Światło i mrok. Leszek Mądzik

W najbliższą niedzielę 28 lipca w Muzeum Nadwiślańskim otwarta zostanie wystawa pt. „Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat Sceny Plastycznej KUL" poświęcona twórczości profesora Leszka Mądzika.

Leszek Mądzik to twórca Sceny Plastycznej KUL, fotograf. Wśród autorskich realizacji artysty znajdują się spektakle, m.in.: „Ikar" (1974), „Zielnik" (1976), „Szczelina" (1994), „Bruzda" (2005), „Lustro" (2013) czy „Gorset" (2016). Oprócz tego realizował scenografię do „Kasandry" Ch. Wolf w Teatrze Studio w Warszawie, „Antygony" Sofoklesa w Teatrze im. J. Osterwy oraz „Makbeta" W. Szekspira w Tetrze narodowym w Lizbonie. Leszek Mądzik prowadzi także działalność dydaktyczną w kraju i poza granicami. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

Wystawa „Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat Sceny Plastycznej KUL” poświęcona jest twórczości profesora Leszka Mądzika, twórcy, założonej w 1969 r., Sceny Plastycznej KUL.

- Aranżacja, przygotowana przez artystę, w pełni wprowadzi nas w atmosferę teatru – zapowiadają organizatorzy. - Widz wchodzi w kolejne czarne przestrzenie, w których światło wydobywa pojedyncze elementy odsyłające nas do konkretnych spektakli. Daje to poczucie wnikania do wnętrza teatru Leszka Mądzika. Widz staje się jego częścią i dzięki temu może poczuć jego istotę. Spektakle zawierają Tajemnicę, zapisywaną dużą literą, ponieważ kryje się za nią wszystko czego człowiek próbuje dotknąć, ale co jest oddzielone zasłoną, czy może raczej woalem, który subtelnie ukazuje inną rzeczywistości. Odczuwamy nie tylko istnienie sacrum, ale także dotykamy tajemnic ludzkiej egzystencji, przemijania i wieczności.

Otwarcie wystawy nastąpi w najbliższą niedzielę o godzinie 18.00 w Galerii Wystaw Czasowych w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego i uświetni 13. edycję Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".

Warto dodać, że Leszek Mądzik jest także fotografem i twórcą plakatów. Z kolei te realizacje będzie można zobaczyć w przestrzeni Kazimierza Dolnego.

- Fotografia także nawiązuje do sacrum – czytamy w informacji prasowej. - Wiąże się to z konkretnymi miejscami, przed którymi artysta staje i nie musi niczego zmieniać, dopowiadać, tylko uchwycić gestem. To gest artysty, który wie, że właśnie teraz trzeba przycisnąć spust migawki. I czuje, że ma to być ujęte w ten, konkretny kadr.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 8 września 2019 w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego (Rynek 19), codziennie, w godzinach: 10.00 -17.00. Autorem aranżacji, projektu zaproszenia i plakatu jest Leszek Mądzik. Natomiast kuratorem wystawy - Dorota Seweryn-Puchalska a koordynatorem – Maciej Lis.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę