Spory wokół Zana House

Skomentuj (20)

Spory wokół inwestycji Zana House w Kazimierzu Dolnym trwają już od dawna. Tematu tego nie zabrakło także podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Podczas XXVI sesji Rady Miejskiej temat Zana House pojawił się dwukrotnie. Po pierwsze burmistrz Andrzej Pisula oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Guz przedstawili mieszkańcom propozycję otwartego spotkania z przedstawicielami spółki.

Pomysł tego spotkania wzbudził jednak kontrowersje zarówno wśród mieszkańców jak i radnych. Pojawiły się zastrzeżenia, że na takie spotkanie jest za późno, ponieważ projekt jest już zaakceptowany przez konserwatora. Co więcej, były także wątpliwości, czy takie spotkanie powinno w ogóle mieć miejsce, skoro Zana House jest w sporze prawnym z gminą.

Spór ten dotyczy studium zagospodarowania przestrzennego, o którego uchylenie firma Zana House wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wniosek ten został przez sąd odrzucony. Niewykluczone są jednak odwołania.

W dodatku jeszcze w trakcie sesji pojawiła się informacja, przekazana przez Panią Romanę Rupiewicz, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oddalił decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zezwalającą firmie Zana House na zrealizowanie inwestycji.

Czy spotkanie z przedstawicielami Zana House się odbędzie? Sprawa jest otwarta.

Nie był to jednak koniec rozmów na temat Zana House. Spółka ta wystąpiła bowiem z pytaniem, skierowanym do burmistrza i przewodniczącego rady o możliwość kupna kamieniołomów.

- Jako miłośnicy i sympatycy Kazimierza Dolnego od prawie 20 lat obserwujemy różnego rodzaju dyskusje i koncepcje odnośnie zagospodarowania terenu kamieniołomów w Kazimierz Dolnym. Podejmowane próby ich sprzedaży, pomimo intensywnej reklamy oraz obniżenia ceny wywoławczej w ogłoszonych przetargach nie znalazły żadnego odzewu ze strony potencjalnych inwestorów. Nawet nikt się nie zgłosił. Dlatego też mając, unikalną w skali europejskiej, koncepcję zagospodarowania tego terenu, autorstwa jednego z najwybitniejszy architektów dr inż. Architekta Bolesława Stelmacha, niniejszym wyrażamy wstępne zainteresowanie zakupem działek budowlanych należących do gminy Kazimierz Dolny w kamieniołomach – piszą przedstawiciele Zana House.

Na terenie kamieniołomów Zana House chce zbudować geopark.

- Naszym zdaniem właściwe wykorzystanie i zagospodarowanie terenu kamieniołomów, właśnie przez budowę geoparku, przyczyni się do rozwoju Kazimierza Dolnego, rozwoju turystyki i stworzenia nowych miejsc pracy, perspektyw dla ludzi młodych, a przede wszystkim w skutek tej inwestycji gmina Kazimierz Dolny może liczyć na wzrost wszelkiego rodzaju wpływów podatkowych – argumentują przedstawiciele Zana House.

Propozycja ta nie wzbudziła entuzjazmu mieszkańców, którzy uczestniczyli w posiedzeniu. W stronę burmistrza skierowane zostało pytanie o to czy rozważa on sprzedaż tego terenu.

- Nie rozważam sprzedaży kamieniołomów – odpowiedział krótko burmistrz.

Czy decyzje ministra oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oznaczają koniec inwestycji Zana House w Kazimierzu?

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Janusz Kowalski
  @Krystyna & @Lubie,właśnie zamiesiłem na Blogu notkę.W tekście znajdziecie odpowiedź na zarzuty...... kierowane pod moim adresem.
 • Kaspian
  Nie ma sensu rozwijać Kazimierza kiedy takie mądrości wypisuje podobno kazimierzak - wszak to co piszesz człowieku to twoja wizja ograniczona do Twojego punktu widzenia, który uważasz za dobry. Może i on jest dobry ale dla wybrańców. Może za wybrańca się uważasz a reszta cóż niech traci i myśli według Twojego punktu widzenia.
 • kazimierzak
  Koszmarek architektoniczny jaki chce nam zafundować lubelska spółka niech sobie zbudują gdzie indziej a nie w pięknym, klimatycznym, magicznym Kazimierzu. Takiego badziewia nie chcemy. Ktoś mówi że spa ściągnie ludzi do Kazimierza. Totalnie nieporozumienie. Przecież w wielu dużych miastach są spa, kasyna i inne cuda niewida, a ludzie przyjeżdżają do Kazimierza. Dlaczego? Ano dlatego, że to miasto ma jeszcze duszę ,którą paru dzianych kolesi chce zabić i wycisnąć z ponad 1 milionowej rzeszy turystów ile się da. Już za budowy KRÓLA były obietnice jak to Kazimierz będzie mlekiem i miodem płynący, a ile to będzie pracy. No i co? Ano nic. Ani pracy... ani mleka, tylko problem z parkowaniem na dolnej Puławskiej. A gmach Zana jest dużo większy niż Król... i gdzie niby ci ludzie się pomieszczą z autami, gdzie inwestor przewidział jedynie 77 miejsc parkingowych, którędy dojadą ciężkie maszyny i ciężarówki z setkami tysięcy metrów sześciennych betonu - ano przez Krakowską. Czy Wy ludzie macie wyobraźnie czy skońćzy się przejazd przez centrum zabytkowego miasteczka i przez ul. krakowską, gdzie blisko drogi są domy i pensjonaty, setek ciężarówek z betonem? CZy Wy ludzie wiecie ile gmina będzie musiała wyłożyć pieniędzy, żęby zapewnić inwestorowi miejsca parkingowe, odprowadzanie ścieków, i dojazd, który wg projektu ma być poprowdzony w wąwozach wokół kamieniołomu. Jak nie wiecie i nie macie wyobraźni to nie gardłujcie. Pod wnioskiem sprzeciwu podpisało się grubo ponad 500 osób, Minister uchwylił decyzję konserwatora w całości, sąd administracyjny oddalił skargę inwestora, a zwolennicy co zrobili? Nic! Nie zebrali nawet jednego podpisu. Aż tu nagle wyskakuje piotr guz - przewodniczący, który chce spotkania z zana. A gdzie był przewodniczący jak przedstawiciel zana straszył pozwami z setkami tysięcy odszkodowań mieszkańców, gdzie był przewodniczący jak zana musztrując stawiała do pionu radę kolejnymi pismami, gdzie w końcu był piotr guz jak zastaszony pozwami radny złożył mandat. Wtedy piotr guz milczał. CZy nie jest to dziwne?
  • kazim
   Zgadzam się. Istnieje poważne niebezpieczeństwo,że szukając na siłę inwestorów w celu zagospodarowania kamieniołomów poprzez nieprzemyślane wizje i przedsięwzięcia można więcej zaszkodzić aniżeli pomóc Kazimierzowi. Nowoczesność koszmarka architektonicznego nie może być początkiem zatruwania historycznej aury miasteczka , która to stanowi o jego wyjątkowości w skali nie tylko ogólnopolskiej. Nie widzę powodów, dla których należałoby rozbudowywać Kazimierz, a jeśli już ,to raczej na pewno na jego obrzeżach , w tym także w sąsiednich gminach( np. Wilków i Kotlina Chodelska z czterema grodziskami prasłowiańskimi w Chodliku, Żmijowiskach, Kłodnicy i Podgórzu). I to właśnie w tym kierunku należałoby dziś upatrywać sukcesu, który by przez następne stulecia gwarantował atrakcyjność Kazimierza i okolic.
 • alfons
  Ja mam uwagę do tych jaśnie oświetlonych. ...laminatów.
  Ile dostajecie za szkalowanie mieszkańców?
  Ile wam płacą?
 • obserwator
  Kazimierz schodzi na psy. Kilku pieniaczy jest w stanie zablokowac inwestycje, jak nie Kowalski to teraz jakas Roma niewiadomo skad wyskoczyla.

  Dlaczego Burmistrz odrazu odrzuca mozliwosc sprzedazy kamieniolomow? Niech chociaz cene pozna.
  • realista
   500 osób a tyś sam...
 • Mieszkaniec
  Propozycja spotkania? Kto nami rządzi? Jeden nie potrafił słowa wydusic kiedy zana house zastraszała jego radnego. Drugi dał im durne zaświadczenie. Zana House ciągła gminę po sądach, naraża na koszty, zastrasza mieszkańców, a ci się z nimi spotykają. Wstyd i obciach.
  • zetesl
   Wyglada na to że pan przewodniczacy Guz pozbył sie radnego i bez przeszkod może sie dogadywac z kim chce.Chlopki to zwasze interès zwietrzą.
 • Kolejarz
  Kolejke gondolowa do janowca chcemy!
 • gall
  No nie,czy wy ludziska spać nie możeta?
  Co was teraz zebrało a dysje.Było miedlić jęzorami zawczasu.Aż dziw że do tego churu nie dołaczył niejaki " Pijany"
  Gdakajcie w tedy Kiedy jest na to miejsce i pora.
  Rozumiem ,że pisać można i sądów nie bedzie?
  • pijany znad Grodarza
   " churu"
   Miałeś na mysli " chutor" ?
 • acha
  Amfibar Pisula sprzeda to i Kamieniołomy sprzeda może. Wtedy coś będzie chyba że wszyscy uwierzą, ze do szczęścia są potrzebne te krzaki i te resztki Komunalki.
 • Krystyna
  Jak nie Kowalski to Rupiewicz. Gdzie młodzi ludzie mają pracować w Folwarku... Wszyscy wyjadą. Ktoś chce pieniądze włożyć tyle miejsc pracy i źle.
  • Zana
   Wielka przyszłość i atrakcja dla młodych z Kazimierza - szorowanie kibli...
  • monia
   zgadzam się
  • mela
   a kto to jest ta Romana bo nie znam jakoś?
 • soltys
  nie przedawac a kombinatorow odeslac - niech sobie buduja spa gdzie indziej, np w Wachocku
 • Lubię
  Jeszcze niedawno w kamieniołomach wymyślono budowę czego Centrum Audiowizualnego i było okej. Ci sami ludzie którzy byli orędownikami tego pomysłu dziś go krytykują. To jest wszystko jeden wielki absurd. SPA jest tym co najbardziej przyciąga turystów i będzie przyciągać. Wydaje to się oczywiste poza paroma osobami w Kazimierzu. Zamiast przyciągania turystów dzięki SPA zafundują co - rewitalizacji czy tam degradacje. Jedno wielkie bicie piany.
  • ech
   tak ci sie wydaje? przyjrzyj sie blizej rynkowi spa, jest od dawna przeinwestowany i wciaz powstaja nowe obiekty nie wiadomo po co, ludzie po prostu nie maja pomyslow i czepiaja sie tego co innym sie powiodlo

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę