To był koncert! (video)

Skomentuj (6)

zobacz więcej (12)

Wydarzeniem 9. Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego był koncert japońskiej pianistki Mamiko Ueyama. To było prawdziwe muzyczne wydarzenie.

Niewielka sala Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki. Na ścianach grafiki prof. Konrada Kucza Kuczyńskiego wyeksponowane w ramach świeżo otwartej wystawy. Dyskretne światło utrzymuje publiczność w półmroku, eksponując fortepian. Kazimierski steinway to instrument z historią. Należał do słynnego polskiego pianisty, laureata V nagrody pierwszego po wojnie, a czwartego w kolejności Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949) – Władysława Kędry. Kazimierski Ośrodek Kultury otrzymał go w darze od żony artysty – Maryli Kędrowej, aktorki i reżyserki teatrów lalkowych, która ostatnie lata swego życia związała z Kazimierzem, pracując tu jako kierownik Domu Kultury. 

Publiczność czeka w skupieniu. Za chwilę do klawiszy zasiądzie japońska pianistka. I artystka wchodzi. Drobna, niewysoka, w jasnej długiej sukni kontrastującej z czernią fortepianu. Rozpoczyna się koncert. Otwiera go miniatura „Grudzień-Boże Narodzenie” z cyklu „Pory roku” Piotra Czajkowskiego. Płyną melodie Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Beli Bartoka i Fryderyka Chopina.

- Jej gra wyróżnia się delikatnością, wspaniałą biegłością i umiejętnością łączenia wirtuozerii z liryką, rozmachu z prostotą, zadumy z wdziękiem – pisze o wykonaniach artystki Marta Hoffman na portalu „Twarze Warszawy”.

I taki także jest kazimierski koncert Mamiko Ueyamy. Nic dziwnego, że wieńczą go oklaski na stojąco.

Taka niewielka sala. Ale z dobrą akustyką. Taki niby niepozorny fortepian. Ale z duszą. I z historią. To idealne miejsce na niewielkie koncerty. Stąd pytanie: kiedy kolejny?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Redakcja
  @Krystyna, dziękuję za tę uwagę, ale taka informacja była powtarzana po koncercie przez osoby publiczne, stąd to stwierdzenie w tekście. Pytanie w takim razie, skąd taki instrument w naszym domu kultury? Do sprawy na pewno wrócimy.
  • pijany znad Grodarza
   Nieodzownym jest WYJAŚNINIE.
   ps. swoja droga sprawa fortepianu byla już poruszana, ale w innym, że tak powiem / bardzo modne/, kontekście. / " Lato filmowe" i Miećmierz/
 • Krystyna
  Aniu p.Maryla Kędra nigdy nie była dyrektorem Domu Kultury a fortepian nigdy nie należał do p. Władysława Kędry.
  • pijany znad Grodarza
   Oooo. Oooo. Oooo.
 • trzeżwy
  @Pijany-masz rację,warto byłoby upamiętnić Panią Marylę Kędrę.
 • pijany znad Grodarza
  ". Kazimierski steinway to instrument z historią. Należał do słynnego polskiego pianisty, laureata V nagrody pierwszego po wojnie, a czwartego w kolejności Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949) - Władysława Kędry. Kazimierski Ośrodek Kultury otrzymał go w darze od żony artysty - Maryli Kędrowej, aktorki i reżyserki teatrów lalkowych, która ostatnie lata swego życia związała z Kazimierzem, pracując tu jako kierownik Domu Kultury. "
  hmm. Dlaczego słysze to po raz pierwszy ?. Wydaje się stosownym by na ścianie, obok fortepianiu, umieścic tablicę upamiętniajacą to wydarzenie i ten instrument.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę