwi w naturalności, w niewymuszeniu, w wyczuwanej przez publiczność radości z grania, a ta – energetyzuje spektakl – pisał o jego monodramach Grzegorz Józefczuk. O kim mowa?

Wywodził się z Polski, gdzie spędził młodzieńcze lata swojego życia, pisał głównie w jidysz, także w Ameryce, gdzie rzucił go los. Isaac Bashevis Singer w barwny sposób przywoływał do życia nieistniejący już świat Żydów, a zwłaszcza chasydów, jaki zapamiętał z Polski. Do arcydzieł literatury należą jego opowiadania, w których ujawnia się talent pisarza – jego kunszt narratorski, często stylizatorski, wnikliwość portretowaniem postaci. Nagroda Nobla, którą otrzymał w 1978 r. była tego najlepszym potwierdzeniem.

To właśnie twórczość Singera przybliży w Kuncewiczówce spektakl teatralny "Singerowskie inspiracje" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.


- Witold Dąbrowski nie stosuje zawodowych, skądinąd – ogranych chwytów mimicznych i gestów, nie odgrywa serii etiud; siła jego woli tkwi w naturalności, w niewymuszeniu, w wyczuwanej przez publiczność radości z grania, a ta – energetyzuje spektakl. Swą grą naszkicował postacie wyraźnie odróżnialne, przede wszystkim przez język i przez mowę […]. Dąbrowski jest bardzo mimiczny i w tym tkwi podstawa sukcesu monodramu – pisał Grzegorz Józefczuk o Witoldzie Dąbrowskim, który interpretacją tekstów singerowskich zajmuje się od 2001 r.

Spektakl "Singerowskie inspiracje" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego odbędzie się w Kuncewiczowce w najbliższą sobotę 26 listopada o godzinie 16.00 w ramach projektu „Multimedialna Książka Życia: tradycyjny elektroniczny program promocji czytelnictwa w Muzeum Nadwiślańskim” i jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp wolny.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę