Co kryją podziemia Ośrodka Kultury?

Podczas prac remontowych zabytkowych budynków, bardzo często mają miejsce niecodzienne odkrycia. Tak jest również w przypadku Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie znaleziono tajemnicze pomieszczenia.

Jak już pisaliśmy, pod koniec ubiegłego roku rozpoczął się remont Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Renowacja jest możliwa dzięki projektowi: „Zwiększenie dostępności do infrastruktury kulturalnej poprzez remont i doposażenie zabytkowego obiektu Kazimierskiego Ośrodka Kultury” współfinansowanego przez RPO Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

- W miejscu, gdzie ma być klatka schodowa odnaleziono fragmenty łuków i sklepień, świadczące o tym, że mogą znajdować się tam jakieś pomieszczenia – mówi Beata Gałek z Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. - Jedno sklepienie zostało odetkane, a oczom robotników ukazało się pomieszczenie, które w części zostało odgruzowane.

I choć nie można tam wejść, widać stan sklepienia oraz pewien zakręt, który może świadczyć o tym, że na końcu pomieszczenia znajduje się jakiś tunel.

- Potwierdza się więc to, co kiedyś odnaleziono w dokumentach – mówi Beata Gałek. -  Prawdopodobnie pod ziemią istnieje przejście ze szpitala do kościoła.

W chwili obecnej nie można tego sprawdzić, ale wszystko wskazuje na to, że jest tam jakiś korytarz. Drugie wejście jest nadal zasypane i nie wiadomo, co znajduje się pod gruzem.

- Teraz na miejsce wezwany zostanie konserwator zabytków i dopiero wtedy podjęte zostaną jakieś decyzje – mówi Beata Gałek. - Decyzje o tym, czy będzie to odgruzowane, czy będziemy to remontować.

Nie wiadomo jeszcze, jakie obowiązki konserwator nałoży na miasto w zakresie badań archeologicznych i architektonicznych. Do sprawy wrócimy.

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę