Kazimierz uczci stulecie odzyskania niepodległości

Skomentuj (2)

W roku 2018 przypada 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, która powoli przygotowuje się do obchodów tego wyjątkowo ważnego święta. Przygotowania rozpoczynają się także w Kazimierzu Dolnym.

Radni wchodzący w skład Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym spotkali się, by omówić kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest organizacja uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W jaki sposób Miasteczko włączy się w obchody tego ważnego wydarzenia? Pomysłów jest sporo, jednak wymagają one jeszcze doprecyzowania.

- Marzy mi się taka forma uczczenia tej rocznicy, żeby to nie było martyrologicznie i ponuro – mówi Ewa Wolna, przewodnicząca Komicji Edukacji. – Pierwsze rozmowy już są za nami. Pojawiły się także jakieś pomysły, ale chciałabym włączyć w te obchody, m.in. nauczycieli, dzieci i młodzież, by wspólnie przygotować coś, co godnie by uczciło te obchody.

Na chwilę obecną przedstawiono jedynie kilka pomysłów. Prawdopodobnie wzdłuż baszty wywieszona zostanie długa flaga pomalowana przez najmłodszych mieszkańców gminy, czyli przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej. Dodatkowo kazimierski zamek podświetlony zostanie na biało – czerwono. Oprócz tego w planach jest także Patriotyczne Śpiewanie na Rynku czy pomalowanie chodnika nad Wisłą kredą, również w kolorach narodowych. Reszta pomysłów wymaga konkretnych ustaleń i potwierdzeń. Jednak wiadomo już, że obchody odzyskania niepodległości potrwają znacznie dłużej niż tylko jeden dzień. Założenie jest takie, by rozpocząć je już w połowie sierpnia.

Za miesiąc odbędzie się kolejne spotkanie, na którym omówione zostaną już konkretne pomysły. Do przygotowań włączyć się może każdy z nas. Pomysły można zgłaszać do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, dyrektorów szkół lub też przewodniczącej Komisji Edukacji – radnej Ewy Wolnej.

- Ważne, by te pomysły były proste – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek, dyrektor KOKPiT. – Bo nie chodzi tu o jakieś akademie czy wielkie przedsięwzięcia, ale właśnie o coś prostego.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • chore-ograc
    nie lepiej urzadzic powszechny kazimierski taniec mazura parami z tym, ze panie w bialych majtach, a panowie w czerwonych? a czapki palantowki odwrotnie? tanio i ciekawie.
  • Bella
    Jest kilku fachowców od wszelkich rocznic to się wykażą słuszną postawą rodem z PRL! Zawsze na baczność niczym kołki na kolejnych rocznicach, odsłonięciach i wmurowaniach. Właśnie czemu tak sztywno i pompatycznie tego wymaga patriotyczna postawa?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę