Warsztaty wycinanki żydowskiej

Skomentuj (13)

zobacz więcej (16)

W Kazimierzu Dolnym trwa Festiwal Kultury Żydowskiej. W ramach imprezy codziennie odbywają się ciekawe spotkania, projekcje filmowe oraz warsztaty. Jednym z punktów w programie były warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzone przez Joannę Matyjasek.

W ramach tegorocznego Pardes Festival trwającego właśnie w Kazimierzu Dolnym, codziennie odbywają się różnorodne wydarzenia. Niesamowicie ciekawe okazały się warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzone przez Joannę Matyjasek. 


Joanna Matyjasek z wykształcenia jest nauczycielem fizyki, matematyki, chemii i przyrody, z zamiłowania zaś artystką, która specjalizuje się w tworzeniu rękodzieła: biżuterii, ozdób z filcu oraz żydowskich wycinanek. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w USA, Danii i Izraelu. Jest także moderatorką spotkań polsko-izraelskich, edukatorką o Holokauście i aktywną członkinią lubelskiej społeczności żydowskiej. 

- Sama wycinanka narodziła się w Chinach – mówi Joanna Matyjasek. – To się zbiegło z wynalezieniem papieru i wycinanka była bardzo praktycznie traktowana. Wykonywano w ten sposób wzór na tkaniny do haftów. I nawet do tej pory się tak robi, szczególnie do batików.

Jak się okazuje, pierwsza pisemna wzmianka o wycinance żydowskiej pochodzi z XIV – wiecznej Kastylii. Wycinanki z czasem docierały do coraz to dalszych zakątków świata. Pojawiały się tam, gdzie istniały ortodoksyjne społeczności żydowskie. Bo jak twierdzą specjaliści, ta dziedzina sztuki jest nierozerwalnie związana z żydowską tradycją religijną.

- Religijny Żyd, jeśli spełnia nakaz Boga, to powinien go spełniać całą swoją duszą, całym swoim sercem i nierzadko ciałem – mówi Joanna Matyjasek. – Przy czym robić to tak, żeby było to lekkie, piękne, przyjemne i jeszcze dobrze odbierane przez innych.

Nic więc dziwnego, że tradycyjna żydowska wycinanka towarzyszy całemu życiu Żydów.  Wiąże się ze świętami lub ważnymi wydarzeniami w życiu rodzinnym. Spotykamy ją w domach, synagogach czy na nagrobkach. Jest pamiątką narodzin, ślubu, ale i śmierci.

Co znajduje się w klasycznej żydowskiej wycinance? Ważnym elementem są hebrajskie teksty: fragmenty psalmów, sentencje czy modlitwy. Jednak centralne miejsce zajmuje menora – siedmioramienny świecznik, w którym płomienie sześciu zewnętrznych ramion zwracają się ku środkowemu. Co istotne, w wycinance nie odnajdziemy postaci ludzkich, bo zakazuje tego Dekalog. Zamiast tego odnajdziemy tam wiele gatunków roślin i zwierząt. Mogą to być zwierzęta fantastyczne: gryfy, jednorożce oraz Lewiatan czy wół Szor ha – Bor oraz te istniejące w rzeczywistości: lew, lampart, jeleń i orzeł.

- Zwierzęta mają tu znaczenie symboliczne, a ich obecność uzasadniają słowa z traktatu Pirke Awos: „Bądź silny jak lampart, lekki jak orzeł, szybki jak jeleń i śmiały jak lew, aby spełnić wolę twego Ojca w niebie” – mówi Joanna Matyjasek.

Jak stworzyć taką wycinankę samemu w domu? To może być świetna zabawa dla całej rodziny. Kartkę papieru składamy na pół. Ołówkiem rysujemy kompozycję, którą następnie wycinamy nożyczkami. Rozłożoną wycinankę przyklejamy do tła wzdłuż górnej krawędzi. Dodatkowo do robienia wycinanki możemy użyć kolorowych farb, folii, kolorowych papierów ozdobnych. Wystarczy odrobina fantazji.

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • Gosia
  Nie trzeba mówić... to się czuje...
 • szok
  Icek ja ich nie mylę w tym rzecz ,no i znowu posądza nas o antysemityzm ,cokolwiek by to miało dla nich znaczyć .Co byś nie powiedział toś antysemita
 • pijany znad Grodarza
  @ Icek. Jesli już tak, to zechciej wyjaśnić ?> Chazarzy i Chachary to ci sami ?
  W głowie mi piosenka: A chachary żyją i gorzałe piją, z góry spogladaja, wszystkich w d... mają "
 • icek
  @Szoku odpowiedź jest bardzo prosta. Proponuję prześledź historię tzw. 10 zaginionych plemion Izraela. Jednym z tych plemion są Słowianie a więc my Polacy!!! W trakcie wojny I jak i II jak również innych wojnach giną właśnie przedstawiciele owych 10 plemion Izraela. Byli i są mordowani przez podszywających się pod Żydów Chazarów. W trakcie wojny zginęli ortodoksyjni Żydzi z plemiona Judy, zaś katami byli... Chazarzy.
  Zatem @szoku nie myl pożądnych Żydów z Chazarami.
 • Gosia
  Żydzi byli w Kazimierzu i ich potomkowie są tu nadal.Ich kultura jest bogata, przetrwała.my mamy swoją - i jedno niebo nad głową i jeden księżyc......
 • pijany znad Grodarza
  @ Szok.
  Dlaczego " naród" wziałes w cydzysłowiu ?
  A tak wogóle. Ja napisałem o PAMIĘCI, bo pamiętać nalezy.
 • szok
  Zdumiewające to jest to że Żydzi którzy ocaleli ,przeżyli wojnę głównie dzięki Polakom jakoś niechętnie albo wcale nie mówią, o tym że w 1939 roku wypięli się na Nich wszyscy z braćmi w USA na czele również milczą , pamięć zawodzi, o tym ze nie dosyć ze im nie pomogli to nawet odesłali statek z uciekinierami i wszyscy Żydzi znajdujący się na nim trafili do Oswiecimia też wola nie pamiętać .Polska to był jedyny kraj gdzie za ukrywanie i pomoc groziła kara śmierci .Nigdzie indziej nie trzeba było tego stosować np Francuzi sami postarali się o zrobienie ''czystki''.Niemcy wiedzieli że jedynymi którzy tej pomocy będa udzielać są POLACY .Wdzięczność ''narodu'' żydowskiego jest ogromna i powszechnie znana ,opluwaniu i pretensjom nie ma końca .
 • Kazimierz
  Pijany zdumiony jestem, to mówisz że mieszkał tu ktoś jeszcze oprócz żydów ?
 • obserwator
  Pijany co Ty Kazimierza z Kazimierza uczysz? Się chłop zna bo tutejszy....
  A tak poza wszystkim to zgodnie z zapowiedzią obserwuję Was teraz z ryneczku... Czyli witam z Kazimierza Kazimierzanie!
 • pijany znad Grodarza
  @ Kazimierz z Kazimierza/
  Ano dlatego, że w Kazimierzu :"W przededniu II wojny światowej wśród 4641 mieszkańców było ok. 2500 Żydów, stanowiących ok. 64% populacji miasteczka." , a dzisiaj jest poświęcona Im pamieć. Czy to zle?
 • Odarpi syn Egigwy
  Na drugiej są same o Eskimosach, zapraszam :)
 • Kazimierz
  To jakaś choroba ? Trzeci artykuł o tej nacji na pierwszej stronie.....
 • Dom Kuncewiczów
  W roku 2005 Dom Kuncewiczów inaugurował swoją działalność między innymi bogatą wystawą wycinanek Moniki Krajewskiej, która szczegółowo objaśniała symbolikę tych małych dzieł sztuki żydowskiej.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę