Archeologia doświadczalna w Żmijowiskach

Przed nami XI Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem na Grodzisku Żmijowiska będziemy mogli uczestniczyć w wypale naczyń ceramicznych i syceniu miodu oraz w panelu etnobotanicznym. Więcej szczegółów poniżej.

Grodzisko Żmijowiska, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym już po raz jedenasty organizuje Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Tym razem życie Słowian poznawać będziemy od 11 do 22 sierpnia.


O tym, dlaczego warto w tych warsztatach uczestniczyć oraz dla kogo będą one wspaniałą przygodą opowiada Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska.


Jakie są najmocniejsze strony tegorocznych warsztatów?
Paweł Lis: Chyba dwie rzeczy. Pierwsza to zajęcia interdyscyplinarne organizowane wspólnie z Muzeum Sztuki Złotniczej - to część projektu "Kierunek edukacja" realizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniach 12-14 sierpnia przed południem w Manufakturze Muzealnej (Dwór z Gościeradowa przy ul. Podzamcze) w Kazimierzu Dolnym będzie można wziąć udział w warsztatach złotniczych w wersji współczesnej, a po obiadowej przerwie bus przewiezie uczestników (tu trzeba walczyć o pierszeństwo w zapisach, bo ilość miejsc ograniczona!) do Grodziska Żmijowiska, gdzie prezentowane będzie złotnictwo w wersji wczesnośredniowiecznej. Kolejne novum to panel etnobotaniczny w dniach 15-16 sierpnia, podczas którego będzie można teroretycznie i praktycznie zapoznać się z bogactwem dziko rosnących roślin jadalnych łąk nad Chodelką.


Do kogo adresowane są tegoroczne warsztaty? Dla rodzin z dziećmi, seniorów?
Paweł Lis:
Pasjonatów kultury materialnej dawnych kultur nie brakuje wśród wszystkich grup wiekowych - naszą ofertę kierujemy do tych, którzy chcą się zbliżyć do realiów życia wczesnośredniowiecznych Słowian: porozmawiać o ich świecie, spróbować razem z nami zmierzyć się umiejętnościami ich dnia codziennego, zastanowić nad sukcesami lub porażkami prowadzonych eksperymentów. Amatorom "atrakcji" i "historycznych widowisk" proponujemy udział w licznych w Polsce archeologicznych festynach i piknikach.


Czy są jeszcze wolne miejsca?
Paweł Lis:
Miejsca na Warsztatach nie są limitowane - przyjechać może każdy, kiedy chce. Co najwyżej trafi na mniejszy bądź wiekszy tłum. A przyjechać można na kilka godzin, dzień albo kilka dni.


Czy nie będąc uczestnikiem warsztatów można Was odwiedzić? Zobaczyć co dzieje się na Grodzisku Żmijowiska…
Paweł Lis:
Oczywiście - wszyscy goście będą mile widziani. Choć zgodnie z sentencją Konfucjusza, która doskonale definiuje archeologię doświadczalną: "Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi spróbować, a zrozumiem" dotrą tylko na ten drugi "level".

 


Szczegółowy program XI Warsztatów Archeologii Doświadczalnej:

 

Program badawczy “Ceramika chodlikowska”:
- testowanie surowców ilastych z ośrodka garncarskiego w Rogowie do przygotowywania masy ceramicznej wg receptur wczesnośredniowiecznych TERMIN: 11.08 – 13.08
- formowanie naczyń technikami wczesnośredniowiecznymi na kołach ręcznych i kole nożnym TERMIN: 13.08 – 19.08
- wypał naczyń ceramicznych w jamie ziemnej TERMIN: 22.08


Program badawczy „Pożywienie Słowian”:
- odtwarzanie potraw wczesnośredniowiecznych z surowców potwierdzonych w badaniach archeologicznych na terenie Kotliny Chodelskiej TERMIN: 17.08 – 21.08
- historyczne metody sycenia miodu TERMIN: 18.08 – 22.08

 

Panel etnobotaniczny:
- rozpoznawanie, zbieranie, użytkowanie dziko rosnących roślin jadalnych łąk i lasów TERMIN: 15.08 – 16.08


Prezentacje rekonstrukcyjne:
- historyczne techniki barwierskie TERMIN: 12.08 – 20.08
- pradziejowe i historyczne łucznictwo i broń miotana TERMIN: 12.08 – 17.08

- dawne techniki tkackie TERMIN: 12.08 – 16.08


Bliższe informacje uzyskać można pisząc na adres: archeologia@mnkd.pl lub też telefonując pod nr 517 331 553

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę