Lora Szafran w kazimierskiej synagodze

Skomentuj (1)

Wydarzenia muzyczne na Pardes Festival 2016 wplecione zostały w określony kontekst i wpisane w scenariusz wydarzeń festiwalowych tak, aby goście festiwalowi poznali bogactwo świata muzycznego kojarzonego z idiomem żydowskim w jego wielu wymiarach.

16 sierpnia (wtorek) o godz. 17:00 zapraszamy na uroczystą inaugurację festiwalu kazimierskiej synagodze. W programie inauguracji multimedialna prezentacja galerii „Paradisus Iudaeorum” na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W części drugiej koncert „Nie wierzę piosence” w wykonaniu wybitnej wokalistki jazzowej Lory Szafran z towarzyszeniem zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego. Wstęp wolny na inaugurację!

Organizatorzy koncertu: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ), partnerzy: Gmina Wyznaniowa Żydowska Warszawa/Lublin (GWŻ), Avir sp. z o.o.


Przedwojenna polska piosenka to także dzieło poetów i kompozytorów pochodzenia żydowskiego. Wielu twórców i wykonawców piosenek zginęło w Holokauście, a ci, którzy ocaleli, pracowali w powojennej Polsce albo wyjechali w szeroki świat.


„Ja się boję sama spać”, „U cioci na imieninach”, „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”, ”To ostatnia niedziela”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Dziś panna Andzia ma wychodne”, „Ach, jak przyjemnie” - to wszystko szlagworty popularnych przedwojennych piosenek. I wszystkie zostały napisane przez polskich twórców pochodzenia żydowskiego.


Autorzy tekstów: Julian Tuwim, Marian Hemar, Andrzej Włast, Jerzy Jurandot, Ludwik Starski, Emanuel Szlechter, Władysław Szlengeli kompozytorzy: Henryk Wars, Artur Gold, Jerzy Petersburski, Zygmunt Białostocki ukształtowali oblicze nowoczesnej polskiej kultury rozrywkowej, której ważną część stanowił kabaret.


Piosenki tekściarzy i kompozytorów żydowskich żyją po dziś dzień, a wiele z nich ̶ jak choćby Tuwimowskie perełki: szlagier „Miłość ci wszystko wybaczy” śpiewany przez Hankę Ordonównę, „Grande Valse Brillante” w wykonaniu Ewy Demarczyk czy Wspomnienie z repertuaru Czesława Niemena  ̶  przeszło do historii muzyki.


Twórcy pochodzenia żydowskiego tworzyli polską muzykę rozrywkową - wraz z jej lokalnymi wariantami (warszawskim w przypadku Własta czy Szlengla, lwowskim - Hemara i Szlechtera) i otwierali także na folklor żydowski. To dzięki nim do polskiej kultury na stałe weszły w polskich wersjach takie piosenki jak "Majnjidiszemame" czy "Miasteczko Bełz".


Legenda polskiej piosenki estradowej, Władysław Szpilman (1935-2000), zasłynął komponowaniem piosenek już po wojnie. Napisał muzykę do około 500 utworów, z czego co najmniej 150 stało się przebojami. Najsłynniejsze z nich to „Cicha noc” (sł. Roman Sadowski), „Czerwony autobus” (sł. Kazimierz Winkler), „Deszcz”,„Do widzenia Teddy”(sł. Bogusław Choiński i Jan Gałkowski), „Gdy się kogoś ma” (sł. Zdzisław Gozdawa), „Ja jestem Twoja”,”Nie ma szczęścia bez miłości”(sł. Henryk Herold), „Nie wierzę piosence”(sł. Bronisław Brok),„Piosenka mariensztacka” (sł. Tadeusz Kubiak i Artur Międzyrzecki), „Pójdę na Stare Miasto” (sł. Edward Fiszer), „Trzej przyjaciele z boiska” (sł. Artur Międzyrzecki), „Tych lat nie odda nikt” (sł. Kazimierz Winkler), „W małym kinie” (sł. Ludwik Starski). Władysław Szpilman był pomysłodawcą i organizatorem pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie (1961). 6 lipca minęła 16 rocznica śmierci wybitnego pianisty, kompozytora, kameralisty i animatora kultury.


Zapraszamy na wyjątkowy koncert w niezwykłym klimacie kazimierskiej synagogi!

 


Tekst: Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy PardesFestival
Oprawa graficzna: Antonina Konopelska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • chłop z Okala
    Właściwa nazw festiwalu powinna brzmieć Pardes Festiwal Spotkanie z Kulturą Chazarską. 80-90% osób uważających się za Żydów to Chazarzy, którzy nie mają nic wspólnego z 12 Plemionami Izraela. To MY Polacy, Słowianie jesteśmy jednym z 10 tzw. zaginionych Plemion Izraela. Jest to jedna z najbardziej strzeżonych obecnie tajemnic na świecie. Proszę poczytać...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę