Tadeusza Sobolewskiego „Kino widzenia”

Czas jest otwarty – pisał sto lat temu Henri Bergson. Kino jest jedyną sztuką, która pozwala to zobaczyć i pojąć – dodaje Tadeusz Sobolewski, krytyk i historyk kina. Podczas 8. edycji Dwóch Brzegów weźmie udział w specjalnej „Lekcji kina” poświęconej zagadnieniu czasu w obrazie filmowym.

Jest taki rodzaj filmów, które nazwano „kinem widzenia” w odróżnieniu od „kina działania”. Należy do niego pokazywana na Dwóch Brzegach „Podróż do Włoch” Rosselliniego, a także filmy Antonioniego, Resnais, Hasa – mówi nasz gość. Magicznym momentom, kiedy pozornie nic się nie dzieje, a jednak tak wiele się zmienia, poświęci swój wykład. Wspólnie obejrzymy fragmenty „Tokijskiej opowieści” Ozu, „Cleo od 5 do 7” Vardy, „Legendy o świętym pijaku” Olmiego i „Nocy Cabirii” Felliniego. Wszystkie te filmy – jak interpretuje Tadeusz Sobolewski – pokazują ludzi w sytuacji krytycznej, którzy mają poczucie, że perspektywa życiowa się przed nimi zamyka. Ale naraz przychodzi ratunek.
 
Informacje o kolejnych „Lekcjach kina” w Kazimierzu Dolnym pojawią się już niebawem.

 

Tekst i foto: DwaBrzegi.pl

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę