Uczta dla oka, uczta dla ucha (wideo)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (13)

Obrazy łączące kazimierski klimat i elementy rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni oraz muzyka Chopina i argentyńskie tango Carlosa Gardela. Tego można było doświadczyć podczas wernisażu Piotra Nowińskiego oraz recitalu Anetty Stawińskiej, które odbyły się w trakcie X Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego.  

To już tradycja, że Jarmarkowi towarzyszy spotkanie z wyjątkowymi artystami. W ubiegłym roku podziwialiśmy prace grafika i architekta Konrada Kucza-Kuczyńskiego oraz wsłuchiwaliśmy się w muzykę japońskiej pianistki Mamiko Ueyama. 

W tym roku swoje obrazy zaprezentował Piotr Nowiński, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który prowadzi pracownię Komiksu Multimedialnego na wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko - Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

Obrazy artysty charakteryzują się niezwykle ostrymi barwami, agresywnymi kontrastami oraz grubą i niejednorodną fakturą. Uważny obserwator odnajdzie w nich także coś, co sprawia, że obrazy te doskonale wpisują się w klimat Miasteczka.

- Kiedy zobaczyłem pierwszy raz te obrazy, od razu skojarzyły mi się one z Kazimierzem. Jest w nich coś kazimierskiego, co od razu nakazało mi zaproponować Panu Piotrowi wystawę u nas – mówi dyrektor KOKPiTu Mariusz Płoszaj-Mazurek. - Okazało się, że ta kazimierskość nie jest przypadkowa, bo Pan Piotr robił doktorat pod kierunkiem Janusza Knorowskiego, bardzo związanego z Kazimierzem.

W obrazach, które można podziwiać w sali KOKPiTu, oprócz kazimierskiej atmosfery, czuć także powiew Dalekiego Wschodu.

- Moja technika to nakładanie dużej, mocnej plamy koloru. Jednak, gdy rok temu byłem na plenerze w Japonii, troszeczkę zmieniłem swoje podejście do malarstwa i to wpłynęło na moje najnowsze prace, które Państwo tu widzicie – opowiadał artysta. - Te prace są dla mnie najświeższe myślą, są w nich zupełnie nowe elementy, które przywiozłem z Japonii. 

Świąteczne spotkania z artystami w KOKPiT to uczta nie tylko dla oka, ale też dla ucha. Tę zapewniła Anetta Stawińska, która wykonała na kazimierskim steinway’u  utwory Fryderyka Chopina oraz Carlosa Gardela - jednego z największych kompozytorów i śpiewaków argentyńskiego tanga. Bo, jak sama pianistka podkreśliła - pamiętać należy, że tango to nie tyko muzyka do tańca, ale także pieśni do słuchania. Sala KOKPiTu rozbrzmiała dźwiękami „El Día que me quieras”, czyli „Dzień, w którym mnie pokochasz”, oraz „Volver”.

Anetta Stawińska ukończyła szkołę muzyczną na Słowacji, a teraz, po latach, wraca do aktywnego grania. 

– Z Panią Anettą mamy przyjemność spotykać się od kilku miesięcy w Kazimierskim Ośrodku Kultury i z radością słuchamy, jak ćwiczy na naszym wspaniałym instrumencie – mówił dyrektor Płoszaj-Mazurek.

Po recitalu gratulacje i podziękowania artystom złożył burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula, który wyraził radość z tego, że spełnia się jedno z jego marzeń.

– W Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki zawsze są piękne dzieła malarskie, wernisaże i wystawy. Moim marzeniem jest, by Kazimierz również rozbrzmiewał muzyką i bardzo się z tego cieszę, że to marzenie się spełnia. Już kolejny raz jesteśmy świadkami wspaniałego koncertu, a także w tygodniu w sali pod nami rozbrzmiewa muzyka, odbywają się próby zespołu rockowego i kapeli ludowej.

Wśród osób uczestniczących w tej uczcie dla oka i ucha nie zabrakło także znamienitych gości, m.in. dyrektora Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojciecha Kwiatkowskiego oraz śpiewaczki, mezzosopranistki Izabeli Kopeć.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

 • pijany znad Grodarza
  Po recitalu gratulacje i podziękowania artystom złożył burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula, który wyraził radość z tego, że spełnia się jedno z jego marzeń.
  - W Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki zawsze są piękne dzieła malarskie, wernisaże i wystawy. Moim marzeniem jest, by Kazimierz również rozbrzmiewał muzyką i bardzo się z tego cieszę, że to marzenie się spełnia. Już kolejny raz jesteśmy świadkami wspaniałego koncertu, a także w tygodniu w sali pod nami rozbrzmiewa muzyka, odbywają się próby zespołu rockowego i kapeli ludowej."

  Tak trzymać.
  ps. wiem, że jakiś PRZYGŁUP napisze: " nie bylo gry na liściu". To przygłup, jesli tak napisze. A napisze. To pewne.
  • PRZYGŁUP
   Nie było gry na liściu? Wszak to też muzyka...
  • pijany znad Grodarza
   haha. Udajesz " Przygłupa". Prawdziwy przygłup jest głupi.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę