Dwa Brzegi po raz siódmy

Skomentuj (3)

Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” odbędzie się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu w dniach od 27 lipca do 4 sierpnia. Będzie to już siódma edycja imprezy. Co nas czeka w tym roku? Przygotowania idą pełną parą. 

Chociaż za oknem wciąż zima, czas płynie nieubłaganie szybko i nawet się nie obejrzymy, a trzeba już będzie planować wakacje. Przy tych planach warto pamiętać o tym, że w dniach 27 lipca – 4 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbywać się będzie Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Podczas siódmej edycji imprezy, w nadwiślańskich miejscowościach nie zabraknie wspaniałej muzyki, dobrych filmów oraz wybitnych gości. Czego możemy się spodziewać?

W chwili obecnej trwają prace nad programem festiwalu. Nie wiadomo jeszcze, jakie filmy zobaczymy podczas tegorocznej edycji, przy rytmach jakiej muzyki będziemy tańczyć oraz kogo gościć. Jedno jest jednak pewne – jak pokazują poprzednie edycje – będą to niezapomniane chwile.

Bez wątpienia w Kazimierzu Dolnym pojawią się filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. w Wenecji, San Sebastian, Rotterdamie, Berlinie, Cannes czy Transylwanii oraz te, będące polskimi premierami, mające na swoim koncie nagrody na festiwalach europejskich.

Nie może także zabraknąć filmów „Na krótką metę”, czyli panoramy najnowszych, również premierowych, profesjonalnych filmów krótkometrażowych. W tym roku, po raz kolejny amatorzy i studenci staną w szranki z profesjonalistami i absolwentami szkół filmowych. Nagroda główna to 3000 złotych. Organizatorzy przewidują też dwa wyróżnienia: reżyserzy otrzymają po 1000 złotych.

„I Bóg stworzył aktora” to cykl, podczas którego w sposób kompleksowy zostaje zaprezentowana sylwetka artysty, poprzez pokazy jego filmów, spektakli Teatru Telewizji, często towarzyszy mu koncert, monodram i spotkania z festiwalową publicznością. Celem sekcji jest popularyzacja wybitnych osiągnięć sztuki aktorskiej, która jest jakością wyróżniającą polską kinematografię. Kto będzie gościem specjalnym festiwalu w tym roku? To jeszcze ściśle chroniona tajemnica.

Kolejny ważny cykl to „Retrospektywy reżyserskie”. Jego celem jest przybliżenie widzom wybitnych reżyserów, których dorobek ma lub miał kluczowy wpływ na kierunki rozwoju światowej kinematografii.

„Muzyka – moja miłość” to swoiste święto muzyki i filmu, powiązane z wydarzeniem inaugurującym festiwal. W ramach tych punktów programowych prezentowane są filmy muzyczne i o muzyce, a czasem nawet rejestracje koncertów.

Tradycją na festiwalu jest także „Wielkie kino na Małym Rynku”. Są to pokazy służące promocji wybitnych produkcji filmowych. Prezentowane są tam wspaniałe obrazy, które były wprowadzane tylko na kilku kopiach.

„Lekcje kina” to dość szczególna forma spotkania specjalnych gości festiwalowych z widownią. Twórcy opowiadają o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach i tajemnicach rzemiosła. Zazwyczaj tym spotkaniom towarzyszy wyjątkowy klimat, pełen humoru i wyjątkowej szczerości. Nic więc dziwnego, że lekcje te cieszą się wielką popularnością wśród przybyłych na festiwal miłośników X Muzy.

Nowością na tegorocznym festiwalu będzie sekcja specjalna „Siedem na siedem”. Jest ona zainspirowana siódmą edycją festiwalu.

- Sięgamy po różne formy filmowe – krótki i długi metraż, animację, fabułę, dokument – czytamy na stronie Dwóch Brzegów. – Pokazując filmy zaliczane do klasyki swoich gatunków, filmy-legendy, na stałe wpisane w szeroki kontekst kultury, chcemy tym samym poświadczyć bogactwo światowej kinematografii – że opierając się na dowolnie czy przypadkowo wybranym kryterium, możliwe jest zaproponowanie programu, prezentującego ważne obrazy filmowe.

„Drugie życie dzieła kinowego” to sekcja mająca na celu popularyzację cennych dzieł sztuki filmowej, które z uwagi na odległy czas swojego powstania rzadko trafiają do kin. Są to arcydzieła kina europejskiego i polskiego w wersji zremasterowanej.

Nie można zapomnieć również o tradycyjnej sekcji festiwalu Dwa Brzegi „Między kadrami”, która prezentuje filmowe adaptacje dzieł literackich oraz mistrzów, łączących w swojej twórczości obie te dziedziny.

Co oprócz tego? Oczywiście koncerty, podczas których prezentowani będą wybitni artyści z Polski i zagranicy, kompozytorzy i wykonawcy muzyki poważnej, jazzowej, rozrywkowej, alternatywnej oraz wystawy tworzone przy współpracy z Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Nadwiślańskim i Galerią Klimaty w Mięćmierzu.

Do siódmej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” pozostało nam jeszcze cztery miesiące. Czyńmy więc już pierwsze starania o urlop na przełomie lipca i sierpnia oraz wyczekujmy programu, choćby wstępnego. Kazimierski Portal Internetowy tradycyjnie obejmuje festiwal patronatem medialnym, tak więc o wszelkich nowościach będziemy informować na bieżąco.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę