Lato w muzeum

Jak zaplanować sobie wakacje wykluczając z nich nudę? Pomysłów może być wiele. Spędzając lato w Kazimierzu Dolnym zachęcamy do skorzystania z oferty przygotowanej przez Muzeum Przyrodnicze, oddział Muzeum Nadwiślańskiego.

Muzeum Przyrodnicze, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zaprasza wszystkich chętnych do udziału w warsztatach organizowanych w ramach imprezy „Lato w Muzeum Przyrodniczym”.


Za nami już warsztaty z decoupage, zaś przed nami warsztaty poświęcone roślinności Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, podczas których poznamy metodę zdobienia tkanin za pomocą transferu, czyli przenoszenia obrazu na materiał. W sierpniu odbędą się natomiast warsztaty ornitologiczne i wyprawa dla wytrwałych wąwozami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Co ważne, udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Pamiętać należy także o tym, że osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w zajęciach tylko pod opieką rodzica bądź opiekuna prawnego, który ponosi pełną odpowiedzialność za małoletniego uczestnika imprezy.

26 lipca, od godziny 10.00 w Muzeum Przyrodniczym odbywać się będą warsztaty poświęcone roślinom, jakie spotkać możemy w Kazimierskim Parku Krajobrazowym.

- Rozpoczniemy je spacerem po wystawach oddziału Muzeum Przyrodnicze – piszą w zaproszeniu organizatorzy. - Po nim uczestnicy wysłuchają prelekcji. Opowiemy o najciekawszych gatunkach roślin, wyjątkowych ze względu na nietypowy rozwój czy niezwykłe powiązania ze światem owadów i grzybów. Przypomnimy o roli wielu roślin w życiu człowieka – ich dawnym i obecnym wykorzystaniu. Zainspirowani różnorodnością kazimierskiej flory, zachowamy jej fragment dla siebie. Uczestnicy warsztatów naniosą wybrane przez siebie grafiki roślin na lniane torby. Wykorzystają w tym celu metodę transferu, czyli przenoszenia obrazu na materiał. Tak ozdobione torby staną się pamiątką wspólnej zabawy i inspiracją do głębszego poznania tajemnic świata roślin.

Jak dodają organizatorzy, warsztaty skierowane są przede wszystkim do osób zainteresowanych przyrodą i zdobnictwem. Zgłoszenia przyjmowane będą do 24 lipca.

Kolejne zajęcia odbędą się 9 sierpnia. Start o godzinie 9.00. Będą to warsztaty ornitologiczne. Celem tych zajęć jest zapoznanie uczestników z bogactwem przyrodniczym doliny Wisły, a w szczególności z awifauną występującą na obszarze Małopolskiego Przełomu Wisły.

- Warsztaty będą składać się z trzech powiązanych ze sobą części – czytamy w zaproszeniu. - W pierwszej uczestnicy warsztatów wezmą udział w prelekcji na temat walorów przyrodniczych doliny Wisły. W części drugiej, wyposażeni w lornetki oraz przewodniki do oznaczania ptaków, wyruszą na krótką wycieczkę po Kazimierzu Dolnym. Podsumowaniem zajęć będzie godzinny rejs statkiem po Wiśle.

Zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmowane będą w terminie do 5 sierpnia.

Rajd dla wytrwałych to wycieczka przyrodnicza po najdzikszych zakamarkach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Wyprawa ta odbędzie się 23 sierpnia. Zbiórka o godz. 9.00 pod stacją narciarską w Kazimierzu Dolnym, ul. Puławska 168. Przewidywany powrót do Kazimierza Dolnego ok. godz. 15.00. Warto wiedzieć, że jest to trasa dla wytrawnych piechurów. Należy więc zabrać solidne obuwie, spodnie z długimi nogawkami, picie, pozytywne nastawienie i szczyptę rozwagi.

- Trasa licząca ok. 8 km będzie wiodła czterema wąwozami w najbliższej okolicy Kazimierza – piszą organizatorzy. - Przejdziemy z przewodnikiem mało znanymi, dzikimi fragmentami wąwozów. Po drodze natkniemy się na błoto, pokrzywy, komary i gęste zarośla. Zapoznamy się z budową geologiczną tego terenu, procesami rzeźbotwórczymi, a także roślinnością charakterystyczną dla lasów grądowych. Za trud, wytrwałość i pot otrzymamy niezapomniane przeżycia, wspaniałe widoki i smak przygody.

Swój udział należy zgłosić do 20 sierpnia 2014 r. W każdym wyżej wymienionym przypadku, zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 81 88 10 326, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30–15.30. Organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia listy uczestników w przypadku wyczerpania się miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie * Projekt wspierają Zakłady Azotowe w Puławach S.A.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę