Retrospektywa Marka Koterskiego (video)

Skomentuj (2)

Są tacy twórcy, których nie sposób opisać w kilku słowach. Nie wystarczy też jedno spotkanie, by zaprezentować całokształt twórczości. Dlatego też na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, co roku przygotowywana jest czyjaś retrospektywa. W tym roku gościem specjalnym tego cyklu jest Marek Koterski.

Marek Koterski opisywany jest jako najbardziej przenikliwy współczesny analityk polskiej duszy. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, dramaturgiem i scenarzystą. Urodził się w 1942 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, ale studiował także historię sztuki i malarstwo. W 1971 roku ukończył łódzką filmówką.

 

Jest twórcą kilkunastu filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Na tegorocznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi możemy zapoznać się z twórczością Marka Koterskiego. A wszystko to za sprawą wspaniałego cyklu, czyli chronologicznego przeglądu twórczości artystycznej - retrospektywy.

 

Podczas spotkania reżysera z widzami, mieliśmy okazję poznać nieco bliżej zarówno samego twórcę, jak i filmy, które stworzył. Pytano Marka Koterskiego o przebieg jego kariery oraz o to czy w jakiś sposób to sobie zaplanował. Pytano o początki i pierwsze filmy, które szczególnie na młodych widzach robią ogromne wrażenie.

 

- Moja, nazwijmy to kariera nie była zaplanowana punkt po punkcie - mówi Marek Koterski. - Teraz, po latach wygląda to jak jakaś droga zawodowa, o pewnej logice. Ale nie tak to wszystko wyglądało. Po szkole, tak jak wszyscy byłem asystentem i drugim reżyserem. Trwało to cztery lata i byłem chyba najgorszym asystentem jakiego nosiła ziemia. Dziś po latach dziękuję wszystkim tym reżyserom, którzy nie wyrzucili mnie wtedy z planu. Ja takiego asystenta, jakim kiedyś byłem, bez wątpienia bym wyrzucił. Bo zamiast skupić się na pracy, na powierzonych mi zadaniach, ciągle myślałem o czymś swoim.

 

O czym jeszcze Marek Koterski opowiadał podczas spotkania? Zachęcamy do obejrzenia nagrań video.

 

 

Co jeszcze przed nami? Oto program:

 

1 sierpnia, godz. 12.30 - "Dzień świra"

miejsce: Kino PGE

 

2 sierpnia, godz. 20.00 - "Nic śmiesznego"

miejsce: GOK, Janowiec

 

3 sierpnia, godz. 10.00 - "Życie wewnętrzne"

miejsce: Kino PGE

 

4 sierpnia, godz. 18.30 - "Pieśń wojenna", "Porno, "Przyszłość"

miejsce: Kino Allianz

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Ulka
    @pijany znad Grodarza, i wciąż zostawiasz duży margines: zawsze można sądzić, że tych "niektórych" jest więcej :-)
  • pijany znad Grodarza
    " O Marku Koterskim

    Jego życiopisanie jest ekshibicjonizmem pozornym. Twórca Dnia świra sprowadza siebie do poziomu absolutnej przeciętności, po to by każdy mógł się w jego bohaterze odnaleźć.(...) nie mieliśmy w naszym kinie po Kieślowskim autora tak konsekwentnego."
    Drodzy Kazimierzacy. Tacy jesteśmy. Niech nam sie nie wydaje,, ze pochodzimy w prostej linii od Kazimierza Wielkiego. No. Może niektórzy, tak.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę