Dwa Brzegi'19: Lekcje kina

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprasza na słynne Lekcje kina - spowiedź twórcy filmowego. Pierwsza z nich juz w sobotę, po filmie otwarcia.

Dwa Brzegi to oczywiście bogaty program filmowy, który z radością już Wam zaprezentowaliśmy, ale publiczność festiwalowa ma możliwość jeszcze głębszego kontaktu ze światem filmu. Serdecznie zapraszamy na szczególną formę spotkania z naszymi specjalnymi gośćmi w ramach cyklu Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego. To osobiste spotkania, podczas których wybitne osobowości, polscy i zagraniczni twórcy i twórczynie filmowe, opowiadają o swoich inspiracjach, fascynacjach, wzorcach i błędach. To nie tylko artystyczne portrety, ale także ciekawe dyskusje na tematy filmowe i światopoglądowe.

W weekend otwarcia, w sobotę 27 sierpnia, tuż po mocnym początku Festiwalu Dwa Brzegi, projekcji filmu „Piranie”, zapraszamy na spotkanie z reżyserem Claudio Giovannesim. Zdobywcę Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale zapytamy, czy mafia jest tylko włoskim problemem i jak bestsellerowa książka Roberto Saviano stała się inspiracją dla ważnego i dyskutowanego szeroko filmu.

W niedzielę, 28 sierpnia, poznamy bliżej scenarzystę, reżysera, dokumentalistę i producenta Veita Helmera, który swój pierwszy film nakręcił w wieku 14 lat. Jego debiutancka pełnometrażowa fabuła to eksperymentalny i ekspresyjny „Tuvalu” (1999). Film, który również pokażemy na Festiwalu Dwa Brzegi, został zaproszony na 62 festiwale na całym świecie. Przed spotkaniem z tym niezwykłym twórcą będziemy mieli przyjemność po raz pierwszy w Polsce zaprezentować najnowsze dzieło Helmera, film baśniowy i metaforyczny, w którym nie pada żadne słowo – „Staniczek”.

Poniedziałek, 29 lipca, to zaproszenie na spotkanie, którego bohaterem będzie Ali Vatansever, urodzony w Stambule fotograf, operator filmowy, reżyser i wykładowca. Niestrudzenie dokumentuje miejską rzeczywistość. Miasto jest nie tylko tłem, ale i bohaterem filmu „Saf”, który prezentujemy na Festiwalu Dwa Brzegi. Filmowiec jest również działaczem miejskim, ściśle współpracującym z organizacjami pozarządowymi w zakresie demokracji lokalnej i zarządzania. To okazja do poruszenia tematów ważnych i aktualnych w szybko zmieniającej się rzeczywistości, postępującej urbanizacji, ale też gentryfikacji tkanki miejskiej.

Film to też twarze aktorek i aktorów, kreujących postacie długo zapadające w pamięć. W środę, 31 lipca, z publicznością spotka się utalentowana aktorka młodego pokolenia Martina Apostolova. Zadebiutowała w tytułowej roli w filmie „Irina”, opowiadającym o bohaterach stawianych przed niełatwymi moralnymi i osobistymi wyborami.

Piątek, 2 sierpnia, będzie należał do Daniela Olbrychskiego, ikony polskiego i światowego kina, który od 1983 roku nieprzerwanie buduje postaci filmowe. Ten wybitny aktor koncentruje na sobie uwagę widzów, grając zarówno role pierwszoplanowe jak w filmie „Van Gogi”, który zaprezentujemy po raz pierwszy w Polsce, jak i drugoplanowe jak w litewskim „Cudzie” w sekcji Kino litewskie - wczoraj i dziś.

Sposobem patrzenia na grę aktorską i plenery kierują reżyserzy, ale równie osobiste i oryginalne jest spojrzenie operatora. W czwartek, 1 sierpnia, tajemnice rzemiosła festiwalowej publiczności zdradzi profesor sztuk filmowych, operator filmowy i telewizyjny Piotr Wojtowicz. Za zdjęcia do filmu „Tam i z powrotem”, który jest punktem wyjścia naszego spotkania, został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orły.

Wszystkie spotkania w cyklu „Lekcje kina” odbywają się w Salonie Black Red White (Miasteczko festiwalowe, ul. Nadwiślańska 9). Serdecznie zapraszamy!


Dominika Żukowska/ DwaBrzegi.pl (Źródło)


13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę