Ceremonia otwarcia Pardes Festival (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (13)

Dziś drugi dzień Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Wczoraj uroczystość otwarcia uświetnili swoją obecnością naczelny rabin Polski Michaela Schudricha oraz przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Kazimierza na czele.

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską to impreza, która stawia sobie za cel nie tylko podtrzymywanie pamięci o społeczności żydowskiej Kazimierza, ale także o wielokulturowym charakterze dawnej Rzeczypospolitej. Trzecia edycja imprezy zwraca uwagę gości festiwalowych na wielowiekową obecność Ormian w kulturze i historii Polski.

- Dopóki naród polski sprawował jurysdykcję nad tymi ziemiami, znajdowaliśmy tutaj warunki do przetrwania i rozwoju – powiedział podczas ceremonii otwarcia Jan Abgarowicz – prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. – Wspólna historia Polaków, Ormian i Żydów to opowieść o tolerancji, akceptacji ludzi i narodów wyznających inne niż nasze wartości w myśl tego, co powiedział król Zygmunt August: nie jestem panem sumień waszych”.

Kazimierz do czasów drugiej wojny światowej był miasteczkiem wielokulturowych. Ormian tu wprawdzie nie było, ale byli mieszkańcy wyznania mojżeszowego, którzy tworzyli z katolikami zgodną wspólnotę, o czym przypomniał radny rady powiatu puławskiego nauczyciel historii Marcin Pisula.

- Cieszę się, że tego typu spotkania odbywają się w naszym Miasteczku, że przypominamy sobie czasy, gdy po ulicach spacerowali zarówno członkowie społeczności żydowskiej, jak i nasi rodacy Polacy – powiedział burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula, który wyraził nadzieję, że festiwal wyjdzie także w przestrzeń publiczną z koncertami muzyki klezmerskiej dla szerokiej publiczności.

Glos zabrał również rabin Polski Michael Schudrich.

- Byłem w Kazimierzu w latach 70 – tych, w synagodze było wtedy kino. Myślałem, że historia Żydów kazimierskich to zamknięta księga. Ale okazało się, ze się mylilem. Tu wciąż obecna jest magiczna atmosfera dawnych dni.

Między innymi o tej atmosferze, którą tworzyli także w Kazimierzu polscy Żydzi na przestrzeni wieków, opowiadała prof. Hanna Zaremska na przykładzie galerii średniowiecznej na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Uroczystość otwarcia spięta była klamrą koncertu klarnecisty Pawła Szamburskiego.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Redakcja
  Szanowni Państwo! Dziękujemy za uwagi. Zdjęcia zostały uzupełnione.
 • Baletnica
  Faktycznie:-) Pani Aleksandra na trzech, pan Burmistrz na dwóch zdjęciach, a reszta incydentalnie. Nie ma co zwracać uwagi, taka jest właśnie hierarchia ważności!
 • pijany znad Grodarza
  "Między innymi o tej atmosferze, którą tworzyli także w Kazimierzu polscy Żydzi na przestrzeni wieków, opowiadała prof. Hanna Zaremska na przykładzie galerii średniowiecznej na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "
  Prosiłbym o zdjecie Pani profesor Hanny Zaremskiej, bo to właśnie Ona była postacia pierwszplanową na tym spotkaniu,co w niczym nie uwłacza godności osobom ze zdjęć.Były również rewelacyjne.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę