Wspomnienie kazimierskiej śliwki

Skomentuj (9)

Spacerując uliczkami Kazimierza Dolnego, widzimy jedynie pensjonaty, parkingi, restauracje i galerie. Aż trudno sobie wyobrazić, że 30 czy nawet 20 lat temu przy każdej posesji był sad, w którym rosły jabłonie, grusze oraz kazimierskie śliwki. Dziś takie sady w Miasteczku w zasadzie nie istnieją. Pozostały jedynie wspomnienia…

- W Kazimierzu jest jakiś taki specyficzny klimat, jakaś taka aura, że te śliwki tu się wykształciły i przez wiele lat rosły na każdej posesji – mówi Krzysztof Doraczyński. – Każdy je miał. Na jesieni cały Kazimierz pachniał. Był to przewspaniały zapach. Tak, jak przed świętami Wielkiej Nocy, w Wielki Czwartek czy Wielki Piątek pachniało szynkami i kiełbasami, tak na jesieni pachniało dymkiem z takim przypalonym owocem. I ten dymek unosił się wszędzie. Delikatny, wspaniały zapach.


W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą jeszcze w latach 80 tych wędzono śliwki. W większości domostw przygotowano specjalne lassy, w których wędzono i suszono owoce. Jednak śliwek było najwięcej.

Dla większości ludzi „lassy” to zapewne zupełnie nieznane słowo. Jednak niektórzy kazimierzacy doskonale pamiętają i lassy, i to, jak ich rodzice czy dziadkowie przygotowywali zimowe zapasy.

W przydomowym ogródku kopano dół. Następnie do takiego dołu wprowadzony był kanał połączony z paleniskiem. I z tego kanału do dołu wpadał dym. Bo w tym wszystkim najważniejszy był właśnie… dymek!

- Skrzynia była wykonana w całości z drewna – mówi Krzysztof Doraczyński. – Dno tej skrzyni było ażurowe, wykonane z połówek kijów. Na to rozsypywano śliwki i podgrzewano dymem. Co ważne, dym nie mógł być z drzewa sosnowego, musiało to być drzewo owocowe, dębowe, bądź też grabowe w ostateczności.

Jak tłumaczy Krzysztof Doraczyński, wędzenie trwało kilka dni. Codziennie rozpalano ogień i podgrzewano owoce. Wędzono po cztery czy pięć godzin. Następnego dnia, jak śliwki przestygły, przegarnywane je, po czym znów podpalano i wędzono. Po około pięciu dniach pracy uzyskiwano suche śliwki. Ten proces powtarzany był wielokrotnie. W rezultacie czego wędzenie trwało całą jesień.

Był to sposób na konserwację śliwek na zimę. Owoce przechowywano w papierowych workach lub koszach wiklinowych, by nie zapleśniały, by owoce oddychały. Takie wędzone śliwki, jabłka czy gruszki wykorzystywano potem do kompotów. Szczególnie do tego wigilijnego, przygotowywanego właśnie z suszu.

Wędzone śliwki nie tylko przygotowywano na własne potrzeby, także przeznaczano je do handlu.

- Te nasze kazimierskie wędzone śliwki były wykorzystywane m.in. do produkcji cukierków, tzw. śliwek w czekoladzie – mówi Krzysztof Doraczyński. – Jeszcze w 70-tych i 80-tych ludzie wędzili śliwki w Kazimierzu. Ale później już nie. Nie było już zainteresowania ze strony kupców. A teraz wędzić nie wolno. Ja próbowałem robić pokazy podczas Święta Jesieni odbywającego się co roku przy Muzeum Przyrodniczym. Ale niestety sąsiedzi nie byli zadowoleni. Wnoszone były skargi, że to śmierdzi, że dusi… Ostatni pokaz odbył się ponad 10 lat temu.

Po lassach w Kazimierzu Dolnym pozostały już jedynie wspomnienia i ruiny dawnych palenisk. Teraz śliwy zastąpiły tuje, w dawnych sadach urządzono parkingi a zamiast wędzenia owoców w lassach… grillujemy kiełbasę.

Jednak wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć na własne oczy zarówno lassy, jak i proces wędzenia śliwek, będą mieli taką okazję. Otóż już niebawem podczas tegorocznego Pardes Festival odbędzie się Popołudnie ze śliwką, podczas którego odbędzie się pokaz wędzenia kazimierskich śliw. W ramach tego wydarzenia zaplanowano także prezentację multimedialną „Na śliwkowym szlaku – o sadach, śliwkach i przysmakach śliwkowych”, konkurs na najlepsze ciasto śliwkowe, projekcję filmu „Miasteczko” oraz degustację przysmaków śliwkowych. Wszystkie atrakcje już 19 sierpnia w Pensjonacie Folwark Walencja.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • pijany znad Grodarza
  @ Rolnik
  Napisz co produkujesz.
 • rolnik
  co z tego jak Pijany Znad grodarza woli kupić w supermarkecie niż zapłacić drożej rolnikowi
 • malkontent
  @pijany....Kiedyś w gminie było 1500 krów obecnie jest 15
  Kiedyś było 500 h upraw warzyw
  teraz 10
  to efekt.
 • pijany znad Grodarza
  @ Szarik napisal:
  "Więc pewne jest,że śliwki będą.Może z czasem staną się produktem regionalnym."
  Chodzisz we wtorki i piątki na targ ?. Toć tam WSZYSTKO jest rodzimej produkcji i stad NIEBOTYCZNE ceny. Ekologia jest DROGA. haha
 • szarik
  @obserwator nie siej paniki ta inwestycja nie powstanie.To nie możliwe.Nikt do tego nie dopaśli.To byłby koniec Kazimierza jaki znamy.
  Więc pewne jest,że śliwki będą.Może z czasem staną się produktem regionalnym.
 • obserwator
  Nie wiadomo jak długo będzie można mówić śliwkach.W ustach niektórych znawców Kazimierz historyczny,ten z dachami krytych gontem to coś złego.Kazimierz eklektyczny ten z suszonymi śliwkami ma odejść w zapomnienie.I koto o tym mówi????
  @Ukla ta mini demonstracja to początek.
  Na ulicy krakowskiej ma powstać kompleks hotelowy o powierzchni 16 000 m kwadratowych.
  Na tej powierzchni zmieściłyby się wszystkie hotele miasta Kazimierza Dolnego.
  Dlatego po szoku ludzie organizują się.....
  Niektórym osobom nie podoba się zapach śliwek.Wolą zapach spalin.
 • Ulka
  "My też chcemy powrotu czasów kiedy Kazimierz pachniał wędzonymi śliwkami!" - taki komentarz do tego tekstu znalazłam na FB. To co - mała demonstracja pod kazimierską Studnią? ;-) Gra warta świeczki. A sprawa słuszna jak najbardziej :-)
 • tu bylec
  Pachniało pięknie na wzgórzach a teraz tylko smród spalin a drzewek brak wycięte na rzecz nowobogackich trawników ciętych do łysego ,żyć się nie da w weekendy przyjeżdżają ''warszawiaki''i piłują na swoich nabytych włościach kosiarkami całą sobotę i niedzielę .Straszne !!
 • pijany znad Grodarza
  Trzeba było pilnować coby nie zapaliły się. Przeżyłem takowy.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę