Dzień ormiański na Pardes Festival

Skomentuj (1)

zobacz więcej (6)

Piątek podczas Pardes Festival poświęcony był kulturze innej niż żydowska mniejszości w Polsce. Po Romach przyszedł czas na prezentację wątku ormiańskiego, na co nie bez wpływu była zapewne setna rocznica ludobójstwa Ormian przez Turków.

Pierwsze masakry Ormian na terenie imperium osmańskiego, głównie w podbitej przez Turków Armenii Zachodniej miały miejsce w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Zginęło wtedy około 300 tysięcy Ormian. 24 kwietnia 1915 rząd turecki wydał rozporządzenie nakazujące aresztowanie ormiańskiej inteligencji. To rozpoczęło planowe działania rządu tureckiego, w wyniku których śmierć poniosło około 1,5 mln. Ormian. W tym roku mija setna rocznica tych wydarzeń, za które rząd turecki wciąż nie chce wziąć odpowiedzialności.

Rocznica ta stała się okazją do przypomnienia o obecności diaspory ormiańskiej w naszym kraju.

- Chcemy powrócić na szlak ormiański w Polsce i przywrócić bogactwo dziedzictwa ormiańskiego w Polsce przypisać mu t znaczące doświadczenie kulturowe społeczne i gospodarcze, jakim była obecność Ormian w Polsce i w ten sposób uhonorować tę mniejszość.

Z historią i kulturą Ormian w Polsce zapoznał licznie zebraną publiczność festiwalową Paweł Grzesik z Muzeum Narodowego w Kielcach. Wykład w sposób barwny wprowadził w świat dawnej Rzeczypospolitej, gdzie Ormianie znaleźli przychylne warunki do rozwoju. Ulegali wpływom polskim, ale także sami wywierali wpływ na naszą kulturę.

- Pan prof. Stopka używa w tym celu pojęcia kulturacja – to pojęcie szersze – nie prosta asymilacja, czyli przejmowanie wzorców w jedną stronę, ale raczej właśnie dialog, czyli przejmowanie tych wzorców między jednymi i drugimi – mówił Paweł Grzesik.

Blisko dwugodzinny wykład zgrabnie łączył fakty historyczne z anegdotą, wzbogacając przekaz bogatym materiałem ikonograficznym. Nic więc dziwnego, że nagrodzony został gromkimi oklaskami.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę