402 lata kamienic Przybyłowskich

Skomentuj (7)

W najbliższą sobotę będzie okazja świętować 402. urodziny kamienic Przybyłowskich i porozmawiać w ich cieniu o Kazimierzu.

W tym roku mija 402 lata od ukończenia budowy kamienic Przybyłów w Rynku.
- Są one świadectwem świetności czasu, w którym wznieśli je bracia Krzysztof i Mikołaj Przybyłowie – mówią organizatorzy Tadeusz Pałka, Bogdan Rokicki i Waldemar Siemiński. – Kolejne stuletnie rocznice kamienic nie były świętowane.

I nie ma się czemu dziwić: jak podkreślają organizatorzy obchodów rocznicowych, czasy temu nie sprzyjały: w 1715 r. w Skalinie znajdującym się na terenie ówczesnego Królestwa Pruskiego – dziś zachodniopomorskie – wiosną pasterze widzieli znak z nieba: spadanie dziesięciokilogramowego meteorytu w kształcie ludzkiej czaszki, jesienią zaś zawiązała się konfederacja w Tarnogrodzie, podczas której szlachta sympatyzująca z carem Piotrem I wyraziła swoje oburzenie wobec polityki króla Augusta II Sasa i sprzeciw wobec wprowadzeniu zmian ustrojowych. W 1815 r. car Aleksander wraz z senatorem Mikołajem Nowosilcowem zweryfikowali konstytucję Królestwa Polskiego. Nowoczesna i postępowa polska ustawa zasadnicza nie była przez władze szanowana. W 1915 r. na frontach I wojny światowej walczyły miliony Polaków – żołnierzy bez własnego państwa. Dopiero w 2015 roku zapoczątkowano coroczne urodziny tego miejsca. Znak czasów?

402 lata kamienic Przybyłów 25 listopada godz. 16.30 Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

W programie:
•    Wprowadzenie – Tadeusz Pałka
•    W cieniu kamienic:
O malarzu Janie Karmańskim – obrazy i wspomnienia – Bogdan Rokicki
O malarzu Andrzeju Siemińskim – obrazy i wspomnienia – Waldemar Siemiński
•    Poczęstunek
•    Zakończenie godz. 18.00
Wstęp wolny

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Ulka- Kazimierz
  Mickiewicz - mickiewiczowski, Przybyła - przybyłowski, Leśmian - leśmianowski.
  • Korektor
   Nie róbmy ortograficznego zamętu! Ze SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO: "Najkrócej mówiąc, przymiotniki od nazwisk piszemy wielką literą, gdy odpowiadają na pytanie: czyj?, a małą, gdy odpowiadają na pytanie: jaki? Stąd rok Mickiewiczowski, poemat Mickiewiczowski napiszemy wielką literą, a np. opis prawdziwie mickiewiczowski napisalibyśmy małą literą, mając na myśli tekst innej osoby, przypominający stylem utwory Adama Mickiewicza."
  • Redakcja
   Racja, ale mnie chodziło bardziej o formę, stąd tylko jedna forma ortograficzna, a nie dwie :-)
 • Ancia
  Dlaczego drugi sezon mamy Przybyłowskich a nie Przybyłów. Czy tak jest proprawnie. Krzysztof Przybyłowski?
  • Rycho
   Ależ oczywiście - NIEPOPRAWNIE !!! Kamienice, ale też spichlerze przy ul. Puławskiej 54 i 60 należały do braci Mikołaja i Krzysztofa PRZYBYŁÓW ( Maciej Przybyła i Krzysztof Przybyła )
  • : (
   Co się dzieje? Ledwie ostatnio wpadka przeszła, a tu znowu. Przybyła i Przybyłowski wystarczy odmienić przez przypadki
 • frank
  kamienice Przybyłów

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę