Młoda Polska Filharmonia (video)

Skomentuj (3)

zobacz więcej (8)

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2012 zamknął niezwykły koncert. Na rynku przed kazimierską publicznością pod dyrekcja Adama Klocka wystąpiła orkiestra Młoda Polska Filharmonia.

Kazimierski rynek w ostatnią noc szóstej edycji festiwalu filmowego Dwa Brzegi wprost oszalał. Jeśli komuś z mieszkańców Kazimierza udało się przespać spokojnie koncert we własnym łóżku, to na pewno obudziły go brawa. Owacja na stojąco trwała blisko 3 minuty!


Sprawcą „całego zamieszania” była Młoda Polska Filharmonia – orkiestra złożona z 39 młodych utalentowanych muzyków wybranych spośród uczniów szkół muzycznych podczas eliminacji ogólnopolskich.


- Grupa Zwierciadło od lat promuje ludzi z pasją i zjawiska niezwykłe w kulturze i sztuce. Młoda Polska Filharmonia takim zjawiskiem właśnie jest – tak Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło zapowiadała koncert młodej orkiestry.


Młoda Polska Filharmonia to orkiestra młodzieżowa i młoda, bo istnieje dopiero od roku. Koncert w Kazimierzu jest elementem ich drugiej trasy koncertowej, podczas której muzycy prezentują repertuar spoza muzyki klasycznej – specjalne aranże  popularnych utworów na orkiestrę m.in. Led Zeppelin, Skunk Anansie, Czesława Niemena, Duffy czy Michaela Jacksona.


Orkiestrą dyrygował jej dyrektor artystyczny Adam Klocek, który w Kazimierzu pojawił się nie po raz pierwszy. Melomani pamiętają go chociażby z letnich koncertów organowych w farze.


W Kazimierzu młodzi muzycy wystąpili z Aleksandrą Galewską – utalentowaną młodą artystką, znaną szerszej publiczności z programu „The Voice of Poland”. Oprócz popularnych coverów zaśpiewała ona swoje własne kompozycje autorskie zaaranżowane na orkiestrę.


Z Młodą Polska Filharmonią zagrali również znakomici muzycy: Robert Kubiszyn – kontrabasista, gitarzysta basowy, laureat Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku oraz Michał Dąbrówka jeden z najbardziej uznanych polskich perkusistów.


- Wpisując się w ideę Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pokazujemy, że sztuka nie ma granic, że muzyka nie ma granic – mówiła Tamara Surman. – Mamy aranże na orkiestrę klasyczną, mamy popularne przeboje, mamy znakomitych muzyków jazzowych i popularnych.


Koncert Młodej Polskiej Filharmonii – Kazimierz był jednym z 3 miast na tegorocznej letniej trasie koncertowej orkiestry – doceniła kazimierska publiczność. Owacje trwały dłużej niż w Warszawie, co artyści docenili bisem. Czy przebił nas Wrocław – ostatni na ich liście koncertowej?


Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę