Przymiarki do stulecia niepodległości

Skomentuj (6)

Maraton „Sto pieśni na stulecie”, polonez na Rynku, wspólne malowanie flagi przez dzieci, prezentacja pamiątek sprzed stu lat, wykłady, koncerty, wystawy, konkursy, imprezy sportowe i inne. W Kazimierzu trwa budowanie listy wydarzeń uświetniających stulecie niepodległości Polski.

W naszej świadomości, 1918 r. utrwalił się jako rok odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Data szczególna. Nic więc dziwnego, że Kazimierz, podobnie jak i wiele innych polskich miast, chce ją uczcić w sposób wyjątkowy. Już powołany został specjalny komitet niepodległościowy, do którego wciąż zapraszani są nowi członkowie. Pierwsze jego spotkanie w gronie 24 osób miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki, który będzie, jak ustalono,  koordynatorem działań komitetu.

- Chcemy dotrzeć do wszystkich środowisk, stąd ten komitet tak liczny – mówi Ewa Wolna, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Radzie Miejskiej. –  Wiemy, że w ten jubileusz wpisują się także jubileusze – setne rocznice – istnienia szkół i straży pożarnych. Chodzi nam o to, żeby w okolicach 11 listopada nie nastąpiła kumulacja imprez niepodległościowych, tylko żeby to trwało przez cały rok i żeby była jak największa różnorodność tych imprez. Ważne jest, by planowane przez instytucje czy osoby prywatne wydarzenia nie nakładały się na siebie, były rozłożone w czasie, żeby była szansa wzięcia udziału – jeśli sobie tego ktoś życzy – w jak największej ilości wydarzeń. Bo to czasem jest bolączką Kazimierza, że w okolicach długich weekendów czy świąt imprezy nam się kumulują i często nie we wszystkim możemy wziąć udział, choćbyśmy chcieli.

Pierwsze pomysły wydarzeń rocznicowych zaczęto zbierać już w listopadzie minionego roku. Teraz powstaje szczegółowy ich kalendarz, który wkrótce zostanie podany do publicznej wiadomości. Pomysły można jeszcze zgłaszać do Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki.

 - Każda inicjatywa związana z obchodami będzie opatrzona logiem – mówi dyrektor KOKPiT Mariusz Płoszaj Mazurek, prezentując logo z kazimierską Basztą, na której w Dzień Niepodległości ma zawisnąć długa flaga wykonana przez dzieci.

Wśród propozycji imprez upamiętniających tę rocznicę pojawiła się i taka, która w Kazimierzu cieszy się szczególnym sentymentem – wystawa pamiątek rodzinnych związanych z odzyskaniem niepodległości.

- Mój ojciec z kilkoma osobami z Kazimierza w 1918 r. wyruszył do  pułku Ułanów Lubelskich, gdzie po stoczonej bitwie dostał brązowy krzyż zasługi. Wyszedł żegnany przez dziadka w pięknym podkoszulku, bekieszy, sznurowanych butach, a wrócił w łachmanach. Ilustrują to zdjęcia z rodzinnego albumu, które mogę przekazać na wystawę. Opowiadam to Państwu dlatego, bo wydaje mi  się, że w Kazimierzu są jeszcze osoby, które w swoich archiwach takie pamiątki mają i mogliby je zaprezentować innym – mówi reżyser Tadeusz Pałka.

Te kazimierskie historie z rodzinnych archiwów, które od czasu do czasu prezentujemy także na Kazimierskim Portalu Internetowym, są szczególnie cenne dla społeczności Miasteczka. Wystawa fotografii „Kazimierzacy”  prezentowana kilka lat temu w Kazimierskim Ośrodku Kultury cieszyła się ogromnym powodzeniem i pozostawiła niedosyt. Stulecie odzyskania niepodległości mogłoby być dobrą okazją, by do tego pomysłu powrócić i znów zaprezentować stare fotografie, opowiedzieć ich historie. Zachęcamy Państwa także do kontaktu z naszą redakcją, która również wchodzi w skład komitetu obchodów stulecia niepodległości. Chcielibyśmy takie rodzinne opowieści publikować na naszych łamach.

W rocznicowym kalendarzu imprez znajdą się na pewno wszystkie cykliczne i nie tylko kazimierskie wydarzenia, które zaplanowano na ten rok. Wszystkie mogą być dedykowane uświetnieniu tej Rocznicy.

- Chcemy, żeby każde wydarzenie miało otoczkę jubileuszową – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula. – 2018 rok to rok szczególny. Trzeba go zaakcentować, trzeba go podkreślić. Jest to ważna rocznica i można ją przypisać każdemu wydarzeniu, które w naszym mieście będzie miało w tym roku miejsce. Już kilka wydarzeń, które się odbyły, np. Koncert noworoczny czy koncerty kolęd w Farze poświęcone zostały tej rocznicy.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Zdzisław
  Danielu czy nie czujesz bólu w kroczu. Studnia i nazwa placu Rynek jest jedynym z zabytków który jak spichlerze kościoły czy kamienice nikomu nie przeszkadza i żadnego uczonego nie napędza do zmiany nazwy. A zmiana RYNKU na Pl Kaczyńskiego to już swoista paranoja czym to on się zasłużył dla Kazimierza?
 • Daniel
  Trzeba godnie, dostojnie i trwale zaznaczyć w naszym mieście obecność twórcy Naszej Niepodległości - Józefa Piłsudskiego a tym bardziej w 100 Rocznicę. Jest jedynie obelisk gdzieś tam na uboczu. To ma być spiżowy duży pomnik. A miejscem Jego powinien być Rynek. Konkretniej cembrowina studni po usunięciu dachu. Bezimienna nazwa placu "Rynek" powinna brzmieć - Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.
  • Ulka - Kazimierz
   @Daniel, po pierwsze studnia w Rynku jest zabytkowa. Po drugie pomnik Piłsudskiego jeden w Kazimierzu zupełnie wystarczy. Po trzecie zmiana nazwy jest teraz przereklamowana, a poza tym nie był to już kiedyś czasem Plac Stalina, skądinąd Józefa też? ;-(
  • Olo
   Ja myślę, że Rynek powinien raczej stać się Placem Lecha Kaczyńskiego!
  • Daniel
   @ Ulka -Kazimierz Studnia to kosmopolityczny a nie patriotyczny zabytek bo obsługiwała Szwedów,Tatarów,Polaków,Żydów,Kacapów,Austriaków,Ukraińców,hitlerowców,bezbożników, wyklętych a nawet komunistów
 • pijany znad Grodarza
  Należy też DEFINITYWNIE wyjaśnić wątpliwości napisow na tablicy , które to poruszono w https://www.kazimierzdolny.pl/news/lekcja-patriotyzmu/46424.html
  W przeciwnym razie, dzień 11 listopada w Kazimierzu Dolnym, może nie stać się datą przywracania pamięci narodowej.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę