To był koncert! (video)

Skomentuj (6)

zobacz więcej (12)

Wydarzeniem 9. Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego był koncert japońskiej pianistki Mamiko Ueyama. To było prawdziwe muzyczne wydarzenie.

Niewielka sala Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki. Na ścianach grafiki prof. Konrada Kucza Kuczyńskiego wyeksponowane w ramach świeżo otwartej wystawy. Dyskretne światło utrzymuje publiczność w półmroku, eksponując fortepian. Kazimierski steinway to instrument z historią. Należał do słynnego polskiego pianisty, laureata V nagrody pierwszego po wojnie, a czwartego w kolejności Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949) – Władysława Kędry. Kazimierski Ośrodek Kultury otrzymał go w darze od żony artysty – Maryli Kędrowej, aktorki i reżyserki teatrów lalkowych, która ostatnie lata swego życia związała z Kazimierzem, pracując tu jako kierownik Domu Kultury. 

Publiczność czeka w skupieniu. Za chwilę do klawiszy zasiądzie japońska pianistka. I artystka wchodzi. Drobna, niewysoka, w jasnej długiej sukni kontrastującej z czernią fortepianu. Rozpoczyna się koncert. Otwiera go miniatura „Grudzień-Boże Narodzenie” z cyklu „Pory roku” Piotra Czajkowskiego. Płyną melodie Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Beli Bartoka i Fryderyka Chopina.

- Jej gra wyróżnia się delikatnością, wspaniałą biegłością i umiejętnością łączenia wirtuozerii z liryką, rozmachu z prostotą, zadumy z wdziękiem – pisze o wykonaniach artystki Marta Hoffman na portalu „Twarze Warszawy”.

I taki także jest kazimierski koncert Mamiko Ueyamy. Nic dziwnego, że wieńczą go oklaski na stojąco.

Taka niewielka sala. Ale z dobrą akustyką. Taki niby niepozorny fortepian. Ale z duszą. I z historią. To idealne miejsce na niewielkie koncerty. Stąd pytanie: kiedy kolejny?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Redakcja
  @Krystyna, dziękuję za tę uwagę, ale taka informacja była powtarzana po koncercie przez osoby publiczne, stąd to stwierdzenie w tekście. Pytanie w takim razie, skąd taki instrument w naszym domu kultury? Do sprawy na pewno wrócimy.
  • pijany znad Grodarza
   Nieodzownym jest WYJAŚNINIE.
   ps. swoja droga sprawa fortepianu byla już poruszana, ale w innym, że tak powiem / bardzo modne/, kontekście. / " Lato filmowe" i Miećmierz/
 • Krystyna
  Aniu p.Maryla Kędra nigdy nie była dyrektorem Domu Kultury a fortepian nigdy nie należał do p. Władysława Kędry.
  • pijany znad Grodarza
   Oooo. Oooo. Oooo.
 • trzeżwy
  @Pijany-masz rację,warto byłoby upamiętnić Panią Marylę Kędrę.
 • pijany znad Grodarza
  ". Kazimierski steinway to instrument z historią. Należał do słynnego polskiego pianisty, laureata V nagrody pierwszego po wojnie, a czwartego w kolejności Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949) - Władysława Kędry. Kazimierski Ośrodek Kultury otrzymał go w darze od żony artysty - Maryli Kędrowej, aktorki i reżyserki teatrów lalkowych, która ostatnie lata swego życia związała z Kazimierzem, pracując tu jako kierownik Domu Kultury. "
  hmm. Dlaczego słysze to po raz pierwszy ?. Wydaje się stosownym by na ścianie, obok fortepianiu, umieścic tablicę upamiętniajacą to wydarzenie i ten instrument.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę