Houellebecq nie straszy nas islamem, ale nami samymi

Skomentuj (4)

28 sierpnia Kuncewiczówka zaprasza na kolejną „Niedzielę Literacką”. Tym razem tematem będzie głośna książka Michela Houellebecqa „Uległość”.

Akcja powieści Michela Houellebecqa „Uległość”, która ukazała się w dniu ataku terrorystycznego na redakcję „Charlie Hebdo”, toczy się w 2022 roku. Prezydentem Francji zostaje przedstawiciel Bractwa Muzułmańskiego. Dziedziną, którą szczególnie interesuje się nowa władza, staje się edukacja i to tu właśnie następują największe zmiany – od nazw uczelni, przez weryfikację wyznania i strojów obowiązujących uczennice, po... ograniczenie edukacji dla dziewcząt.

Powieść ma charakter kontrowersyjny, a sam autor był wielokrotnie krytykowany za szerzenie islamofobii. Czy tak należy odczytywać tę powieść?

W Internecie nie brak opinii o "Uległości": „przewrotna, nieoczywista, świetna”.

- Michel Houellebecq jest autorem podejrzanym – pisze Tadeusz Sobolewski w przejmującym artykule "Uległość". Michel Houellebecq nie straszy nas islamem, ale nami samymi” w wyborcza.pl – W tym właśnie widzę wartość jego pisarstwa, że odnajdzie w nim swoje nieprzezwyciężone dylematy ktoś z prawicy i lewicy, konserwatysta i liberał, katolik i ateista. Ale dla nikogo Houellebecq nie będzie "swój".

Artykuł o tyle przejmujący, bo pokazuje w kontekście „Uległości” obraz naszego polskiego społeczeństwa. Jest to gorzki obraz i proszę nie pytać o perspektywy…

Niedziela Literacka w Kuncewiczówce już w niedzielę 28 sierpnia o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Jan
  Dobrze napisał o naporze islamistów na Europę i czym to nam grozi. Po ataku islamistów na Charlie Hebdo z wielkiego strachu wycofał się z pierwotnej tezy , którą wyraźnie głosił na temat islamu. Zwiał za granicę z Francji i orzekł ,że miał na myśli społeczeństwa europejskie , którymi nas straszył. Media mętnego nurtu podchwyciły temat i piszą że to najbardziej pasuje do Polaków.Przestańcie ogłupiać ludzi i nas straszyć.
 • Ryś
  Z perspektywy ciasnego Kazimierza każda zbieżność jest podejrzana :))) Pozdrawiam wszystkich kazimierzogłowych!
 • pijany znad Grodarza
  hmm. Zbieżność dat. hmm.
  haha. podejrzliwość dochodzi do zenitu. Jak żyć ?

  "Akcja powieści Michaela Houellebecqa „Uległość”, która ukazała się w dniu ataku terrorystycznego na redakcję „Charlie Hebdo”, "
  • Dudd
   No tak towsztstko

   wyjasnia

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę