400 lat Kamienic Przybyłowskich (aktualizacja)

Skomentuj (10)

Pierwszy weekend września zapowiada się dość atrakcyjnie. W Kazimierzu Dolnym będziemy, bowiem świętować obchody 400 urodzin Kamienic Przybyłowskich. Start: 5 września, godzina 10.00.

Choć wydawać by się mogło, że tegoroczny sezon turystyczny w Kazimierzu Dolnym powoli dobiega końca, wrzesień zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Już w pierwszy weekend, 5 września w nadwiślańskim Miasteczku odbędą się specjalne uroczystości z okazji obchodów 400 urodzin Kamienic Przybyłowskich.

 

Któż z nas nie kojarzy tych przepięknych kamienic stojących w kazimierskim Rynku, będących ozdobą i wizytówką miasta. Jednak bez wątpienia niewiele osób wie, jaka historia wiąże się z powstaniem tego wiekowego obiektu. Wszelkie informacje na temat Kamienic Przybyłowskich będzie można uzyskać podczas wrześniowej imprezy współorganizowanej przez Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz mieszkańców nadwiślańskiego Miasteczka.


- W roku 2015 mija 400 lat od ukończenia budowy kamienic Przybyłowskich w Rynku – czytamy w zaproszeniu. – Uważam, że winny zostać zorganizowane skromne uroczystości, w końcu sierpnia lub we wrześniu. Kamienice w Rynku są świadectwem świetności czasu, w którym wznieśli je bracia: Krzysztof i Mikołaj. Kolejne stuletnie rocznice kamienic nie były świętowane.


Jak będzie wyglądało to świętowanie? W programie jest wiele ciekawych wydarzeń. Będą opowieści historyczne, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych czy też dziecięca parada przebierańców. Oprócz tego na kazimierskim Rynku zabrzmi radosna muzyka. Pojawią się soliści i instrumentaliści z Kazimierza, orkiestra dęta, chóry Canto i Cantare ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kazimierzu Dolnym oraz grupa Dziady Kazimierskie.
Bez wątpienia wielu ciekawych informacji będziemy mogli dowiedzieć się podczas spotkania z „trzema tenorami”: Tadeuszem Pałką, Tadeuszem Michalakiem i Waldemarem Siemińskim.

 

Start imprezy: 5 września, sobota godzina 10.00.

 


400 lat Kamienic Przybyłowskich. Program imprezy:


Godz. 10.00 – 13.00 - Warsztaty plastyczne “Kazimierz w czasach Przybyłów”, prowadzą Marek Andała i Jerzy Krzysztoporski, Agnieszka Mitura i Krzysztof Raczyński „Krzyr”. Opowieści: Marcin Pisula. Prezentacje prac na Rynku/Miejsce: Zamek
Godz. 10.00 – 14.00 - Pokaz Kazimierskich Filmów Tadeusza Pałki i Klipu Dziadów Kazimierskich: “Kazimierska OSP”/Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie, Gmach Główny
Godz. 14.00 – Hymn na cześć Kamienic: Chóry Canto + Cantare oraz wystąpienie burmistrza Miasta Kazimierza Dolnego/Miejsce: Rynek
Godz. 14.15 – Występ Dziadów Kazimierskich i przyjaciół/Miejsce: Rynek
Godz. 15.00 – Dziecięca parada przebierańców - postacie z kamienic schodzą na Rynek/Miejsce: Rynek
Godz. 15.15 – 15.30 – Występ Wojtka Bochry (wokal) i Karola Bartoszewicza (skrzypce)/Miejsce: Rynek
Godz. 15.30 - 16.00 – Kapela Specjalna z Kazimierza/Miejsce: Rynek
Godz. 16.00 – 16.15 – Występ Chórów Canto + Cantare/Miejsce: Rynek
Godz. 16.15 – Opowieści Trzech Tenorów:
T. Michalak - "Kamienice i fara"
W. Siemiński - "Na zapleczu kamienic, czyli życie na Małym Rynku"
T. Pałka - "Co do nas mówią kamienice po 400 latach"

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ewentualnych zmian w programie, które mogą dotyczyć godzin. Jako powód podają spontaniczny charakter imprezy.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Macpol
  Sobota, 5 września - godzina 13.13 w Klasztorze ślub Włodka - wydarzenie roku!!! Zatrudnił się na stanowisku: Dziad.
  Inicjator i organizator Kazimiernikejszyn, fan mchu, paproci i Kazimierza Dolnego, w wolnych chwilach wokalista Łąki Łan, Dziadów Kazimierskich, November Project, Czessbandu i Funkastic. Wyznaje zasadę: „Kto się śmieje, ten się śmieje”.
  GRATULACJE OD LICZNYCH FANÓW!!!
 • Ines
  Do: Terakoty i Mamby! Dziękuję bardzo za wnikliwe czytanie i wskazanie błędów w powyższym tekście. Poprawki zostały naniesione.

  Pozdrawiam serdecznie - Ines
 • rysiek
  @Adamie a zamieszczane na blogu pana Kowalskiego nagrania foniczne z sesji, czy innych ważnych spotkań są niewiarygodne?
 • mamba
  A nie przypadkiem Jerzy Krzysztoporski???
 • Adam
  Prośba nie na temat. Dobrze byłoby, żeby Redakcja umieszczała też informacje z działalności Rady i Urzędu, bo w tej chwili nie ma żadnego wiarygodnego zródła informacji. Np. wczoraj była ssesja, a nie każdy mógł na niej być. Pozdrawiam. Stały czytelnik.
 • terakota
  Ines!Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Kazimierzu Dolnym należy pisać wielką literą,ponieważ jest to nazwa własna.
 • Gosia
  Idę na występ Wojtka Bochry. Jego głos jest wyjątkowy ! Możemy się tym cieszyć i chwalić , że "Mamy Talent". A potem zastanowię się ...o ..jakiej Kasi @ Pijany piszesz..
 • szok
  Przecież było i jest polskie! a co już ktosik się upomina? Czy jakiśińć historyk miał objawienie że nie polskie ?
 • pijany znad Grodarza
  No. Wreszcie o Polakach.
  Mam rację p. Kasiu / tak każe do Siebie się zwracać, nawet bez " pani"/
  ps.kiedy odbywal sie Pardes Festiwal Kasia zaprotestowała mówiąc, że Kazimierz to miasteczko polskie. / cosik tak/
 • Baba Kazimierska
  Za pięć lat okrągłe urodziny będą obchodzi organy w Kościele Farnym.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę