Archeologia doświadczalna w Żmijowiskach

Przed nami XI Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem na Grodzisku Żmijowiska będziemy mogli uczestniczyć w wypale naczyń ceramicznych i syceniu miodu oraz w panelu etnobotanicznym. Więcej szczegółów poniżej.

Grodzisko Żmijowiska, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym już po raz jedenasty organizuje Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem życie Słowian poznawać będziemy od 11 do 22 sierpnia.


O tym, dlaczego warto w tych warsztatach uczestniczyć oraz dla kogo będą one wspaniałą przygodą opowiada Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska.


Jakie są najmocniejsze strony tegorocznych warsztatów?
Paweł Lis: Chyba dwie rzeczy. Pierwsza to zajęcia interdyscyplinarne organizowane wspólnie z Muzeum Sztuki Złotniczej - to część projektu "Kierunek edukacja" realizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniach 12-14 sierpnia przed południem w Manufakturze Muzealnej (Dwór z Gościeradowa przy ul. Podzamcze) w Kazimierzu Dolnym będzie można wziąć udział w warsztatach złotniczych w wersji współczesnej, a po obiadowej przerwie bus przewiezie uczestników (tu trzeba walczyć o pierszeństwo w zapisach, bo ilość miejsc ograniczona!) do Grodziska Żmijowiska, gdzie prezentowane będzie złotnictwo w wersji wczesnośredniowiecznej. Kolejne novum to panel etnobotaniczny w dniach 15-16 sierpnia, podczas którego będzie można teroretycznie i praktycznie zapoznać się z bogactwem dziko rosnących roślin jadalnych łąk nad Chodelką.


Do kogo adresowane są tegoroczne warsztaty? Dla rodzin z dziećmi, seniorów?
Paweł Lis:
Pasjonatów kultury materialnej dawnych kultur nie brakuje wśród wszystkich grup wiekowych - naszą ofertę kierujemy do tych, którzy chcą się zbliżyć do realiów życia wczesnośredniowiecznych Słowian: porozmawiać o ich świecie, spróbować razem z nami zmierzyć się umiejętnościami ich dnia codziennego, zastanowić nad sukcesami lub porażkami prowadzonych eksperymentów. Amatorom "atrakcji" i "historycznych widowisk" proponujemy udział w licznych w Polsce archeologicznych festynach i piknikach.


Czy są jeszcze wolne miejsca?
Paweł Lis:
Miejsca na Warsztatach nie są limitowane - przyjechać może każdy, kiedy chce. Co najwyżej trafi na mniejszy bądź wiekszy tłum. A przyjechać można na kilka godzin, dzień albo kilka dni.


Czy nie będąc uczestnikiem warsztatów można Was odwiedzić? Zobaczyć co dzieje się na Grodzisku Żmijowiska…
Paweł Lis:
Oczywiście - wszyscy goście będą mile widziani. Choć zgodnie z sentencją Konfucjusza, która doskonale definiuje archeologię doświadczalną: "Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi spróbować, a zrozumiem" dotrą tylko na ten drugi "level".

 


Szczegółowy program XI Warsztatów Archeologii Doświadczalnej:

 

Program badawczy “Ceramika chodlikowska”:
- testowanie surowców ilastych z ośrodka garncarskiego w Rogowie do przygotowywania masy ceramicznej wg receptur wczesnośredniowiecznych TERMIN: 11.08 – 13.08
- formowanie naczyń technikami wczesnośredniowiecznymi na kołach ręcznych i kole nożnym TERMIN: 13.08 – 19.08
- wypał naczyń ceramicznych w jamie ziemnej TERMIN: 22.08


Program badawczy „Pożywienie Słowian”:
- odtwarzanie potraw wczesnośredniowiecznych z surowców potwierdzonych w badaniach archeologicznych na terenie Kotliny Chodelskiej TERMIN: 17.08 – 21.08
- historyczne metody sycenia miodu TERMIN: 18.08 – 22.08

 

Panel etnobotaniczny:
- rozpoznawanie, zbieranie, użytkowanie dziko rosnących roślin jadalnych łąk i lasów TERMIN: 15.08 – 16.08


Prezentacje rekonstrukcyjne:
- historyczne techniki barwierskie TERMIN: 12.08 – 20.08
- pradziejowe i historyczne łucznictwo i broń miotana TERMIN: 12.08 – 17.08

- dawne techniki tkackie TERMIN: 12.08 – 16.08


Bliższe informacje uzyskać można pisząc na adres: archeologia@mnkd.pl lub też telefonując pod nr 517 331 553

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę