Małgorzata Szumowska na Dwóch Brzegach

W sierpniu rozpocznie się ósma już edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jedną z bohaterek tegorocznej imprezy będzie Małgorzata Szumowska, gość specjalny sekcji „Retrospektywa reżyserska”.

Celem retrospektyw reżyserskich na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest prezentacja reżyserów, których dorobek ma czy też miał kluczowy wpływ na kierunki rozwoju światowej kinematografii. Bohaterami poprzednich edycji byli m.in.: Janusz Morgenstern, Thomas Vinterberg, Fridrik Thor Fridriksson oraz Marek Koterski.

Tym razem gościem specjalnym będzie Małgorzata Szumowska.

- Przełamuje tabu, odważnie stawia trudne pytania, nie ocenia ludzkich zachowań, ale stara się je zrozumieć – czytamy w informacji prasowej. - Uważa się ją za jedną z najgłośniejszych reżyserek młodego pokolenia. Jej dokument dyplomowy „Cisza” został wpisany na listę 14 najlepszych filmów w historii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Debiut fabularny „Szczęśliwy człowiek” podzielił polskich krytyków i zagranicznych odbiorców.

Kolejne filmy Małgorzaty Szumowskiej, takie jak „Ono” czy „33 sceny z życia” również obsypywane były nagrodami. O obrazach tych wiele mówiono, gdyż budziły sporo emocji. Dzięki temu, młoda reżyserka została zauważona przez europejską branżę filmową.

- „Sponsoring” z Juliette Binoche potwierdził opinię o Szumowskiej jako reżyserce, która nie boi się trudnych tematów – piszą organizatorzy Dwóch Brzegów. – Etykieta filmu skandalizującego wyprzedziła również jej kolejny obraz – „W imię…”. Historia księdza targanego namiętnością do młodego chłopaka trafiła do głównego konkursu Berlinale 2013.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zobaczymy m.in. osobisty film „Mój tata Maciek” – z jednej strony subiektywny zapis pamięci córki o nieżyjącym ojcu, z drugiej – kawałek historii Polski, w którą Maciej Szumowski długi czas był mocno zaangażowany, „Dokument” opowiadający o niemożliwości pokazania prawdy w filmie dokumentalnym, a także pokoleniowy „Jeden dzień z życia Tomka Karata”. Oprócz tego w programie ukaże się prawdopodobnie także reportaż etnograficzny „A czego tu się bać” i krótkometrażowe „Skrzyżowanie”.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę