400 lat Kamienic Przybyłowskich (aktualizacja)

Skomentuj (10)

Pierwszy weekend września zapowiada się dość atrakcyjnie. W Kazimierzu Dolnym będziemy, bowiem świętować obchody 400 urodzin Kamienic Przybyłowskich. Start: 5 września, godzina 10.00.

Choć wydawać by się mogło, że tegoroczny sezon turystyczny w Kazimierzu Dolnym powoli dobiega końca, wrzesień zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Już w pierwszy weekend, 5 września w nadwiślańskim Miasteczku odbędą się specjalne uroczystości z okazji obchodów 400 urodzin Kamienic Przybyłowskich.

 

Któż z nas nie kojarzy tych przepięknych kamienic stojących w kazimierskim Rynku, będących ozdobą i wizytówką miasta. Jednak bez wątpienia niewiele osób wie, jaka historia wiąże się z powstaniem tego wiekowego obiektu. Wszelkie informacje na temat Kamienic Przybyłowskich będzie można uzyskać podczas wrześniowej imprezy współorganizowanej przez Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz mieszkańców nadwiślańskiego Miasteczka.


- W roku 2015 mija 400 lat od ukończenia budowy kamienic Przybyłowskich w Rynku – czytamy w zaproszeniu. – Uważam, że winny zostać zorganizowane skromne uroczystości, w końcu sierpnia lub we wrześniu. Kamienice w Rynku są świadectwem świetności czasu, w którym wznieśli je bracia: Krzysztof i Mikołaj. Kolejne stuletnie rocznice kamienic nie były świętowane.


Jak będzie wyglądało to świętowanie? W programie jest wiele ciekawych wydarzeń. Będą opowieści historyczne, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych czy też dziecięca parada przebierańców. Oprócz tego na kazimierskim Rynku zabrzmi radosna muzyka. Pojawią się soliści i instrumentaliści z Kazimierza, orkiestra dęta, chóry Canto i Cantare ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kazimierzu Dolnym oraz grupa Dziady Kazimierskie.
Bez wątpienia wielu ciekawych informacji będziemy mogli dowiedzieć się podczas spotkania z „trzema tenorami”: Tadeuszem Pałką, Tadeuszem Michalakiem i Waldemarem Siemińskim.

 

Start imprezy: 5 września, sobota godzina 10.00.

 


400 lat Kamienic Przybyłowskich. Program imprezy:


Godz. 10.00 – 13.00 - Warsztaty plastyczne “Kazimierz w czasach Przybyłów”, prowadzą Marek Andała i Jerzy Krzysztoporski, Agnieszka Mitura i Krzysztof Raczyński „Krzyr”. Opowieści: Marcin Pisula. Prezentacje prac na Rynku/Miejsce: Zamek
Godz. 10.00 – 14.00 - Pokaz Kazimierskich Filmów Tadeusza Pałki i Klipu Dziadów Kazimierskich: “Kazimierska OSP”/Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie, Gmach Główny
Godz. 14.00 – Hymn na cześć Kamienic: Chóry Canto + Cantare oraz wystąpienie burmistrza Miasta Kazimierza Dolnego/Miejsce: Rynek
Godz. 14.15 – Występ Dziadów Kazimierskich i przyjaciół/Miejsce: Rynek
Godz. 15.00 – Dziecięca parada przebierańców - postacie z kamienic schodzą na Rynek/Miejsce: Rynek
Godz. 15.15 – 15.30 – Występ Wojtka Bochry (wokal) i Karola Bartoszewicza (skrzypce)/Miejsce: Rynek
Godz. 15.30 - 16.00 – Kapela Specjalna z Kazimierza/Miejsce: Rynek
Godz. 16.00 – 16.15 – Występ Chórów Canto + Cantare/Miejsce: Rynek
Godz. 16.15 – Opowieści Trzech Tenorów:
T. Michalak - "Kamienice i fara"
W. Siemiński - "Na zapleczu kamienic, czyli życie na Małym Rynku"
T. Pałka - "Co do nas mówią kamienice po 400 latach"

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ewentualnych zmian w programie, które mogą dotyczyć godzin. Jako powód podają spontaniczny charakter imprezy.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • Macpol
  Sobota, 5 września - godzina 13.13 w Klasztorze ślub Włodka - wydarzenie roku!!! Zatrudnił się na stanowisku: Dziad.
  Inicjator i organizator Kazimiernikejszyn, fan mchu, paproci i Kazimierza Dolnego, w wolnych chwilach wokalista Łąki Łan, Dziadów Kazimierskich, November Project, Czessbandu i Funkastic. Wyznaje zasadę: „Kto się śmieje, ten się śmieje”.
  GRATULACJE OD LICZNYCH FANÓW!!!
 • Ines
  Do: Terakoty i Mamby! Dziękuję bardzo za wnikliwe czytanie i wskazanie błędów w powyższym tekście. Poprawki zostały naniesione.

  Pozdrawiam serdecznie - Ines
 • rysiek
  @Adamie a zamieszczane na blogu pana Kowalskiego nagrania foniczne z sesji, czy innych ważnych spotkań są niewiarygodne?
 • mamba
  A nie przypadkiem Jerzy Krzysztoporski???
 • Adam
  Prośba nie na temat. Dobrze byłoby, żeby Redakcja umieszczała też informacje z działalności Rady i Urzędu, bo w tej chwili nie ma żadnego wiarygodnego zródła informacji. Np. wczoraj była ssesja, a nie każdy mógł na niej być. Pozdrawiam. Stały czytelnik.
 • terakota
  Ines!Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Kazimierzu Dolnym należy pisać wielką literą,ponieważ jest to nazwa własna.
 • Gosia
  Idę na występ Wojtka Bochry. Jego głos jest wyjątkowy ! Możemy się tym cieszyć i chwalić , że "Mamy Talent". A potem zastanowię się ...o ..jakiej Kasi @ Pijany piszesz..
 • szok
  Przecież było i jest polskie! a co już ktosik się upomina? Czy jakiśińć historyk miał objawienie że nie polskie ?
 • pijany znad Grodarza
  No. Wreszcie o Polakach.
  Mam rację p. Kasiu / tak każe do Siebie się zwracać, nawet bez " pani"/
  ps.kiedy odbywal sie Pardes Festiwal Kasia zaprotestowała mówiąc, że Kazimierz to miasteczko polskie. / cosik tak/
 • Baba Kazimierska
  Za pięć lat okrągłe urodziny będą obchodzi organy w Kościele Farnym.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę