Aktualności dla "kamieniołomy w kazimierzu"

Rozpoczęły się prace nad projektem planu ochrony dla Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, który powstał  w 1979 r. jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Przed czym należy go chronić?

Kazimierz i jego sprawy nierzadko są tematem prac podsumowujących naukę studentów na poziomie licencjackim, inżynierskim czy magisterskim. Najczęściej jednak prace te giną na półkach uczelnianych archiwów.  A szkoda, bo często przedstawiają one świeże spojrzenie na pewne problemy. Tak jest w przypadku pracy kazimierzanki Magdaleny Opoki, świeżo upieczonej pani inżynier.

Najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w Polsce, czyli Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich przyznano dla Bolesława Stelmacha, który w Kazimierzu znany jest z projektów głośnych inwestycji w kamieniołomach.

Spory wokół inwestycji Zana House w Kazimierzu Dolnym trwają już od dawna. Tematu tego nie zabrakło także podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Sobotnie koncerty w kamieniołomach nie zawiodły spragnionych zabawy bez spinki uczestników. I choć festiwal Kazimiernikejszyn dobiegł końca to muzyczne przeżycia, jakie nam zaoferował na długo pozostaną w pamięci.

Trzecia edycja Kazimiernikejszyn trwa w najlepsze. Pierwszy dzień koncertów w kamieniołomach już za nami i jest co wspominać. Zespoły dały z siebie wszystko a zabawa trwała do późnej nocy.  Jednak to zaledwie początek, kazimierski festiwal bez spinki dopiero się rozkręca.

Krakowska rdzewieje

Kazimierz jako atrakcja dla turystów i urokliwe miejsce do życia dla mieszkańców zachwyca niezwykłym klimatem i estetyką. Niestety są takie miejsca w Kazimierzu, które zachwytu nie budzą, a wręcz przeciwnie. 

Ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym. Wygrał projekt grupy architektów pod kierunkiem Janusza Gąsiorowskiego „Magiczne krajobrazy”.  Sympatię kazimierzaków zyskał jednak projekt sióstr Katarzyny Zych – Głuszyńskiej i Agaty Zych – Wcisło wraz z zespołem.

Kamieniołomy w Kazimierzu Dolnym od lat budzą kontrowersje, a pomysłów na ich zagospodarowanie jest mnóstwo. Teraz pojawiła się realna szansa na to, by w końcu uporządkować sprawy związane z tym miejscem – ogłoszono konkurs na opracowanie programu użytkowego oraz ogólnej koncepcji przeznaczenia i zagospodarowania kamieniołomu.

Razem dla Kazimierza

Powoli zbliża się sezon turystyczny. Burmistrz spotkał się w tej sprawie z przedsiębiorcami.

Geopark: prace trwają

Trwają prace nad zagospodarowaniem kazimierskich kamieniołomów. Miasto przygotowuje się w tej kwestii do konkursu, w wyniku którego zostanie wyłoniona najlepsza koncepcja zagospodarowania tego terenu.

O możliwościach zagospodarowania kamieniołomów debatowali uczestnicy czwartkowego spotkania w Folwarku Walencja. Gościem specjalnym był prof. Dobrosław Bagiński z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, kierownik Katedry Kształtowania Otoczenia.

Dziś drugi dzień nowego kazimierskiego festiwalu Kazimiernikejszyn. Pada? Bez spinki. Jest fajnie.

Trwają prace nad geoparkiem, w którym ważną rolę wyznacza się kazimierskim kamieniołomom. Co tam mogłoby się znajdować? Propozycja Ewy Pisuli Dąbrowskiej w jednym z rozdziałów książki „Dwa brzegi ponad tęczą”.

Sprawa kamieniołomów, zimowiska dla statków i poszerzenia cmentarza to główne tematy, nad którymi debatowała Komisja Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, Dziedzictwa Kulturowego podczas spotkania z przedstawicielami biura projektowego, które opracowuje projekt studium zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz.

Długie i burzliwe dyskusje wśród radnych oraz spotkanie z mieszkańcami Kazimierza Dolnego nie przyniosły efektów. W sprawie Centrum Sztuki Audiowizualnej, które miałoby powstać w kazimierskich kamieniołomach nadal nie ma żadnej decyzji.

Do poznania Kazimierskiego Parku Krajobrazowego zachęca Muzeum Przyrodnicze, na początek zapraszając do odwiedzenia nowej aranżacji wystawy stałej w komorze wejściowej Spichlerza Ulanowskich, w którym znajdują się ekspozycje.

Jesień mamy cieplą tego roku. Pierwsze dni października są jak wspomnienie lata. Podobno nie da się powrócić do przeszłości, ale my proponujemy Państwu taką właśnie wycieczkę. Sprawdźmy, co zostało z landartów, które tego lata powstały w kazimierskich kamieniołomach.

Wiosna to idealny czas na wszelkie porządki. W Kazimierzu Dolnym trwa wielkie sprzątanie! Tym razem w kamieniołomach.

Władzom Kazimierza Dolnego po raz drugi nie udało się sprzedać kamieniołomu. Będzie więc kolejny przetarg, ale zanim zostanie ogłoszony ma powstać pomysł na wykorzystanie działki, który przyciągnie inwestorów - informuje Gazeta Wyborcza w Lublinie.

Pokaż stopkę