Nagroda dla Tadeusza Michalaka

Skomentuj (16)

Kazimierski Klub Rotary, który w tym roku po raz pierwszy postanowił uhonorować obywatela Kazimierza Dolnego za całokształt działalności na rzecz społeczności kazimierskiej, zdecydował, iż nagroda ta trafi w ręce architekta Tadeusza Michalaka.

Tadeusz Michalak urodził się w 1942 r., jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1967), ukończył też studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków. Jest autorem blisko 140. większych i mniejszych realizacji architektonicznych -  projektów wnętrz, projektów urbanistycznych. Na swoim koncie ma liczne wystawy rysunku i malarstwa. Jest twórcą i redaktorem naczelnym „Brulionu Kazimierskiego" - pisma o charakterze społeczno-artystycznym.

Dlaczego właśnie Tadeusz Michalak został wyróżniony?  Na to pytanie odpowiedział podczas uroczystości wręczenia nagrody socjolog i pisarz, który swoje korzenie wywodzi z Kazimierza Dolnego – Waldemar Siemiński w przemówieniu, pełnym osobistych wspomnień.

- Tadeusz Michalak jest człowiekiem bardzo wszechstronnym, który ma wiele swoich życiowych pasji i oprócz zawodu architekta, uprawia też swoje pasje – mówi Waldemar Siemiński. –- Jest on bardzo zaangażowany w historię sztuki, w historię sztuki budowlanej i architektonicznej. Zanim coś zrobi, musi przeprowadzać studia – nie tylko musi, tylko po prostu lubi. Dokonał na przykład studiów nad kazimierską Farą, nad tym, jak ona od zewnątrz wyglądała w poszczególnych wiekach. On ma na ten temat olbrzymią wiedzę. Ostatni kształt koloryzacji to jest jego dzieło. Bo to nie jest przypadek, że Farę w Kazimierzu maluje się na ten lub inny kolor.
 
- Oprócz tego, że interesuje się on historią sztuki, do architektury podchodzi też z takim charakterystycznym zacięciem jako konserwator. Tadeusz Michalak ma dokonania np. w Tallinie, gdzie w latach 80-tych konserwował miasto – odbudowywał tam domy mieszczańskie, hotel na Starym Mieście. Przez szereg lat w Lublinie był kierownikiem planu zagospodarowania przestrzennego, trzymał porządek architektoniczny i urbanistyczny na Starym Mieście – jedynej autentycznej starówce w całej Polsce.
 
- Pośród architektów kazimierskich jest on specjalistą od budynków, które pełnią funkcję publiczną. Dużo jest architektów, którzy podejmują się budowy małych domków prywatnych, on jako jeden z nielicznych nie boi się tych wyzwań publicznych. Jest to najtrudniejszym zadaniem  w architekturze, bo łatwo się tu narazić na krytykę. Ale Tadeusz sobie z tym radzi.
 
- W architekturze Tadeusz bardzo często podejmuje się dzieł najtrudniejszych, a mianowicie rekonstrukcji budynków o pewnej przeszłości historycznej. To on brał udział w pracach nad wzniesieniem hotelu Król Kazimierz, który oczywiście został przekształcony, co wywołało skandal. Ja jednak uważam, że jest to udana realizacja przekształcenia starego spichlerza, który – jeśli by go nie przerobiono – stałby nadal pusty, byłby ruiną.
 
- W całym swoim dorobku Tadeusz Michalak wybudował pięć małych kościołów na całej Lubelszczyźnie, a do dwóch starych dorobił nowe części. Stworzył też pismo – „Brulion Kazimierski” – które jest dla Kazimierza czymś bardzo cennym.

Sam Tadeusz Michalak za swoje największe osiągnięcie uważa także stworzenie „Brulionu Kazimierskiego”.

- Przede wszystkim dlatego, że udało się to zrealizować – mówi Tadeusz Michalak. – Przy pomocy „Brulionu” udało się pokazać, jak bardzo złożonym zagadnieniem kulturowym jest Kazimierz Dolny - jest wielowarstwowy, wielowymiarowy. Nie jest tylko pięknem przyrody, tylko architekturą czy jakaś historią. Tu wciąż dzieje się wiele przeróżnych rzeczy i zawsze tak było.

- Ta nagroda jest to dla mnie bardzo miłym wyróżnieniem, gdyż jest nagrodą miejscową. Bo najważniejsze jest to, by być pozytywnie dostrzeganym przez miejscowych, przez swoje środowisko – mówi Tadeusz Michalak.

Statuetkę, którą wręczono Tadeuszowi Michalakowi wykonał Bogdan Markowski. Jest to artysta ur. 1945 r. w Lublinie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku – Wydział Rzeźby. Dziś rzeźby Bogdana Markowskiego znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Lublinie, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz w zbiorach prywatnych.

Wręczona nagroda, to pierwsze tego typu wyróżnienie. Jednak jak zapowiadają członkowie Klubu Rotary – nie ostatnie. Kto taką nagrodę otrzyma za rok…?

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • Kuba
  Gratuluję P.Tadeuszu. Gratulacje dla Klubu Rotary.
 • abudabi
  To nie choroba karłów , tylko determinacja , tych co staraja sie bronić Kazimierz przed inwazją ćwoków nowobogackich szpecących miasto.
  Tak ci się podobają te koszmarki ? gratuluję gustu .
 • Iza
  zarabiać kasę niszcząc Kazimierz to według Ciebie jest OK ??na szczęście jest wielu nieskazitelnych kazmierzakow , ktorzy za żadnĄ kasę nie będą projektować budynkow szpecących miasteczko .Rudolf Buchalik jest jednym z nich .Mozna??można ,wszystko zależy nie od KASY TYLKO OD KLASY .
 • Yog
  Trafione w sedno: Karawana
 • zyzio
  Jeśli w Kazimierzu coś komuś osiągnie ,lub zarobi jakąś większą kasę, to natychmiast jest zwalczany i gnębiony przez, tak nieskazitelnych osobników tego pięknego miasteczka. Bulteriery Kazimierskie skaczą do gardła!!! Wielu tej zawiści doznało !!! Ta nienawiść jest chorobą karłów Kazimierskich.
  Tado psy szczekają, a karawana jedzie dalej.
 • kaz
  Gratulacje Panie Tadeuszu!!!
  "Brulion" jest rewelacyjny.
  Życzę Panu dużo zdrowia i dalszych dobrych pomysłów.
 • kolorado
  Za Brulion tak !!! ale nie za całokształt Olgo .
 • ROA
  Nie jestem bynajmniej entuzjastką - delikatnie rzec ujmując - architektonicznego curiosum znanego jako Hotel K.K., ale uważam, iż pomysłodawcy "Brulionu Kazimierskiego" zdecydowanie należy się nagroda, a zatem gratuluję p.Tadeuszowi Michalakowi tegoż wyróżnienia.

  Olga

  ps. Przy okazji pragnę zaznaczyć, iż komentarze z godz. 20:43 i 20:46 NIE SĄ mojego autorstwa; jako że nie mogę zarejestrować się na stronie głównej tak jak jestem zarejestrowana na tutejszym forum - czyli pod moim imieniem - komentarze do artykułów zamieszczam logując się jako ROA
 • Ala
  Jednemu dało dało się zaradzić, nie powstał koszmar na jednej z najatrakcyjniejszych działek w Kazimierzu dla POsła ''ALIKOTA''
  MURY ''OBRONNE'' kazano natychmiast zburzyć i wstrzymano budowę .
 • OLGA
  A MOZE TRZEBA WYJASNIC JAKIM CUDEM TA POSIADŁOSC JEST W REKACH PANA MICHALAKA????????
 • olga
  hahahahaha nagroda za co?????? ś,mieszne to wszystko takie małomiasteczkowe - prowincja!!!!! co to za postac Tadeusz?????
 • Emilia
  Oczywicie gratuluję ! ale...Kazimierz to jest zdecydowanie za małe środowisko na przyznawanie wyróżnień czy nagród."Towarzystwo" się zna i występuje tu klasyczne"mamo chwalą nas".
  Lubię Pana Tadeusza,przyznać jednak trzeba że w "Brulionach" bardzo wiele artykułów opiewało historię Wielkiej rodziny a o ożenionym spichlerzu z hotelowym straszydłem wolę już nic...
 • Rochu
  grono hipokrytów,gdyby nie ci wszyscy flancowani warszawiacy i in. w Kazimierzu, którym tak na siłę zależy na "ulepszaniu" miasteczka, wszystko byłoby normalne,
  niestety Kazimierz leży za blisko Warszawy, i nie ma tego szczęścia co np. Sandomierz
 • Anna
  Panie Tadeuszu! Gratulacje!
 • ziomale z Kazimierza
  Pan Tado jest spoko.
 • Beata
  Lepiej żeby spichlerz był ruiną niż tandetnym Hotelem ,straszydłem przy wjezdzie do miasta .
  Lepiej było cieszyć się szacunkiem u swoich ziomków .

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę