Stanisław Soyka w Kazimierzu (video)

Skomentuj (1)

Jednym z gości plenerowego EMPIKU był Stanisław Soyka. Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi artysta promował swoją najnowszą płytę pod tytułem „Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi”.

Stanisław Soyka to artysta nietuzinkowy, zarówno wokalista, jak i pianista, gitarzysta czy skrzypek. Oprócz tego jest on także kompozytorem i aranżerem. Na swoim koncie ma mnóstwo sukcesów oraz około trzydziestu wydanych płyt. Utwory tego nieprzeciętnego muzyka znamy chyba wszyscy. W ostatnim czasie przygotował kolejny świetny album poświęcony innemu wybitnemu muzykowi.

 

„Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi” to zbiór dziesięciu piosenek z repertuaru Czesława Niemena. Które to utwory wybrał Stanisław Soyka? W zupełnie innej, nieznanej dotąd aranżacji usłyszeć możemy „Dziwny jest ten świat”, „Stoję w oknie”, „Jeszcze sen”, „Jednego serca”, „Nim przyjdzie wiosna” czy też „Moja Ojczyzna”. Album wyjątkowy, emanujący ciepłem i pewnego rodzaju dojrzałością. Po prostu, wart posłuchania.

 

Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, w kazimierskim EMPIKU Stanisław Soyka opowiadał o tym jak powstawała ta płyta i o samym Czesławie Niemenie.

 

- Nagrań dokonaliśmy w pięć dni – mówi Stanisław Soyka o albumie. - To niedługo. Przygotowania trwały dwanaście lat, a to z kolei wystarczająco długo, by zamierzenie zrealizować rzetelnie.

 

Jak tłumaczy Stanisław Soyka, utwory Czesława Niemena nie były mu obce. Wykonywał je już wielokrotnie, nawet wiele lat temu.

 

- Utwór "Jednego serca" ze słowami Adama Asnyka śpiewałem już w 1979 roku podczas koncertu "Niemen" zorganizowanego w Westdeutsche Rundfunk w Niemczech Zachodnich. To był benefis Czesława, w którego pierwszej części grupa śpiewaków z Polski, w tym ja, wykonała jego starsze utwory. W drugiej Niemen zaprezentował swoje nowe wtedy piosenki. "Moją ojczyznę" nagrałem a cappella rok po koncercie "Tolerancja", w którym wystąpił Czesław z tym właśnie utworem. Włączyłem go również do swojego repertuaru i znalazł się na płycie "Neopositive".

 

W nagraniach oprócz artysty wzięli udział także: Kuba Sojka na perkusji, Przemek Greger na gitarach, Marcin Lamch na kontrabasie, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych oraz Antoni Gralak na trąbce i Aleksander Korecki na saksofonie. Gościem specjalnym był Tomasz Jaśkiewicz, którego usłyszeć możemy m.in. w promującym płytę utworze „Wiem, że nie wrócisz”.

 

 

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • pijany znad Grodarza
    "„Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi” to zbiór dziesięciu piosenek z repertuaru Czesława Niemena. Które to utwory wybrał Stanisław Soyka? W zupełnie innej, nieznanej dotąd aranżacji usłyszeć możemy „Dziwny jest ten świat”, „Stoję w oknie”, „Jeszcze sen”, „Jednego serca”, „Nim przyjdzie wiosna” czy też „Moja Ojczyzna”. Album wyjątkowy, emanujący ciepłem i pewnego rodzaju dojrzałością. Po prostu, wart posłuchania."
    Tak sie zastanawiam, a i pytam> Czym kierują się artyści "biorący" się za twórczyść WYBITNYCH. Kto Im doradza. Na co Oni liczą. / nie stawiam pytajników, bo dla mnie są to pytania RETORYCZNE./

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę