Po godzinach: Maks Skrzeczkowski

Skomentuj (45)

Maks Skrzeczkowski z wykształcenia jest malarzem. Jednak większość z nas kojarzy jego postać bardziej z fotografią i podróżami. Ostatnio poczytać mogliśmy o nim w książce Magdy Omiljanowicz i spotkać się z nim osobiście podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to nie tylko wybitne filmy czy piękne koncerty. Ważnym elementem są też spotkania z różnorodnymi, znanymi bardziej lub mniej postaciami. Podczas jednego z nich mogliśmy posłuchać opowieści o niezwykłych podróżach, które bez względu na to, czy są bliskie czy dalekie, zawsze mogą nieść ze sobą wielką radość i satysfakcję. Gościem spotkania był Maks Skrzeczkowski – fotograf, podróżnik i obserwator życia. Towarzyszyła mu Magda Omiljanowicz – dziennikarka, pisarka. Oboje opowiadali o książce „Pod podszewką świata”, której jedno z nich jest autorem, a drugie – bohaterem.

„Pod podszewką świata” to książka opowiadająca o czterech podróżnikach. Zawiera ona cztery rozmowy o świecie, o filozofii podróżowania, o przygodach, chorobach, niebezpieczeństwach i kulturowych zaskoczeniach.

- Tych podróżników wiele różni, ale jedno łączy - nie jeżdżą bez celu – mówi Magda Omiljanowicz. - W rozmowach z nimi chciałam dociec, dlaczego zostawiają swoje domy, bliskich, poczucie bezpieczeństwa i ruszają na kolejną wyprawę w świat, który nie jest dzisiaj bezpieczny. Co ich gna, co ich zmusza, co ich pcha, że wciąż muszą zaglądać "pod podszewkę świata"?

Jednym z czterech bohaterów książki jest Maks Skrzeczkowski. Podczas kazimierskiego spotkania opowiadał on o podróżach, powrotach oraz planach na przyszłość, które wciąż są ogromne.

- Zawsze trzeba być przygotowanym na to, że coś może się wydarzyć – mówi Maks Skrzeczkowski. – Warto być gotowym na przyjęcie rzeczy małych, drobnych, nie przebojowych i nie spektakularnych, bo dzięki takiej postawie wszystko to, co dostajemy od losu może być dla nas niespodzianką i przygodą otwierającą nowe drzwi.

- Dla mnie najważniejsze jest to, by być otwartym na różnorodne zrządzenia losu oraz by czerpać jak najwięcej przyjemności z drobnych rzeczy – tłumaczy Maks Skrzeczkowski.

- W Maksie najbardziej urzeka mnie jego wielowymiarowość oraz filozofia życia: „aby nie popadać w rutynę” – mówi Magda Omiljanowicz, autorka książki „Pod podszewką świata”.

- Staram się docierać w miejsca, w których trudno się znaleźć – mówi Maks Skrzeczkowski. – Według mnie świat jest bardzo ciekawy i przy zwiedzaniu, chcę chodzić przede wszystkim tam, gdzie nie ma innych turystów.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (45)

 • Katja
  A dlaczego "śliniące się"...? Czy ktoś tutaj nie jest zazdrosny?... :)
 • Jola
  Od razu modlić się. On jest stworzony do czegoś innego. Faktycznie - straszny słodziak z Maksa. Szkoda, że zajęty
 • Raddek
  No tak,zaraz te śliniace się baby zacznął się modlić do niego.
 • pijany znad Grodarza
  Tylko nie odważcie się ujawnić, kto był Diabłem.
 • Tadek
  A ja wiem, kto był Matką Boską!
 • Katja
  Maks swego młodego czasu Dzieciątkiem Jezus był w jasełkach. Bardzo miło to wspominam. Pozdrawiam.
 • Yoguś
  Jesteście z Kazimierza i nie wiecie ??? "klub" to trójkąt bermudzki-od sklepiku pod schodami do murku przy mostku nad Grodarzem,dalej do ławeczek nad Grodarzem i do "Rybki".Uliczka,o ile pamięć mnie nie myli,też ma własciwą nazwę...Browarna.
 • socjolog wiejski
  Mieszkanka celowo anonimowa usypia męża, a potem szaleje po forach. A może chłopina przy drugim laptopie, po cichu, nie, no bez przesady !
  Nocne życie Polaków :)))
 • pijany znad Grodarza
  mijałem dzisiaj Pana Maksa. Faktycznie, przystojny facet.
 • pijany znad Grodarza
  Kto tu niby POWAŻNIE potraktował świetne wpisy Mieszkanki celowo anonimowej. Moim zdaniem, jest nim Mark.
  Odnosnie, że niby ten "klub" to "Pod Bykiem" ?. Humor satyra. A ceny? Dla mnie NIEBOTYCZNE.
  ps. domyślam się, Kto jest pomysłodawca tej nazwy, jakże NIETRAFNEJ.
 • Mark
  A i z tą większością to też raczej przesada.... powiem tak do niektórych ;)
 • Mark
  Mieszkanka celowo anonimowa ależ bardzo fajnie że się pojawiłaś w tym miejscu gdzie zwykle z każdego komentarza wylewa się kubełkami jad, ktoś w końcu pojawił się z poczuciem humoru, to że do większości Twój humor nie trafia nie przejmuj się tym i rób dalej swoje :))
 • Mieszkanka celowo anonimowa
  O ALE WTOPA. Napisałam raz.....i się nie pojawiło. Napisałam więc drugi raz......i teraz mam dwa komentarze o tym samym............Coś marny mój los na tym forum. Spadam bo jeszcze znowu oberwę;)
 • Mieszkanka celowo anonimowa
  Też się chciałam pośmiać, ale nie wyszło. Dostałam bęcki ups...Niewiele brakowało a sprawdziły by się słowa Pijanego znad Grodarza...i byłby rozwód...Ucinam więc temat z mojej strony, pakuję zabawki i pa. A co do klubu to nie chodzi o knajpę " Pod Bykiem"? nie wiem czy to jest nazwa właściwa tego miejsca, czy tylko tak na tą knajpę mówiono. Pozdrawiam lubiących "Latający cyrk Monte Pytona".
 • Mieszkanka celowo anonimowa
  hm......nie znacie się na wygłupach Panowie. Ja żartuję, a niektórzy zarzucają mi niemalże zdradę:( Dobrze, że nie żyjemy w środowisku muzułmańskim , bo byście mnie ukamienowali. Też myślałam, że można się pośmiać, ale chyba pomyliłam adres........szkoda.:(:(:Dobrze, że zostałam anonimowa, bo jeszcze Pijany sprawdziły by się Twoje słowa;)i rozwód murowany;)(Mamy inne poczucie humoru, więc zmieniam plac zabaw. Pa pozdrowienia dla lubiących"Latający cyrk Monty Pythona.
 • Szok
  mnietek a czym tu się denerwować ? usmiać się można a nie denerwować .
 • pijany znad Grodarza
  sam jestem ciekawy , gdzie ten "klub".
 • trzeźwy chwilowo
  Właśnie, gdzie ten słynny klub?
 • serj t
  skończcie z tą wazeliną !

  Pijany,a to nie o tobie przypadkiem piszą w dzisiejszym Dzienniku Wschodnim (List z Kazimierza)?
 • mietek
  @szok sie pani nie denerwuje

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę