402 lata kamienic Przybyłowskich

Skomentuj (7)

W najbliższą sobotę będzie okazja świętować 402. urodziny kamienic Przybyłowskich i porozmawiać w ich cieniu o Kazimierzu.

W tym roku mija 402 lata od ukończenia budowy kamienic Przybyłów w Rynku.
- Są one świadectwem świetności czasu, w którym wznieśli je bracia Krzysztof i Mikołaj Przybyłowie – mówią organizatorzy Tadeusz Pałka, Bogdan Rokicki i Waldemar Siemiński. – Kolejne stuletnie rocznice kamienic nie były świętowane.

I nie ma się czemu dziwić: jak podkreślają organizatorzy obchodów rocznicowych, czasy temu nie sprzyjały: w 1715 r. w Skalinie znajdującym się na terenie ówczesnego Królestwa Pruskiego – dziś zachodniopomorskie – wiosną pasterze widzieli znak z nieba: spadanie dziesięciokilogramowego meteorytu w kształcie ludzkiej czaszki, jesienią zaś zawiązała się konfederacja w Tarnogrodzie, podczas której szlachta sympatyzująca z carem Piotrem I wyraziła swoje oburzenie wobec polityki króla Augusta II Sasa i sprzeciw wobec wprowadzeniu zmian ustrojowych. W 1815 r. car Aleksander wraz z senatorem Mikołajem Nowosilcowem zweryfikowali konstytucję Królestwa Polskiego. Nowoczesna i postępowa polska ustawa zasadnicza nie była przez władze szanowana. W 1915 r. na frontach I wojny światowej walczyły miliony Polaków – żołnierzy bez własnego państwa. Dopiero w 2015 roku zapoczątkowano coroczne urodziny tego miejsca. Znak czasów?

402 lata kamienic Przybyłów 25 listopada godz. 16.30 Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

W programie:
•    Wprowadzenie – Tadeusz Pałka
•    W cieniu kamienic:
O malarzu Janie Karmańskim – obrazy i wspomnienia – Bogdan Rokicki
O malarzu Andrzeju Siemińskim – obrazy i wspomnienia – Waldemar Siemiński
•    Poczęstunek
•    Zakończenie godz. 18.00
Wstęp wolny

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Ulka- Kazimierz
  Mickiewicz - mickiewiczowski, Przybyła - przybyłowski, Leśmian - leśmianowski.
  • Korektor
   Nie róbmy ortograficznego zamętu! Ze SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO: "Najkrócej mówiąc, przymiotniki od nazwisk piszemy wielką literą, gdy odpowiadają na pytanie: czyj?, a małą, gdy odpowiadają na pytanie: jaki? Stąd rok Mickiewiczowski, poemat Mickiewiczowski napiszemy wielką literą, a np. opis prawdziwie mickiewiczowski napisalibyśmy małą literą, mając na myśli tekst innej osoby, przypominający stylem utwory Adama Mickiewicza."
  • Redakcja
   Racja, ale mnie chodziło bardziej o formę, stąd tylko jedna forma ortograficzna, a nie dwie :-)
 • Ancia
  Dlaczego drugi sezon mamy Przybyłowskich a nie Przybyłów. Czy tak jest proprawnie. Krzysztof Przybyłowski?
  • Rycho
   Ależ oczywiście - NIEPOPRAWNIE !!! Kamienice, ale też spichlerze przy ul. Puławskiej 54 i 60 należały do braci Mikołaja i Krzysztofa PRZYBYŁÓW ( Maciej Przybyła i Krzysztof Przybyła )
  • : (
   Co się dzieje? Ledwie ostatnio wpadka przeszła, a tu znowu. Przybyła i Przybyłowski wystarczy odmienić przez przypadki
 • frank
  kamienice Przybyłów

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę