Sztuka huculska wciąż inspiruje

Skomentuj (1)

zobacz więcej (13)

W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w ramach Dnia Wolnej Sztuki odbyły się warsztaty… malowania kafli.

Tradycyjnie, jak co roku Muzeum Nadwiślańskie wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki. Tym razem wszyscy zainteresowani spotkali się w Oddziale Dom Kuncewiczów, gdzie odbyły się warsztaty zdobienia kafli motywami huculskimi. Bo to właśnie huculski piec zdobiący salon Domu Kuncewiczów stał się bohaterem tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki.

- Ciekawostką może być to, że Kuncewiczowie nigdy w tym piecu nie palili, mimo iż jest on do tego przystosowany – mówi Monika Januszek-Surdacka, kierownik oddziału Dom Kuncewiczów. – Jednak był on eksponatem już wtedy, gdy został przez Państwa Kuncewiczów „udomowiony”.

W zajęciach pod kierunkiem Jarosława Gosia z działu edukacji Muzeum Nadwiślańskiego wzięło udział kilkoro uczestników. Z wielką cierpliwością i wprawą – chociaż niektórzy twierdzili, że nie malowali od ponad 30 lat – przenosili motywy, początkowo na papier, a później na prawdziwe kafle piecowe.

Inspiracją był oczywiście huculski piec Kuncewiczów, który powstał według projektu Karola Sicińskiego z kafli przywiezionych z Huculszczyzny przez przyjaciela Kuncewiczów malarza Michała Borucińskiego.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę